Нова драма и нов "син" кошмар в Словакия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Отборът на Левски отпадна рано-рано в тазгодишното си участие в Лига Европа. След поражение с 1:2 в редовното време, продължения и 4:5 след изпълнения на дузпи столичани загубиха от словашкия Спартак Търнава в срещата-реванш от третия предварителен кръг на втория по сила турнир на Стария континент. Капитанът Христо Йовов имаше малшанса да пропусне първия наказателен удар, което се оказа фатално, тъй като домакините не сгрешиха нито веднъж. Така Левски записа нова черна страница в своята история след срамно отпадане от четвъртия в Словакия, който пък е третият отбор от тази страна, които изхвърля „сините” от евротурнирите след Слован Братислава през 1997/1998 година и Жилина през 2008 година. Освен това вицешампионът на България не успя да се пребори със своята история и за трети пореден път от три опита отпадна след победа с 2:1 в първата среща в България.

Първият двубой между Левски и Спартак преди седмица завърши със "син" успех с 2:1 с голове в последните секунди. Днес Шюрд Арш даде преднина на тима на Георги Иванов-Гонзо още в 10-ата минута с глава. Този резултат се запази до края на първата част, но след почивката 26-кратните шампиони на България просто не излязоха на терена. Така след натиск на домакините и принудителна смяна на Йордан Милиев в 51-ата минута с Даниел Димов словаците обърнаха резултата само за седем минути. Точен с две попадения в 52-ата минута и 59-ата минута от дузпа беше най-добрият на терена Ладислав Томашек, а нарушението за 11-метровия наказателен удар бе извършено от Димов.

Последва дебют на Тони Калво, но клубът от „Герена” не успя да се съвземе до последната минута на редовното време.

Чак в продължението играчите на Гонзо започна да надигат глави и да показват, че не са по-слаби от надигралите ги преди това съперници.

Вина за поражението носи и прехваленият на моменти Сержиньо Грийн. Холандецът не защити високата си заплата и реномето си на стабилен футболист, след като си позволи по най-просташкия начин да си изкара директен червен картон. Още по-скандалното е, че това стана в продълженията в момент, в който Левски вече имаше числено предимство заради втория жълт картон на Чарнота в 97-ата минута. В 103-ата минута обаче Грийн удари в лицето с юмрук футболисти на Спартак и заличи психологическото предимство на своя отбор.

Много преди този епизод пък играчите на Георги Иванов-Гонзо допуснаха лековат обрат, който в крайна сметка им коства продължаването напред. Левски контролираше играта до 52-ата минута, но изненадващо рухна след изравнителния гол на Томашек. Веднага след това се стигна до второто попадение, дошло след доста наивна постъпка на Даниел Димов, който фаулира Кархан в наказателното поле.

Левски показа някакъв живец едва в продълженията, най-вече заради отличното включване на надъхания Симеон Райков. Младокът вдъхна свежест и бързина на "сините" и създаде няколко положения.

Като цяло с играта си разочароваха уж опитните Иван Цветков и Христо Йовов. В средата на второто полувреме привършиха физическите сили и на Шюрд Арш, който до края беше фигурант с изключение на едно положение, при което можеше да вкара гол-близнак на този си от 10-ата минута. Пореден слаб мач направи Даниел Младенов, а и Орлин Старокин не беше убедителен, но както целия тим през вторите 45 минути, когато отбора не успя да върже два-три паса, а домакините атакуваха през цялото време.

Така Левски сложи точка на европейската си кампания и ще се съсредоточи към надпреварата в "А" група и в турнира за Купата на България, които не е печелил титлата от 2009 година и втория по-важност трофей от 2007 година.

СПАРТАК - ЛЕВСКИ 7:5 след дузпи (2:1 след ред. време и продължения)