Феноменални Тери и Новицки позлатиха Далас Маверикс за първи път в историята! (видео)

Тимът на Далас Маверикс е новият шампион на НБА, след като в мач номер 6 от финалите в най-силното баскетболно първенство в света, победи Маями Хийт със 105:95. Така клубът от Тексас спечели първата си титла в историята, затваряйки серията с 4-2 успеха и то насред Маями. Невероятен мач за Мавс направиха двамата играчи, превърнали се окончателно в легенди на клуба от Тексас - Дирк Новицки и Джейсън Тери. Така Далас си върнаха на Маями за загубената титла през 2006 година, която също се реши в шест мача.

Титлата е първа за цяло съзввездие от играчи на Далас, включително Джейсън Тери, Дирк Новицки, Педжа Стоякович, Джейсън Кид, Шоун Мериън и Тайсън Чандлър. Крайният успех за Далас също така е звучен шамар за амбициите на Маями, афиширани преид сезона, когато от клуба лансираха тезата, че с привличането ан Леброн джеймс и Крис Бош поставят началото на шампионска династия в Южна Флорида.

Джейсън Тери бе най-резултатен за победителите с 27 точки, Дирк Новицки завърши с "дабъл-дабъл" от 21 точки и 11 борби. Германецът демонстрира трагична стрелба през първото полувреме, но през втората част на двубоя показа защо е една от най-големите звезди в НБА в момента. Безапелационният европейски баскетболист номер 1 бе определен и за най-полезен играч (MVP) на финалите.

Пуерториканският плеймейкър Хуан Хосе Бареа добави 15 точки, а Шоун Мериън добави 12 за успеха.

Леброн Джеймс вкара 21 точки, Крис Бош вкара 19, Марио Чалмърс добави 18, а Дуейн Уейд приключи със 17 при загубата на Маями.

Срещата започна равностойно и в първите минути играта вървеше кош за кош. Гостите взеха крехък аванс, но след това, подкрепяни от публиката, "Горещите" заиграха по-агресивно в защита и след серия от 12:1 точки, поведоха с 20:11. Дирк Новицки много бързо направи два фаула, но постепенно баскетболистите на Далас оправиха мерника си и съкратиха разликата, а в края на първата част поведоха с 32:27. Отбелязаните от гостите 32 точки бяха рекордно постижение за една четвърт от началото на финалната серия.

В началото на втората четвърт обаче започна силно за Маями и в крайна сметка тимът на Ерик Сполстра регистрира серия от 14-0. Така след тройка на Еди Хаус домакините поведоха с 42:40. Рик Карлайл взе прекъсване, но малко преди да бъде използвано около центъра на терена възникна спречкване межу ДеШоун Стивънсън и Юдонис Хаслъм. В него дейно се намеси и Марио Чалмърс, който бе в основата на заформилото се кратко меле. В крайна сметка Чалмърс и Хаслъм, както и Стивънсън отнесоха по едно техническо нарушение.

Маями задържа водачеството в следващите минути, като малко след влизането си в игра за първи път през втората четвърт Леброн Джеймс реализира за 47:43.

Оттук насетне обаче настъпиха минутите на Джейсън Тери. "Самолета" не само държеше гостите в мача, но и бе в основата на обръщането на резултата. Играчът бе основното оръжие на Мавс в атака и след като тимът направи три добри защити, две тройки и една успешна стрелба от средно разстояние, Далас дръпна с 4 точки за 53:49. Дирк Новицки обаче изпусна от тройката със сирената за края на първото полувреме. По този начин авансът на Далас бе две точки след 24 минути игра за 53:51 в зала "AmericanAirlines Arena" в Южна Флорида. Германецът пък демонстрира трагична стрелба, като беше 1/12 и на практика отбеляза едва 3 точки през първата половина на двубоя.

Въпреки това Новицки изведе Далас напред за 55:51 със старта на третата четвърт, но след това тройка на Чалмърс и две точки на Крис Бош обърнаха нещата в полза на Маями. Последваха силни две минути за Маверикс, като след кошове на Хуан Хосе Бареа, Дирк Новицки, Тайсън Чандлър и Шоун Мериън отборът на Рик Карлайл вече водеше с 63:56, 9 минути преди края на частта. Ерик Сполстра взе таймаут, след което Крис Бош увенча с успех атаката на Хийт.

В следващите  минути отборът на Далас задържа разликата след кош на Бареа, но като цяло Маями започна да полага по-сериозни усилия в отбрана. Така след точна стрелба с табло на Дуейн Уейд домакините се приближиха на три точки за 65:62. Впоследствие с две точни стрелби от тройката на Кид и Новицки Далас излезе напред вече с 6 точки за 71:65, 5 минути преди края. Центърът на Далас Брайън Кардинал изпроси нарушение в нападение и техническо на Дуейн Уейд, след което Дирк Новицки отбеляза само един от двата наказателни за 72:65. По-късно Джейсън Кид отбеляза втора тройка за тази четвърт, правейки аванса на гостите 8 точки за 79:71, 47 секунди преди края. Последва една точна стрелба от два изстрела за Леброн Джеймс, след което играчите на Далас пропуснаха да реализират, но френския национал Иян Маимни овладя борбата в нападение, 12 секунди преди края. При разиграването Джейсън Тери пусна топката отново към французина и той реализира със сирената за 81:72. Така Мавс вече бяха само на 12 минути от първата титла за клуба в историята.

Маями съвсем естествено тръгна да обръща мача и така след кошове на Хаслъм и Уейд домакините намалиха на 75:81, а впоследствие Марио Чалмърс бе точен на два пъти от линията на наказателния удар. Отборът на Далас първоначално започна слебо в нападение, но тройка на Бареа през Еди Хаус, 10:02 минути преди края направи 84:77 и реално погледнато "отпуши" отново гостите. По-късно Джейсън Тери открадна топката при атаката на Маями и бе фаулиран при поднасяне. Гардът обаче вкара само един от двата наказателни, но пък това позволи на Далас да възстанови аванса от 8 точки за 85:77. Отново Тери отбеляза 23-ата си точка в двубоя с шут от средно разстояние за 87:77, а по-късно Бареа вкара на индивидуален пробив и така Далас вече водеше с 89:77. Старши-треньорът на Маями Хийт Ерик Сполстра веднага взе таймаут. След него обаче Далас успя да задържи аванса за по-малко от две минути. Леброн Джеймс отбеляза два безответни коша за 84:92, но Дирк Новицки продължи да държи Мавс в мача за 94:84. Срещата започна да върви кош за кош и след като двата тима си размениха по две неуспешни атаки и отново Нивцки отбеляза за 97:87. Три минути преди края Мавс отново имаха притежание на топката при резултат 97:89 и пак Новицки вкара през Крис Бош за 99:89, 2:27 минути преди края.

Далас обираха непрекъснато борбите в нападение и освен това тимът на Рик Карлайл правеше постепенни нападения, с които целта беше времето да тече колкото се може повече. Джейсън Тери с точна стрелба направи 101:89, но с тройка на Джеймс Маями намали. До края домакините нямаха никакво решение, а и време срещу своя опонент и по този начин Далас триумфира като шампион на НБА за сезон 2010/2011.