Европейски футбол

Деснячката на Пеев подписа присъдата на Рууд Гулит (видео)

14 юни 2011 | 18:49
Амкар драматично победи с 1:0 гостуващия Терек и остави отбора на Благой Георгиев след себе си във временното класиране на руската Премиер лига. Успехът за домакините стана факт в последната 90-а минута след удар на Георги Пеев от фаул и рикошет в главата на Сергей Омелянчук. Топката се отклони достатъчно, за да заблуди вратаря Сослан Джанаев и да се оплете в мрежата. Загубата със сигурност слага край на авантюрата на Рууд Гулит в тима от Грозни. Още преди днешния двубой легендарният холандец разбра, че при всякакъв друг изход, освен победа, ще бъде уволнен. Очаква се още тази вечер ръководството на Терек да оповести раздялата.

Може би заради напрежението около именития им треньор, или пък просто защото са в слаба форма, футболистите на Терек заиграха без настроение и доброволно отстъпиха инициативата на домакините. Амкар търсеше реванш за злощастната загуба от Кубан в предишния кръг и на всяка цена искаше да прибави 3 точки към сравнително скромния си актив. Наставникът Рашид Рахимов заложи в атака на Радомир Джалович и Никита Бурмистров, като двамата създадоха доста проблеми на бранителите в зелено. Въпреки това, първата интересна ситуация бе пред вратата на Амкар, но изстрелът на Жозе Маурисио излезе в аут.

Терек действаше като отбор, който би бил доволен и на равенство, макар че обстоятелствата задължаваха възпитаниците на Гулит да търсят победата. Усилията на Благо Георгиев и Жозе Маурисио в средата на терена не намираха подкрепа у останалите им съотборници и Амкар доминираше все по-отчетливо. В 16-ата минута Джалович технично изведе Бурмистров, но той стреля над вратата. В средата на полувремето Сослан Джанаев се справи с плътен удар на ветерана Гришин, а единственото добро положение за гостите се откри пред Муса Мгуни, който се забави и позволи на Василий Хомутовский да парира изстрела му в 42-ата минута.

След почивката отново Мгуни можеше да се разпише, но за втори път стреля във вратаря на домакините. В 51-ата минута Георгиев подаде към Жозе Маурисио, чийто шут не застраши стража на Амкар. Терек се опита да направи нещо по-интересно в офанзивен план, но в играта на тима липсваха идеи.

В 76-ата минута красив далечен удар на Благо Георгиев профуча на сантиметри от сглобката на вратата, а до края отново по-добрият отбор беше Амкар. Виталий Гришин пропусна добра възможност за гол след центриране от фаул, за да дойдат последните секунди и щастливия рикошет след удара на Пеев.

Загубата прати Терек на 14-о място - огромно разочарование за президента Рамзан Кадиров, който постави като цел на отбора да се класира за евротурнирите. Амкар, за който освен Пеев цял мач игра и Захари Сираков, е на 10-о място.