"Синя звездна класация", ОСК "Левски" награждава най-добрите си спортисти

Русия спря Бразилия с 3:2 и спечели Световната лига (ВИДЕО И ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на Русия успяха да спрат хегемонията на Бразилия в Световната лига. Възпитаниците на наставника Владимир Алекно спечелиха едва за втори път в своята история най-комерсиалния турнир, след като победиха драматично "Селесао" с 3:2 (23:25, 27:25, 25:23, 22:25, 15:11) във финала, игран тази вечер пред близо 12 000 зрители в зала "Ерго Арена" в Гданск (Полша). Така руснаците взеха реванш за загубата си на финала миналата година с 1:3 гейма в Аржентина.

След равностойното начало бразилците поведоха с 5:3 след атака на Тео Лопеш и ас на звездата и капитан на "Селесао" Жиба, но Русия веднага изравни при 5:5 след успешна атака на Тарас Хтей и неразбирателство в бразилския тим. Въпреки това техническата пауза дойде при 8:6 за възпитаниците на Бернардо Резенде след контра на Лопеш и ас на Лукаш Сааткамп. Разликата нарасна до 12:8 след грешка на Денис Бирюков и контра през центъра на Сидао. Прекъсването, което поиска Владимир Алекно, даде ефект и "Сборная" намалиха до 14:13 след аут на Сааткамп, ас на Хтей и отлична блокада на Дмитрий Мусерский, а след това дори изравниха при 15:15 след блок на Максим Михайлов. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за кариоките след грешка от сервис на Мусерский. Двата отбора продължиха равностойно до 17:17, след което руснаците дръпнаха с 19:17 след аут на Жиба и ас на Денис Бирюков. Последва нов обрат и 22:21 след няколко грешки на Русия и успешна атака на Жиба. В крайна сметка Бразилия измъкна гейма с 25:23 след контра и ас на Лукаш Сааткамп.

Бразилските волейболисти бързо дръпнаха с 3:0 след блокади на Сидао и Лопеш, но руснаците изравниха при 5:5 след мощна атака на Тарас Хтей. Първата пауза дойде при минимална преднина за "Сборная" - 8:7, след което разликата стана 10:7 след аут на Жиба и контра на Максим Михайлов. Тайм-аутът, който взе Бернардиньо даде ефект и кариоките обърнаха до 11:10 в своя полза след отлична игра на Тео Лопеш и Мурильо Ендрес. Последва нов обрат и 16:15 за Русия. Постепенно "Селесао" успя да изравни при 19:19 след ас на Лукаш Сааткамп. Равенството се запази до 23:23, след което Русия стигна до геймбол при 24:23 след мощна контра на Михайлов. Бразилците спасиха геймбола, след което дори поведоха с 25:24 след блокада на влезлия като резерва Родригао, но веднага последва нов обрат и 26:25 за Русия след атака на Михайлов и блокада на Александър Волков. Момчетата на Владимир Алекно успяха да затворят гейма при 27:25 в своя полза след атака-пайп на Денис Бирюков.

За разлика от втория в началото на третия гейм руснаците поведоха с 3:0 след силни сервиси на Дмитрий Мусерский и отлична игра при мрежата, което накара Бернардо Резенде да вземе тайм-аут. Въпреки това разликата нарасна до 7:2 след атака през центъра на Александър Волков и блокада на втория разпределител Александър Бутко. Техническата пауза, пък дойде при 8:4 за "Сборная" след грешка от сервис на Жиба. Разликата се запази до 14:10, след което кариоките намалиха до 14:13 след блокада на Сааткамп, контра-пайп на Мурильо Ендрес и ас на втория разпределител Марлон Яред. Играта продължи точка за точка до 16:14 за Русия след блокада на Тарас Хтей. Постепенно предимството на руснаците нарасна до 19:15 след контра на Михайлов и тайм-аут за Бернардиньо. Бразилия за пореден път стопи разликата до 19:18 след блок-аут на влезлия като резерва Леандро Висото, контра на Тео Лопеш и грешка на Бутко. Момчетата на Владимир Алекно си върнаха преднината при 22:19 след блокада на Волков, но бразилците отново стопиха до 23:22. Волейболистите на Русия спечелиха все пак гейма с 25:23 след блок-аут на Михайлов и поведоха с 2:1.

В началото на четвъртата част Бразилия дръпна с 3:0 след две атаки на Тео Лопеш и ас на Жиба. Постепенно руснаците съумяха да изравнят при 6:6 след мощна атака на Максим Михайлов и страхотна блокада на Дмитрий Мусерский. Все пак първата техническа пауза дойде при 8:6 за южноамериканците след успешна атака на Жиба и грешка на руския разпределител Александър Бутко. Независимо от опитите на "Сборная" да изравнят разликата се запази до 16:14 след поредна успешна атака на Жиба. Последва атака в аут на Михайлов - 17:14, след което играта продължи точка за точка до 22:19. В крайна сметка "Селесао" без особени проблеми спечелиха гейма с 25:22 след сервис в аут на влезлия като резерва Дмитрий Илиних, с което вкараха мача в тайбрек.

Петият решителем гейм започна много равностойно и с няколко миниобрата до 5:5, след което руснаците поведоха със 7:5 след два блок-аута на Максим Михайлов и Тарас Хтей. Въпреки тайм-аута за Бернардо Резенде размяната на полетата дойде при 8:6 за "Сборная" след нова мощна атака на Михайлов. Независимо от усилията на кариоките да стопят разликата "Сборная" я увеличи при 11:8 след аут на Мурильо Ендрес, след което спечелиха гейма с 15:11 след бомбена атака на Максим Михайлов, а с това и титлата след 3:2.

За пореден път най-полезен за руския тим бе Максим Михайлов с 26 точки (2 блока и 50% ефективност в атака), а Денис Бирюков завърши с 15 точки (1 блок, 2 аса, 48% ефективност в атака) за успеха. За бразилците Жиба (2 блока, 2 аса, 44% ефективност в атака и 55% перфектно посрещане) и Тео Лопеш (2 блока и 56% ефективност в атака) реализираха по 16 точки, но и това не помогна.

БРАЗИЛИЯ - РУСИЯ 2:3 (25:23, 25:27, 23:25, 25:22, 11:15)

БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде, Сидао 7, Жиба 16, Мурильо Ендрес 12, Тео Лопеш 16, Лукаш Сааткамп 11 - Серджо Сантош-либеро (Леандро Висото 6, Марлон Яред 1, Родригао 3)
Старши-треньор: Бернардо Резенде
РУСИЯ: Тарас Хтей 14, Сергей Гранкин, Денис Бирюков 15, Дмитрий Мусерский 10, Максим Михайлов 26, Александър Волков 11 - Александър Соколов-либеро (Хачатур Степанян, Александър Бутко 2, Дмитрий Илиних 5, Николай Апаликов)
Старши-треньор: Владимир Алекно.

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача БРАЗИЛИЯ - РУСИЯ 2:3 и НАГРАЖДАВАНЕТО ТУК!!!