С Райо се връща модата на “кварталните” отбори

С Райо се връща модата на “кварталните” отбори

Осем години трябваше да минат, за да се набърка отново Вайекас в елитния ешалон на испанския футбол. С изкачването на Райо Валекано Примера пак ще има сред 20-те си клуба и един квартален отбор. Един изключителен успех, макар и не уникален в европейския футбол.

Най-добрият пример за това, че Вайекас може да има място в елита, е Киево. Тимът от малкия квартал във Верона изкара девет от последните десет сезона в Серия А, като дори стигна до плейоф за класиране в групите на Шампионската лига, докато големия отбор на града – Елас Верона, се бори за измъкване от С1, където бе свален като наказание за спортното и финансовото си поведение. Местният съперник обаче може да се похвали с добра политика.

Киево, намиращ се в периферията на града, наброява едва 3000 жители, далеч от половината милион във Вайекас. В опит за увеличаване на популярността си клубът отиде през 1986 г. на стадион “Маркантонио Бентегоди” в центъра на града, а през 1990-а добави името Верона с цел да се идентифицира с всички веронци. В спортен план нещата вървяха блестящо, ала социалната маса си остава малка. Макар да играе две дивизии нагоре, във Верона има по един привърженик на Киево на всеки десет на Елас Верона.

Поддръжниците на Елас за сметка на това с течение на времето започват да изпитват все по-големи угризения за това, че осмиваха навремето напредъка на своя малък брат. През сезон 1984/85, когато Киево се бореше в С2, а Елас Верона стана шампион на Италия за единствен път в своята история, спечелилите “скудетото” се подиграваха на този малък клуб, който искаше да подели с тях големия градски стадион.

“Когато има дерби в Серия А, магаретата ще полетят”, пееха тифозите на Елас, визирайки животното, намиращо се на герба на съперника им. Историята го е пожелала така. От 2001 г. насетне, след първата си промоция в елита, тифозите на Киево започнаха да се самоопределят като “летящите магаренца”.

СПАДЪТ НА САНКТ ПАУЛИ

Санкт Паули – пристанищна зона в Хамбург, е друг от знаменитите квартали в европейския футбол. ФК Санкт Паули изпадна във Втора Бундеслига през настоящия сезон само година след последното си изкачване в елита. За разлика от Киево не може да се похвали с големи футболни успехи за сметка на лоялната и отдадена на клубните ценности маса от поддръжници, като статутът на клуба например декларира “антифашистка и антирасистка” същност.

Стадион “Милернтор”, собственост на клуба, не се е местил от оригиналното си място от 1961 година насетне. Вечният съперник – могъщият Хамбургер ШФ, построи новия си стадион извън града, което “пиратите” (символът на Санкт Паули е череп с две кръстосани кости) никога не пропускат да напомнят, за да докажат разликата в ценностите между двата клуба. Ценности, умножили по десет броя почитатели на клуба през 1990-те години.

Холгер Станиславски, до миналата седмица треньор на Санкт Паули, изживя от първо лице експлозията в популярността на този клуб. В 18 сезона той бе футболист, вицепрезидент и треньор. Като централен бранител се изкачи в Първа Бундеслига през 2001 г., а като наставник повтори постижението през 2010-а. Краят на един цикъл в лъстивия квартал на Хамбург.

ЛОНДОН, СТОЛИЦАТА НА ФУТБОЛА

Отделна глава заслужава Лондон, където никой професионален отбор – пет от тях се състезават в Премиър Лийг и три в Чемпиъншип, не се кичи с името на града. В столицата на Англия имало толкова клубове в средата на 1950-те години, че дори била създадена местна селекция – Лондон XI, който се съревновавал с футболисти на няколко клуба между 1955-1958 г. Днес, както и в онези времена, всеки квартал има свой екип.

Така например северът се дели между Арсенал и Тотнъм Хотспър. На изток, от едната страна на Темза е Уест Хам Юнайтед, а от другата – Чарлтън Атлетик. На юг квартал Бърдмонси принадлежи на Милуол, а квартал Селхърст – на Кристъл Палас. На запад, в тузарската зона на Лондон, се омесват (между двата стадиона има само 15 минути ходене пеш) Фулъм и Челси.

По-скромни отбори като Куинс Парк Рейнджърс – току-що изкачил се в Премиър Лийг, Брентфорд, Лейтън Ориънт или старият Уимбълдън продължават да привличат хиляди привърженици всяка събота. Защото в Лондон, както и в Буенос Айрес, както и във Вайекас, предпочитат да подкрепят отбора на квартала.

Алваро Олмедо, вестник “Марка”

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти