Шампионката Скиавоне отново на финал

Защитаващата миналогодишната си титла Франческа Скиавоне (Италия) се класира за финала на "Ролан Гарос" за втора поредна година. На 1/2-финалите тя се наложи с 6:3, 6:3 над надеждата на домакините Марион Бартоли след час и половина игра. Така в събота в битката за втория си трофей от Париж 30-годишната Скиавоне ще се изправи срещу На Ли (Китай), която по-рано днес елиминира бившата номер 1 в света Мария Шарапова (Русия). Това бе шести мач между Скиавоне и Бартоли и пета победа за италианката.

Първият сет бе изключително равностоен и двете тенисистки печелеха безпроблемно сервис геймовете си. Първата възможност за пробив дойде едва в осмия гейм и Скиавоне не се поколеба да се възползва от нея. Тя проби подаването на 11-ата в схемата Бартоли за 5:3, след което нямаше проблем да затвори частта при 6:3 след 40 минути игра.

В началото на втория сет ролите се размениха. Подкрепяна бурно от зрителите на централния корт "Филип Шатрие" 26-годишната Бартоли осъществи ранен пробив за 2:0, но за съжаление на феновете си допусна такъв след продължителна борба в третия гейм. Постепенно Скиавоне установи контрол в мача, докато френската й противничка увеличи сериозно броя на грешките си, а и първият сервис започна да й "изневерява". Така се стигна до седмия гейм, в който миналогодишната шампионка нанесе така важния удар и отново поведе в резултата - 4:3.

Краят на двубоя дойде по доста неприятен за Бартоли начин - с двойна грешка и пробив на нула за 3:6. Така французойката пропусна чудесна възможност за първи път в кариерата си да играе на финала в Париж пред родна публика. Както е известно, тя вече има финал на турнир от Големия шлем зад гърба си - на "Уимбълдън" през 2007 година. Тогава губи с 4:6, 1:6 от Винъс Уилямс (САЩ).

Поставената под номер 5 в схемата Скиавоне завърши срещата с 18 непредизвикани грешки и 11 печеливши удари. При Бартоли тези показатели бяха съответно 16 и 22. Италианката направи 3 аса срещу нито един за френската й опонентка. И двете тенисистки приключиха 1/2-финала с по две двойни грешки.