Европейски футбол

Новият Нойер отчая Борусия и донесе Суперкупата на Шалке (видео)

23 юли 2011 | 23:32
Шалке 04 спечели Суперкупата на Германия, след като победи с 4:3 след дузпи шампиона Борусия (Дортмунд) в истински спектакъл през 62 000 зрители на стадион "Фелтинс Арена" в Гелзенкирхен. Изключителният играч в този мач беше новият вратар на Шалке Ралф Феерман, който с няколко страхотни спасявания по време на мача и с две спасени дузпи донесе трофея на своите. Редовното време завърши при резултат 0:0, въпреки че и двата тима имаха много добри положения, но при дузпите Борусия затвърди славата си на нестабилен тим от бялата точка и изпусна възможността да вземе първия официален трофей за сезона.

Треньорът на шампионите Юрген Клоп беше принуден да остави извън групата Невен Суботич, който получи мозъчно сътресение в контролния мач с Майнц 05, като неговото място беше заето от Фелипе Сантана. Две от новите попълнения също намериха място в стартовата единадесеторка - Крис Льове замени контузения Марсел Шмелцер отляво на защитата, а Илкай Гюндоган зае мястото си в средата на терена. В състава на Шалке Ралф Рангник смело заложи на четири от новите си попълнения - Ралф Феерман се нагърби с тежката задача да замени преминалия в Байерн (Мюнхен) Мануел Нойер на вратата, Кристиан Фукс и Марко Хьогер получиха доверието на треньора в защита, а завърналият се от Майнц Люис Холтби трябваше да гради играта на "кралскосините" в средата на терена.

Още от първите минути пред препълнените трибуни двата отбора ясно показаха, че са далеч от мисълта да приемат този мач като приятелски или контролен и се хвърлиха с много хъс напред. Първите минути бяха с леко предимство за шампионите, които още в 6-ата минута изпуснаха блестяща възможност да открият резултата. След центриране от ъглов удар Себастиан Кел с глава прати топката в дясната греда. Постепенно обаче "кралскосините" изравниха играта и погледнаха по-смело към вратата на Роман Вайденфелер. Така в 16-ата минута след ъглов удар за Шалке Бенедикт Хьоведес беше оставен непокрит и ударът му с глава мина на сантиметри от напречната греда. Последваха по един удар от Юлиан Дракслер и Кевин Гроскройтц за двата тима, а в 26-ата минута шут на Льове отляво мина встрани от вратата на Шалке. Минута по-късно след разбъркване в наказателното поле на Шалке топката попадна в краката на Гюндоган, но ударът му беше блестящо париран от Феерман. В самия край на първото полувреме 22-годишният страж показа, че няма да остави феновете дълго да страдат за Нойер, когато при нова страхотна намеса с върха на пръстите си отклони удара на излезлия сам срещу него Роберт Левандовски покрай гредата.

Борусия започна второто полувреме така, както приключи първото - с едно страхотно положение на Левандовски. Хубава атака в 47-ата минута, минала през Гюндоган и Гьотце, прати топката в краката на поляка, чийто удар мина на сантиметри от лявата греда.

Дортмундци постепенно взеха инициативата на терена и в 53-ата минута удар на Гюндоган не намери целта. В 57-ата минута Хурадо изгуби леко топката в половината на Борусия и "жълто-черните" организираха мълниеносна контраатака, но при последното подаване на Кагава Хьоведес внимаваше и изчисти. Още три минути по-късно Феерман отново имаше възможност да покаже качествата си, когато Кагава намери перфектно Гьотце, но стражът скъси ъгъла чудесно и успя да парира удара на младия германски национал. Чак в 70-ата минута дойде първата хубава атака на Шалке за втората част, когато Холтби премина половината защита на Борусия и само намесата на Сантана в наказателното поле предотврати гола. "Кралскосините" показаха, че са се събудили и в 73-ата минута, след като влезлият като резерва Ян Моравек можеше да се разпише, но Вайденфелер успя в последния момент да избие. До края на редовното време гостите от Дортмунд продължиха да са по-активният отбор, но въпреки това не можаха да стигнат до победно попадение.

Форматът на двубоя не предвиждаше да се играят продължения и така двата тима преминаха директно към изпълнение на дузпи. За Борусия с изпълнението на първата дузпа се нагърби Гюндоган и той не сбърка. За Шалке зад топката първи застана Холтби, който с удар в средата на вратата изравни. Втората дузпа за дортмундци изпълни Хумелс и направи 2:1. Вторият стрелец за Шалке Еду също запази хладнокръвие и направи 2:2. При третата дузпа за Борусия Феерман затвърди страхотното си представяне днес и спаси удара на Гроскройтц. За сметка на това Хьоведес беше безгрешен за Шалке и даде преднина на своите. Младокът Моритц Лайтнер се нагърби със следващата дузпа за шампионите и изравни на 3:3. Хурадо беше безмилостен с удара си под напречната греда за 4:3. Когато зад бялата точка застана Иван Перишич, отново дойде часът на Ралф Феерман, който спаси удара му и стана героят на вечерта, като донесе Суперкупата на Шалке.

ШАЛКЕ 04 - БОРУСИЯ (ДОРТМУНД) 4:3
0:0 след редовното време