Кралят си е крал! Рафаел Надал отново покори "Ролан Гарос"

Поставеният под номер 1 в основната схема Рафаел Надал триумфира за шести път в кариерата си на Откритото първенство на Франция по тенис. Испанецът защити миналогодишния си трофей, след като на финала в Париж победи със 7:5, 7:6 (3), 5:7, 6:1 след 3 часа и 40 минути игра своя голям съперник и носител на рекордните 16 титли от Големия шлем Роджър Федерер. Така лидерът в световната ранглиста изравни рекордните в "Оупън ерата" шест трофея от френската столица на шведа Бьорн Борг.

Това е 10-а титла от "Голямата четворка" в колекцията на 25-годишния Надал и така той влиза в историята като едва седмия тенисист с 10 или повече мейджър корони. Преди него в престижната класация са Федерер с 16, Пийт Сампрас - 14, Рой Емерсън - 12, Род Лейвър и Бьорн Борг - по 11, Бил Тилдън - 10. Днес Надал записа 45-ата си победа на "Ролан Гарос", като единственото му поражение е през 2009 година в четвъртия кръг срещу Робин Сьодерлинг (Швеция). От своя страна, Федерер изигра петия си финал в Париж, но единствената му титла от надпреварата е през въпросната 2009 година. С днешната загуба швейцарецът пропусна да спечели 17-ия си мейджър трофей.

Титаничният двубой започна повече от интересно, като още във втория гейм Федерер реализира пробив и бързо поведе с 3:0. Швейцарецът печелеше без проблеми подаванията си и даже стигна до сетбол при 5:2. Опрян до стената, Надал показа здрава психика и постигна впечатляващ обрат в тази част. След като спаси сетбол в осмия гейм, испанецът се мобилизира до краен предел и спечели пет поредни гейма. Той върна пробива за 4:5, след което взе и подаването на съперника си в 11-ия гейм, като блесна с няколко чудесни минаващи удари. При собствен сервис и след 62 минути игра лидерът в световната ранглиста затвори сета при 7:5.

Спадът в играта на рекордьора по титли от Шлема продължи и в началото на втората част. Федерер се пропука още при първото си подаване, докато Рафа бе убедителен и със сервис гейм на нула поведе с 2:0. Испанецът пое инициативата в тези минути на мача и логично получи три възможности за пробив при 3:1, но не се възползва от тях. Интригата в сета бе върната, след като Федерер върна пробива за 4:4, но още в следващия си сервис гейм рухна. Лидерът в световната ранглиста сервираше за сета при 5:4, но пропусна една възможност за приключването му. При 40:40 двамата тенисисти се прибраха за около 10 минути в съблекалните си заради дъжд. След подновяването на играта Рафа имаше втори сетбол, но отново го пропиля и минути по-късно допусна пробив за 5:5. Така се стигна до тайбрек, в който испанецът бе доминиращият и по-уверен тенисист. Той поведе с 4:0 точки, пропусна третия си сетбол при 6:2, но все пак затвори частта при 7:3 точки и така само един сет го делеше от шестата му титла в Париж.

Третият сет приключи за 50 минути, като Надал продължаваше с чудесните си удари от форхенд, а 29-годишният швейцарец блестеше с изпълненията си от бекхенд. Федерер обаче не можеше да разчита до максимална степен на сервиса си. Така в шестия гейм той допусна пробив на нула за 2:4, но веднага след това успя да го върне отново на нула. Наказателната акция на бившия номер 1 в света продължи и постепенно той пое контрола в срещата. С нов пробив за 6:5, след което и със стабилен сервис гейм Федерер намали изоставането си в сетовете.

Развоят на третата част сякаш мотивира още повече Надал. Испанецът показа характер в четвъртия сет, в който още при първото си подаване стига до обрат, въпреки че изоставаше с 0:40 точки. След това Рафа не остави кой знае какви шансове на противника си. С първата си двойна грешка във финалния мач поставеният под номер 3 в схемата Федерер допусна пробив за 1:3, след което се пропука отново и за 1:5. Надал бе безкомпромисен при подаването си и още при първия си мачбол сложи край на сблъсъка, стигайки до шестата си титла на "Ролан Гарос".

Това бе 25-и мач между Рафа и Федерер и 17-а победа за испанеца. Новият-стар шампион остави в статистиката 39 печелвши удари и 27 непредизвикани грешки, докато тези показатели при швейцареца бяха съответно 53 и 56. Федерер направи 11 аса срещу 4 на Краля на клея. С успеха си в днешния финал Рафаел Надал си осигури оставане на върха в световната ранглиста.

"Преди всичко поздравявам Роджър, съжалявам за днес, но мисля, че направихме добър мач, заяви Надал по време на награждаването. -  Съжалявам и го поздравявам за положения труд. Благодаря на всички, които правят турнира възможен, на всички доброволци и на тези, които помагат за цялата организация. Благодаря на щаба си и на семейството ми за това, че ме подкрепят винаги. Специални благодарности на публиката. За мен това е изключително важно. Благодаря на живота, че ми даде шанса да бъда тук. Много съм щастлив", допълни испанецът.

"Поздравявам Рафа за страхотния турнир и за спечелената титла. Тъжен съм, нормално е, но съм горд, че играх срещу него. Гордея се от представянето си в последните два двубоя, но днес просто нямаше какво да направя. Благодаря на организаторите, всяка година тук е страхотно. Всички тенисисти се чувстваме като у дома си в Париж и това е много важно. Благодаря на всички, които организират турнира. Благодаря и на зрителите, които през тези 15 дни ме подкрепяха. Ще се видим отново следващата година", каза Федерер.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ФИНАЛА И НАГРАЖДАВАНЕТО МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!