Левски страда, но показа дух и се вдигна - Калво с червен картон (видео)

Отборът на Левски започна „А” група подобно на миналия сезон с минимална победа с 1:0 в столичното дерби над Славия на стадион „Георги Аспарухов”, след като преди година стартира със същия резултат, но срещу ЦСКА. Иван Цветков отбеляза единственото попадение в 27-ата минута на мача след страхотна асистенция на дебютиралия с отлични 45 минути и глупав червен картон в 70-ата минута Тони Калво. Изгонването на испанеца можеше да коства трите точки на „сините”, които до последните секунди на даденото петминутно продължения се бореха със зъби и нокти да запазят крехката си преднина.

Въпреки това, водени от Владимир Гаджев и непрестанните напътствия на Георги Иванов, който бе почти 11-ият футболист в синьо, домакините спечелиха първите си три точки през този сезон.

Успехът е много важен за Гонзо и неговите футболисти от психологическа гледна точка след срамното отпадане от Спартак Търнава през седмицата след продължения и дузпи. Именно тези 120 минути, изиграни на стадион "Антон Малатински", както и червеният картон на Калво, принудиха домакините да се приберат в последните минути. Въпреки това, по-класният състав на терена бе този в синьо и той го доказа, докато беше по-свеж през първите 60 минути. След това тимът на Мартин Кушев може да се сърди само на себе си, че не си тръгна поне с едната точка от „Герена” особено след подаръците на "синята" защита в даденото от рефера продължение.

Иванов извърши три промени в сравнение с двубоя в Търнава (Райков, Калво и Видович за сметка на Милиев, Младенов и Старокин), като хвърли почти всичко най-добро в атака, в това число петима офанзивни играчи, плюс Владимир Гаджев.
26-кратният шампион на България тръгна много силно и още в първата минута
Христо Йовов пропусна да открие след самостоятелна акция на Цветков. Последва първата добра проява на Калво, но Цвeтков изпусна от три метра да открие. В шестата минута Дъстли Мюлдер нацели горната греда с левия крак от 20 метра. Арш с глава бе близо до първия си гол в "А" група след центриране на Калво, а Жуниор пропусна на два пъти за "белите".
Веднага след откриването на резултата Марко Видович с топовен удар от 22 метра бе близо до втори гол, а Мюлдер се контузи и бе заменен от Александър Башлиев. Стефано Кунчев трябваше да брани вратата си в 36-ата минута с виртуозно спасяване след удар от воле на Калво с левия крак.
До края на първата част Радослав Димитров нахлу веднъж опасно отдясно, но не намери връхлитащия Жуниор и резултатът остана непроменен.
Втората част започна по-активно за „сините”, но до голови положения пред двете врати не се стигаше. Гостите имаха претенция за дузпа за нарушение срещу Николай Божов, Ивайло Стоянов остана безмълвен. Игралите отлично през първата част Цветков и Калво бяха изморени и играта в нападение на „сините” не бе същата след почивката .
Юношата на Барселона бе изгонен в 70-ата минута за втори жълт картон след остро влизане в краката на Йордан Юруков. Така игралият много силно през първите 45 минути испанец донякъде разочарова новите си фенове, тъй като остави отбора в труден момент, а пропуска и гостуването на Черно море в събота. Дарко Тасевски замени Шюрд Арш с цел да се задържа повече топката, а веднага след това Марко Видович удари дясната греда на гостите.
Последва удар на Цветков с глава в аут, преди да започнат най-силните минути на „белите” и страха от изравняване за „сините” около 4000 фенове на трибуните. Секунди преди края, в 94-ата минута Александър Башлиев бе изведен от Цветков, който проби отляво, но дебютиралия десен бек пропусна сам срещу Кунчев. Намесата на младия вратар не помогна
момчетата на Венци Стефанов да спрат негативната си серия от осем години без победа над своя противник.
За последно "белите" надвиха тима от "Герена" на 8 март 2003 година при гостуване от първенството. Миналата есен момчетата на Венци Стефанов бяха близо до победата и водеха с 2:1 до последната минута, когато настоящият помощник на Мартин Кушев Йордан Петков направи дузпа и Жоазиньо изравни.

Снимки: Иван Бъчваров, SPORTAL.BG