Очаквайте в 17:00: Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Пиронкова се разправи с Винъс Уилямс и е на 1/4-финал на "Уимбълдън" (ВИДЕО И ГАЛЕРИЯ)

Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова продължава с великолепното си представяне на "Уимбълдън". За втора поредна година 23-годишната пловдивчанка елиминира бившата номер 1 в света и петкратна шампионка на "Уимбълдън" Винъс Уилямс. В мач от 1/8-финалите Пиронкова прегази поставената под номер 23 в схемата американка с 6:2, 6:3 на Централния корт. Миналата година Цеци разби по-голямата от сестрите Уилямс със същия резултат, но едно стъпало по-нагоре - на четвъртфиналите. В спор за място на полуфиналите Пиронкова ще се изправи срещу поставената под номер 8 в схемата чехкиня Петра Квитова.

Това е трета победа за Пиронкова срещу 31-годишната Винъс Уилямс от четири мача, като и трите успеха са в турнири от "Големия шлем". През 2006 година Цеци надделя над американката в първия кръг на "Аустрелиън Оупън" в три сета след 9:7 в решителната трета част. Пиронкова вече е само на една победа от това да повтори миналогодишното си предствяне на "Уимбълдън", когато досигна до полуфиналите. Още по-впечатляващо е, че в първите си четири срещи от началото на тазгодишния турнир българката няма нито един загубен сет. В третия кръг тя елиминира поставената под номер 2 в схемата рускиня Вера Звонарьова, която спря победния й ход на полуфиналите в Лондон миналата година.

Днес Пиронкова сервира прекрасно, като направи 2 аса и спечели 77% от точките, разиграни при първия й сервис, както и 58% от точките на втори сервис. Цветана показа много стабилна игра на корта, допускайки едва 9 непредизвикани грешки срещу 16 за съперничката й. Пиронкова направи 10 уинъра срещу 20 за Винъс, но в играта на американката имаше много повече грешки и Уилямс така и не успя да налучка верния ритъм, може би с изключение на кратък период от време в средата на втория сет. Пиронкова затоври мача след 1 час и 15 минути игра и стана последната четвъртфиналистка на "Уимбълдън".

Двете тенисистки спечелиха без проблеми първите си сервис-геймове в мача, а при второто си подаване Пиронкова не даде и точка на 31-годишната си съперничка и поведе с 2:1. Винъс отговори също с гейм на нула, но последва нов убедителен сервис-гейм за поставената под номер 32 в схемата Цеци и българката поведе с 3:2. При този резултат Пиронкова успя да осъществи първия пробив в мача, а малко след това го затвърди без особени трудности и дръпна сериозно в резултата - 5:2. В осмия гейм се стигна до 0:40 при сервиса на Винъс, но опитната американка успя да спаси първите две точки за пробив. При третата обаче тя направи поредната си грешка в мача и първият сет приключи с убедителен резултат в полза на Пиронкова.

Вторият сет започна отлично за Пиронкова, която продължаваше да доминира на корта и спечели на нула първото си подаване. Все пак, Винъс прекъсна серията от 5 поредни гейма на Пиронкова и изравни резултата във втората част - 1:1. Последва обаче нов прекрасен сервис-гейм за българката, която пак не даде точка на съперничката си. В следващия гейм бекхендът на Винъс се спря в мрежата при неин сервис и 15:40, и това означаваше пробив за Пиронкова за 3:1.

Следващият гейм, в който Пиронкова сервираше за затвърждаване на пробива бе много оспорван. Винъс първо спечели първата си точка при сервис на Цеци във втория сет, а след това се стигна и до 0:30. Цеци обаче не трепна и спечели следващите три точки - 40:30. Последва двойна грешка на българката и равенство. Това не притесни нашето момиче и веднага след това Пиронкова направи ас - предимство и нова точка за 4:1. Тук вече, опряна до стената, Уилямс даде признаци на живот и със страхотен уинър от форхенд стигна до равенство. Последва обаче бекхенд в мрежата на американката от ретур и отново предимство за Цеци. Винъс обаче не се предаваше и с мощен ретур от бекхенд, който хвана линията, отново стигна до дюс. В следващото разиграване бекхендът на Цеци по правата излезе в аут и това означаваше първа точка за пробив в мача за Винъс Уилямс. Американката не пропусна шанса си и след форхенд в мрежата на Пиронкова пробивът стана факт - Уилямс намали на 2:3.

В следващия гейм Винъс поведе с 30:0 при своя сервис, но със страхотна игра в защита Пиронкова спечели точката за 30:30. Последва 40:30 и равенство, след което Пиронкова получи нова точка за пробив след ужасно воле на мрежата на Винъс. Ново сбъркано воле на американката донесе втория пореден пробив на Пиронкова във втория сет и 4:2 за българката. Родената в Пловдив тенисистка бе много близо до нова победа срещу именитата си съперничка.

Седмият гейм също бе доста тежък за Пиронкова и тя трябваше да показва характер, за да спаси подаването си. Българката започна с двойна грешка, а след това бе изправена пред два брейкпойнта при 15:40. Цеци спаси първата точка за пробив, а след това с отличен сервис стигна до равенство. Пиронкова спечели и следващата точка, но Винъс отказваше да развее бялото знаме и успя да си извоюва нов брейкпойнт. Пиронкова обаче го спаси със страхотен контраудар от бекхенд, а при следващото разиграване системата "Ястребово око" показа, че форхендът на Уилямс е излязъл, макар и съвсем малко в аут и това даде нова точка за 5:2 на българката. С агресивна игра Винъс се пребори за поредно равенство, но с чудесен сервис след това Пиронкова си спечели лесна точка и пак получи предимство. Форхенд в аут на Уилямс сложи край на този дълъг гейм - 5:2 за Пиронкова и победата бе съвсем близо. Уилямс успя да спечели подаването си и да намали на 3:5, но Цеци не й остави никакви шансове в деветия гейм на втория сет, който се оказа и последен в двубоя. Със страхотен уинър от бекхенд Пиронкова поведе с 40:0 и имаше три мачбола. Уилямс отрази първия мачбол с бекхенд на линията, но Пиронкова сложи точка на спора с великолепно изпълнен бекхенд в следващото разиграване и си осигури място на 1/4-финалите.

СТАТИСТИКАТА ОТ МАЧА ПИРОНКОВА - ВИНЪС УИЛЯМС 6:2, 6:3 МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Снимки: Getty Images/Guliver

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ СТРАХОТНИЯ УСПЕХ НА ЦВЕТИ ВИЖТЕ ТУК!