Джокович вече е №1, силите на Цонга не стигнаха за финал

От следващата седмица светът на тениса ще има своя нов лидер - 24-годишния сърбин Новак Джокович. Ноле подчини французина Жо-Вилфред Цонга след 3:1 сета (7:6 (4), 6:2, 6:7 (9), 6:3) на 1/2 - финала на "Уимбълдън" и дори да загуби битката за трофея ще се възкачи на трона като №1 за сметка на Рафаел Надал. Срещата, продължила три часа и седем минути, имаше много драматични моменти и силни емоции, но Джокович се показа като по-стабилен на корта от Цонга, който само преди дни беше силно затруднен от нашия Григор Димитров. Французинът направи цели 29 непредизвикани грешки срещу 13 в графата на победителя. "Уинърите" бяха в полза на Джокович (41:34). В неделя Ноле ще играе първия си финал на "Уимбълдън" срещу победителя от двубоя Надал - Анди Мъри.

Мачът започна с пробив в първия гейм. Поставеният под номер "12" в схемата напорист французин надигра Ноле и след това трудно успя да затвърди пробива си - 2:0. Срещата продължи без изненадващи завършеци на геймовете. Публиката се изправи на крака, когато Жо-Вилфред затвори свое сервиране за 4:2. Тъмнокожият тенисист изоставаше с 0:30, а в последното разиграване мигновено стана от земята и завърши ефектно топката с отскок.

Тъкмо когато Цонга сервираше за сета, изпусна своя шанс. Мощният французин спаси три поредни брейкпойнта, но след това елементарно загуби предимството си - двойна грешка и топка в аут за 5:5. В тайбрека Джокович беше по-прецизен и взе сета при 7:4.

Вторият сет започна както първия, но в полза на сърбина. Ноле проби своя опонент и след това лесно направи 2:0. Нямаше й помен от мощната отпора, която даде Цонга в първия сет. Ноле лесно взимаше своите сервиси, а стигна и до втори пробив - 4:1, който беше затвърден за 5:1. Балканската машина затвори сета за 28 минути при 6:2 след гейм на нула и поведе с 2:0 сета.

Третият сет беше титанично оспорван и роди изключителни разигравания. След като двамата тенисисти си размениха по един гейм, Ноле осъществи пробив. След много ефектни удари сърбинът изкова важния гейм в своя полза, след което го затвърди на нула за 3:1. При 4:3 за Джокович Цонга успя да изненада своя съперник и стигна до три възможности за пробив - 0:40. Жо-Вилфред съумя да реализира втория шанс и се върна в играта - 4:4.

26-годишният тенисист мобилизира всички свои сили и заслужи своя пробив, след което и поведе с 5:4. Точно когато сетът отиваше към тайбрек, Ноле направи решаващ пробив за 6:5. Топката се удари във филето и тупна до него, за да даде две възможности за пробив на сърбина. Още първата беше осъществена. С това обаче не свърши мачът. Новак сервираше за мача, но допусна 0:40. Жо-Вилфред изстреля страховит форхенд по правата при 15:40 и донесе тайбрека.

Силно емоционален беше тайбрекът. Цонга поведе с 2:0, но бързо минипробивът беше върнат - 2:2. При 6:5 Ноле изпусна мачбол. При 8:7 сърбинът пропиля и втори мачбол. Много агресивен беше Цонга в тайбрека, с много излизания на мрежата и силни удари. При 10:9 французинът получи сетбол при свой сервис и благодарение на мощното си изпълнение успя да вземе сета и да намали резултата - 2:1 сета за Новак.

Много бързо Новак взе стабилна преднина от 2:0 гейма в четвъртия сет. Балканската ракета изкова 0:40 и завърши безупречно пробива, след което с повече пот го затвърди - 3:0. Цонга тръгна добре в петия гейм в търсене връщане на пробива - 0:30. Новак обаче не трепна и след четири поредни точки се зарадва за 4:1. При 5:3 Джокович за втори път получи възможност да спечели мача при свой сервис гейм. Този път сръбската фурия се възползва и да вдигна в небесата родината си.

Така сръбската суперзвезда стигна върха след феноменални изяви през 2011 година. Джокович се скъса от поредни победи и завоюва "Аустрелиън Оупън". В неделя излиза за първа купа от "Уимбълдън" и общо трета от Големия шлем.