Пиронкова изпусна Серина Уилямс в Ийстбърн (видео)

Първата ракета на България Цветана Пиронкова отпадна в първия кръг на турнира на трева в Ийстбърн с награден фонд 618 000 долара, след като отстъпи с 6:1, 3:6, 4:6 срещу бившата номер 1 в света Серина Уилямс (САЩ).  Двубоят можеше да се развие по съвсем различен начин, ако българката се бе възползвала от спечелването на първия сет. Както е известно, това бе първи официален мач за Уилямс от юли миналата година, когато след триумфа на "Уимбълдън" тя поряза десния си крак. По време на продължителното възстановяване американката получи и белодробна емболия и състоянието й бе доста сериозно.

След 49 седмици отсъствие от активния тенис Серина все пак се завърна в тура с успех. Съперничка на 26-ата в света американка в следващата фаза ще бъде победителката от двубоя между поставената под номер 1 в схемата Вера Звонарьова (Русия) и участващата с "уайлд кард" Хедър Уотсън (Великобритания).

Българката започна ударно мача с два бързи пробива и по този начин поведе с 5:0. В първия сет, който продължи едва 28 минути, Серина записа само един гейм срещу името си и видимо изпитваше трудности при първия си сервис.

Във втората част обаче ролите се размениха. Постепенно американката намери ритъма си, въпреки че бе далеч от реалните си възможности. Носителката на 13 титли на сингъл от Големия шлем спаси брейкпойнт в първия гейм, след което обаче реализира пробив при сервис гейма на българаката за 2:0. В четвъртия гейм американката отново създаде проблеми на Цвети, но 23-годишната пловдивчанка не допусна разликата да стане още по-сериозна и спаси две възможности за пробив. До края по-малката от сестрите Уилямс не срещна трудности и доведе мача до трети сет.

В решаващата част Серина отново започна с пробив още в самото начало, но минути по-късно самата тя се пропука при подаването си в четвъртия гейм (2:2). Пиронкова не се възползва от възхода в играта си и отново показа слабост, допускайки пробив за 2:3. До края българаката не намери начин да обърне развоя на сета, а с това и на мача и загуби след 2 часa и 5 минути игра.

Това бе втори мач между 34-ата в света Пиронкова и Уилямс и втори успех за бившата лидерка в световната ранглиста. Предишният им мач бе на "Ролан Гарос" през 2007 година.

"Чудесно е отново да съм на корта, заяви след победата си Серина. - Цветана е страхотна тенисистка, победи сестра ми на "Уимбълдън" и когато видях жребия, знаех, че ще ми е трудно. Още не съм намерила ритъма си, но се надявам на подкрепа от публиката, за да продължавам напред", допълни американката.