Фантастични голове нокаутираха Левски във Варна след 33-годишна хегемония (ВИДЕО)

Отборът на Черно море нокаутира Левски с 3:1 пред около 8000 зрители на "Тича" в мач от втория кръг на "А" група. Така домакините спряха черната си серия от 33 години без победа над "сините" в родното първенство в последните 43 срещи между двата тима. За последно "моряците" записаха шампионатен успех през септември 1978 година със същия резултат. Момчетата на Стефан Генов заслужиха трите точки и вече водят в класирането с шест точки от два мача. Головете за победителите отбелязаха Илиян Капитанов (36), Хермес Паломино (51) и Димитър Петков в продължението на двубоя. Иван Цветков отбеляза почетното попълнение в 70-ата минута. Интересното е, че и четирите гола бяха изключително красиви, но със сигурност номер едно сред тях бе победното попадение на венецуелеца Паломино.

Той удвои резултата в началото на второто полувреме, след като направи за смях Ларс Рисп и след пробив от над 45 метра не остави никакви шансове на Илиев със силен удар под гредата с левия крак. Преди това младокът Капитанов откри в 36-ата минута след подаване на Дончо Атанасов, който пък бе изведен чудесно от Хермес Паломино, а атаката бе една от най-добрите за домакините през последните години.

Пристигналият от Пирин на "Герена" Цветков с великолепно изпълнение на пряк свободен удар намали с втория си гол за сезона, а в даденото от рефера Таско Тасков продължение Георги Илиев центрира и връхлитащият на скорост Петков от воле прати топката за трети път в мрежата на националния вратар. 23-годишният футболист влезе като резерва десет минути преди това.

Наставникът на Левски Георги Иванов-Гонзо направи цели четири промени в стартовите 11 за разлика от двубоя със Славия в понеделник. Гонзо заложи като титуляри на Орлин Старокин, Александър Башлиев и Иво Иванов, а изненадата беше Тодор Христов, който дебютира от първата минута за "сините". Капитанът Христо Йовов пък беше оставен на пейката. Бившият играч на Берое обаче бе голямото разочарование и съвсем нормално беше първият напуснал терена след почивката.

Домакините тръгнаха мощно пред своята публика с надежда да стигнат до мечтаните три точки срещу своя противник и още в 5-ата минута най-добрият на терена Хермес Паломино нацели горната греда на Пламен Илиев с топовен шут от над 30 метра. Секунди преди това Владимир Гаджев отправи първи удар за "сините" след добра атака. В 10-ата минута Илиев се намеси добре срещу връхлитащия срещу него Паломино след подаване на Георги Божилов.

Постепенно играта бе изравнена, но липсваха положения пред двете врати. Единствените два удара във вратата на Илко Пиргов бяха дело на Симеон Райков, но не застрашиха стража на домакините. Гостите бяха бавни и безидейни в атака, но изненадващо на почивката не последваха смени.

В 51-ата минута Паломино вкара първия си гол в "А" група и взриви трибуните на "Тича", където имаше близо 3000 привърженици на гостите. Венецуелецът тръгна мощно напред от центъра фронтално срещу Илиев след неразчетено скачане с глава на Иванов още в половината на Черно море. Деветката на "моряците" на три пъти завъртя шведа Рисп, а след това с диагонален удар под гредата удвои резултата.

Гонзо пусна Христо Йовов и Дарко Тасевски на мястото на Христов и Иванов и "сините" се хвърлиха ва банк. В 70-ата минута Цветков бе спънат пред наказателното поле, след което с великолепно изпълнениe бившият играч на Пирин намали с втория си гол за сезона и общо десети в "А" група.

В този миг гостуващите фенове повярваха, че тима може и да стигне до обрат, тъй като "зелено-белите" се измориха и започнаха да играят само на контраатака, но положения пред Илко Пиргов липсваха. Игралите много силно Георги Божилов, Самуел Камазола, Паломино и Дончо Атанасов пък опитваха при всяка възможност да стигнат до нов гол.

На терена се появи и Даниел Младенов, но до изравняване не се стигна, въпреки двата опита на Гаджев в последните минути.

В даденото 5-минутно продължение Илиев се измъкна отдясно и центрира, а Димитър Петков от въздуха прати топката в мрежата, поставяйки на колене Гонзо и 26-кратните шампиони.

Пред Иванов проблемите продължават, тъй като поражението ще увеличи напрежението около него и играчите, което за малко бе намалено през последните дни след успеха над Славия. Както е известно, "сините" отпаднаха от Спартак Търнава още в третия предварителен кръг на Лига Европа и целта пред тима е само титла, а това поражение не е фатално, предвид играта на "моряците", но със сигурност няма да остави спокойни сънища за Гонзо и неговите помощници.

Предвид показаното днес от Черно море, където "моряците" се опитваха да играят бърз футбол предимно на контраатаки, на стадион "Тича" няма да е лесно за нито един противник, особено ако Паломино и компания играят по същия начин.

ЧЕРНО МОРЕ - ЛЕВСКИ 3:1 (1:0)
1:0 Капитанов (36)
2:0 Паломино (51)
2:1 Цветков (70)
3:1 Петков (90)

снимки: levski.bg