Ново 0:3 срещу Русия в Сургут! (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България записаха нова "чиста" загуба като гост на Русия с 3:0 (25:14, 27:25, 25:20) в Сургут във втората среща от 3-ия кръг на Група В на Световната лига. Така възпитаниците на Радостин Стойчев допуснаха втора поредна загуба от "Сборная", след като и вчера паднаха със същия резултат.

България поведе в началото на срещата с 1:0 след добра атака на Владо Николов по диагонала. Последваха обаче 5 поредни точки за "Сборная" благодарение на две блокади срещу Тодор Алексиев, Александър Волков и Максим Михайлов. Радостин Стойчев взе прекъсване, но то не даде желания резултат и Русия дръпна с 8:3 при първото техническо прекъсване. Максим Михайлов направи 11:5 след мощна бомбена атака. Атака на Денис Бирюков донесе разлика от 10 (!!!) точки при второто техническо прекъсване - 16:6. Авансът на Русия се увеличи на 11 точки при 18:7. В игра се появи Валентин Братоев, който замени Тодор Алексиев. При 19:8 за Русия Цветан Соколов смени Владо Николов. Контраатака на Андрей Жеков намали резултата до 10:19, а ас на Цветан Соколов доведе до 11:19. Това принуди Владимир Алекно да вземе прекъсване за "Сборная". Атака на капитана Тарас Хтей изведе Русия до гейм-бол при 24:14. Максим Михайлов заби последната точка в първата част за 25:14.

Валентин Братоев остана на игрището в началото на втората част. България поведе с 2:0 след силен сервис на Братоев и объркване в играта на руснаците. България дръпна с 3 точки след блокаут на Матей Казийски 5:2. Две поредни точки на Вальо Братоев от атака и единична блокада и България поведе с 8:4 при първото техническо прекъсване. Разликата от 4 точки си запази при 10:6. Денис Бирюков намали до 8:11 след технична атака над тройната българска блокада. Това принуди Радо Стойчев да вземе прекъсване. Бърза атака през центъра на Теодор Тодоров направи 14:9. Русия съумя да изравни при 15:15 след няколко поредни български грешки и атака на Михайлов. Грешен сервис на Волков и България излезе напред с 1 точка при 16:15. Владо Николов изведе България напред с 19:17, но Русия изравни при 19:19 с блокада срещу Казийски. България отново поведе с 2 точки при 21:19, но Русия изравни при 21:21 след блок срещу Матей. Матей Казийски направи 23:22, но Михайлов изравни до 23:23. България стигна до гейм-бол при 24:23, но Тарас Хтей изравни при 24:24. България успя да постигне 2-ри геймбол при 25:24, след като Александър Бутко би сервис в мрежата. Владо Николов би следващия начален удар много в аут и 25:25. Последва троен блок срещу атака на Валентин Братоев и Русия стигна до гейм-бол при 26:25. При следващото разиграване отново атаката ни премина през Вальо Братоев и отново руския блок постигна точка за 27:25, с което "Сборная" спечели втората част.

Още при първото разиграване на 3-ата част Владо Николов стъпи накриво при спорна топка на мрежата и бе заменен от Цветан Соколов. Русия поведе с 3:1 и 4:2 след атаки на Бирюков. Братоев намали до 4:5, но Волков направи 7:5 за Русия. Аут в атака на Братоев и "Сборная" дръпна с 3 точки при първото техническо прекъсване. Домакините поведоха с 5 точки след блокада срещу атака на Цветан Соколов 13:8. Цветан Соколов намали до 14:15, но Тарас Хтей завърши атаката си за 16:14 при второто техническо прекъсване. Цветан Соколов намали за 15:16. Соколов изпълни блестящ начален удар, но съдиите отчетоха, че е престъпил линията на игрището и дадоха точка за Русия. Соколов реагира спонтанно като изрази несъгласие, но веднага получи жълт картон и 18:15. Двойна българска блокада Соколов - Тодоров намали до 19:20, но силите на националите ни стигнаха само до тук в този мач. Единична блокада на капитана Тарас Хтей срещу атака на Цецо Соколов донесе успеха на Русия в третата част с 25:20 и с 3:0 гейма в мача.

Победата бе 6-та поред от 6 мача за Русия в Група В, докато България записа 3-то поражение.

Матей Казийски бе най-резултатен за България с 11 точки (2 аса), а Владо Николов добави 9 точки. Нито един от центровете ни не можа да запише точка от игра. Теодор Тодоров постигна 3 точки от блокади и не реализира точка от 7-те вдигнати му топки. Христо Цветанов, пък постигна 2 точки от блокада, но не можа да завърши атаката при единствената му вдигната топка.

За Русия феноменален мач изигра диагоналът Максим Михайлов, който заби 22 точки (4 блока, 62,07 % ефективност в атака). Александър Волков добави още 11 точки (3 блока).

Следващите два мача на България са срещу Германия на 18 и 19 юни от 19,00 часа в Бремен и ще са решаващи за класирането на България на финалите на Световната лига в Гданск (Полша).

РУСИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0 (25:14, 27:25, 25:20)
РУСИЯ: Александър Бутко 1, Максим Михайлов 22 (4 блока), Тарас Хтей 7 (3 блока), Денис Бирюков 10 (1 блок), Александър Волков 11 (3 блока), Николай Апаликов 5 (2 блока)- Александър Соколов-либеро (Хачатур Степанян, Дмитрий Илиних)
Старши-треньор: Владимир Алекно
Треньор: Олег Молибога
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 2, Владимир Николов 9, Матей Казийски 11 (2 аса), Тодор Алексиев 1, Теодор Тодоров 3 (3 блока), Христо Цветанов 2 (2 блока)- Владислав Иванов-либеро (Николай Пенчев, Цветан Соколов 7 (1 ас, 2 блока), Валентин Братоев 7 (2 блока), Георги Братоев)
Старши-треньор: Радостин Стойчев
Треньор: Камило Плачи.

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача РУСИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0 - ТУК!!!