Sportal.bg
Използвай App-а за
по-добро усещане
Отвори

От ТКЗС - Крамолин до Левски - ЦСКА

От ТКЗС - Крамолин до Левски - ЦСКА

За футболните фенове всички рефери са един дол дренки. Независимо дали свирят в селските групи или в Европа, мнението се изчерпва в познатото: "Съдията, п...". Не им е лесно на футболните арбитри, но никой не ги жали заради огромните хонорари според родните стандарти. Тези в елита прибират по хилядарка на мач. "Ще изтърпи 90 минути псувни, вместо да се поти 2 месеца", разсъждава обикновеният човечец, докато ругае на трибуните. И сигурно е прав.

Антон Генов обаче отдавна излезе от клишето на обикновен съдия. Той е звездата на родните рефери, бие по популярност половината футболисти. Масон, движи в хайлайфа, кара хубави коли, ходи с известна манекенка. Преуспял е в работата си. Генов ръководи столичната ДВСК. Иначе казано, следи какви храни се произвеждат и продават на територията на столицата. Отговорна работа, тъй като става въпрос за над 50% от българския пазар.

Изобщо всичко му вървеше на габровеца по мед и масло. Оставаха шест месеца, преди да се "пенсионира" с почести от съдийството. После да разказва на внуците как е рекордьор за всички времена с 11 шампионатни дербита Левски - ЦСКА. Уви, днес Антон Генов е новина от първите страници, но с инцидента от тунелите на "Васил Левски", където беше атакуван от хора на Черно море. Скандалите никога не са бягали от габровеца, но по правило той винаги успява да се измъкне сух от тях.

Хвърля се в дълбокото без да знае, като студент 3-и курс по ветеринарна медицина в Стара Загора. Тогава записва курсове за футболен съдия. Предричат му добра кариера, но той се връща у дома заради професията. През 1991 година е трудно да започнеш свястна работа, затова Генов приема с радост първата си служба - ветеринар в ТКЗС-то на село Крамолин. Ръка му подава шефът на стопанството Йордан Стойков, сега кмет на Севлиево. Израства бързо в занаята, става отговорник за селата около Габрово. Възпитаникът на прочутата Априловска гимназия, школуван в ШЗО-Плевен, добива известност в региона. Канят го за главен ветеринар на холдинга "Ловико". Не оставя и съдийството. През 1999 година вече е международен арбитър. Изборът е ясен - спокоен живот и уважение в родния край или скок към столицата. Избира второто и до ден днешен твърди, че не съжалява. Започва да свири важните мачове, идва ред и на вечното дерби. Успоредно с това се появяват обвиненията. Първо, "червена" България" писва че на турнир в Албена Антон носи анцуг на Левски. Следва период, в който пък треньорът на "сините" Мъри Стоилов не иска да чуе за Генов. Мотивът е ясен - съдията е човек на ЦСКА. След мач за купата в Каварна от Локо (Пд) писват - габровецът е станал "морски" галеник. Снимат го да се весели след срещата с треньора на Калиакра Вили Вуцов във варненската дискотека "Час пик". Заведението е на хора, близки до Черно море. "Просто е най-хубавото във Варна", защитава се тогава Генов.

Явно на съдията му върви на подобни обвинения, защото години по-късно от друг провинциален тим нарочват Тони, че има запазено сепаре в клуб, притежаван от босовете на Локо (Сф). Подобни компромати са бял кахър за Генов в сравнение с делото, което завеждат срещу него в Нион. Нещата са сериозни - черно тото. Съмненията падат върху контролата Македония - Канада, в която българинът свири 4 дузпи. Месеци наред хората в УЕФА и ФИФА нищят случая. Изнервен, ветеринарят мисли за отказване. Накрая идва и щастливата развръзка - отхвърлени са всички съмнения, а българинът е върнат в елита на Европа.

Новата 2011-а, последна в съдийството, се очертава щастлива за Генов не само защото от питката му се пада любовта. Той планира да завърши с още няколко успешни дербита, след което да стане ментор на младите рефери. Уви, налага му се да влезе в ролята на учител доста по-рано. След екшъна в тунела става първият ни съдия, който се изправя пред медиите и разказва честичко случилото се. Написва и доклад. "Не" на мутренските изпълнения", покрепят го веднага младите рефери, които на всеки банкет слушат зловещите истории от средата на 90-те години. Тогава битите съдии са ежедневие, а според легендата дори в един стадион на Югозапад босовете слагат бесилка в стаята на арбитрите. Ей така, да се сещат. Генов обаче няма намерение да се примирява с ролята на тъпан. Все пак е рекордьорът по дербита и шеф на една от най-важните служби в държавата, чиито над 120 служители го гледат в очите. Човек с авторитет в обществото. Е, не е светец и не се прави на такъв Преди години наш таблоид го лови на другарска разпивка със съдии в Македония с руса мадама. Седнала върху крака му, слуша юнашките песни на компанията. В началото на миналата година пък Сашо Диков "отнема" джипа на рефера. Стажанта засича Антон на кръстовище в черен джип "Кайрон". Съдията сам отваря прозореца с думите: "Служебен е, служебен е!". Диков обаче се сеща за случката в интервю със земеделския министър Миро Найденов. "Не е възможно, неговата длъжност не върви с джип!", заявява министърът и нарежда проверка. Следва разпореждане за проверка в централата. Когато и оттам му потвърждават, министър Найденов отсима: до 15 минути Генов да е с ключовете в гаража до "Пирогов".

Пак от началото на лошата за рефера 2010 г. датира среща с КАТ във Велинград. Дрегерът показва 0,7 промила в кръвта на Антон. От доста време Генов е светска личност. Може да бъде забелязан в прочутото заведение "Неро" на Николай Методиев - Пилето. Именно там среща манекенката Стела Радославова. Въпреки че ветеринарят няма развод със съпругата си, той не крие връзката с хубавицата. Заедно са по ревюта, партита, на голф. Друго любимо място за рандевута на Антон е мъничкото, но луксозно кафене срещу БФС. Самият той твърди, че не си пада по шумните места, а успешен мач обича да отпразнува в спокоен ресторант в по-тесен кръг. Разбира се, и пред съдийството, и пред ветеринарството поставя двамата си синове. Големият Симеон учи при Бербатов Географски. Генов-младши е студент първа година в Манчестър, специалност международни отношения и банково дело. Малкият Антонио е на 12 години. Влюбен е в спорта като баща си, тренира плуване.

Ако Генов крие нещо усърдно, е не личния живот, а суеверията. Той има ритуали преди мач, в които вярва силно. Запален е по нумерологията. Казва, че може би е заради рождената му дата - 10.10.1966 година. Само повдига завесата: навършвайки Христовите 33, през 1999 година се случват сакрални за живота му неща. Все хубави. За разлика от мача Локо (Сф) - Черно море, ден след петък, 13-и, когато може би Антон Генов обърна нова страница.

Ивайло Йолчев, "Стандарт"

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти