Почитат именит футболист на Миньор с изложба

Почитат именит футболист на Миньор с изложба

100 години от рождението на пернишкия футболист Михаил Лозанов-Танка ще се отбележи днес чрез изложба в Регионалния исторически музей в Перник. Организатори са Община Перник, РИМ Перник и инициативен комитет. Официалното откриване на изложбата ще започне от 17:00 ч.

През 30 -те години на миналия век Лозанов е известен като един от най-изтъкнатите български централни нападатели. На 19.04.1931 г. Михаил дебютира за националния отбор на България срещу отбора на Югославия в турнира за Балканската купа. Първия си гол за представителния отбор вкарва в мач срещу Румъния на 10.05.1931 г. С националната фланелка изиграва 38 мача и отбелязва 9 гола.

За постиженията и безкомпромистната игра на Михаил Лозанов говори и прякора му - Танка. Роден на 15.06.1911г. в с. Църнел (сега с. Люлин), община Перник. Бъдещата легенда на българския футбол започва да играе с топка едва деветгодишен в детско - юношеския отбор на Спортен клуб "Кракра" - Перник (учреден на 16.04.1919 г.). Най-големият му брат, Тодор Лозанов, е един от учредителите на клуба в града. В представителния отбор на "Кракра" се състезават и другите му двама братя - Никифор Лозанов (Тино) и Георги Лозанов.

Повече от десет години Никифор е ляв халф на "Левски" - София и състезател на националния отбор. Георги играе десен бек на "Кракра" и "Славия" - София. След 1925 г. като ученик в държавното строително-техническо училище "Цар Борис ІІІ" в София Михаил Лозанов започва да се състезава за футболния отбор "Левски" - София. С него два пъти става държавен първенец - през 1933 и 1937 г.

След завършване на средното си образование заминава за град Бърно, Чехия, и се включва в футболния отбор "Моравска Славия". По-късно се премества в Мюнхен (Германия), за да продължи образованието с по специалност "строително инженерство" в Мюнхенската политехника. Едновременно, до дипломирането си, играе като централен нападател в Байерн, където благодарение на спортно - техническите си качества е несменяем титуляр и капитан на отбора. По това време в "Байерн" - Мюнхен се изявяват трима германски национали: Лудвиг Голдбрунер (халф), Щрайтке (бек) и Симетсрайтер (ляво крило).

На Игрите през 1932 г. България става балкански шампион. Успехът се повтаря и на Балканиадата през 1935 г. Спортната преса, както в България така и в Европа, многократно отразява бляскавата игра на Танка. Активната му състезателна дейност продължава до 1941 г. Дълги години той остава Почетен председател на Клуба на ветераните спортисти в Перник. Професионалната му реализация като строителен инженер е свързана с предприятията "Заводски строежи" - Перник, Мини "Марица - Изток", "Минстрой" - Перник, Териториална проектантска организация - Перник

Снимка: zapernik.com

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти