Хигинс и Тръмп започнаха битката за световната титла

Джъд Тръмп и Джон Хигинс приключиха първата сесия от финала на световното първенство по снукър при резултат 4:4 фрейма. Опитният шотландец и намиращият се в страхотна форма англичанин заложиха на надлъгването, като в сесията имаше само един сенчъри брейк, дело на 21-годишния Тръмп.

Заемащият 14-ото място в света англичанин започна целеустремено и с най-добри серии от 46 и 42 точки направи резултата 2:0 в своя полза. В третата партия имаше повече интрига, като след няколко кратки визити 35-годишният Хигинс стигна до фреймбол, но го пропусна. Няколко минути по-късно обаче той поправи грешката си и намали изоставането си. В последаната част преди 15-минутната пауза Тръмп записа срещу името си 49 точки, но сгреши червена. С най-добър брейк от 61 точки шотландският му съперник обаче стигна до равенството на почивката.

След подновяването на играта инициативата бе в ръцете на Хигинс, който има три световни титли в кариерата си до момента. Със стабилни брейкове от 51 и 64 точки носителят на 23 ранкинг титли поведе в резултата за първи път във финалния сблъсък. Това статукво обаче не се запази задълго, след като във фрейм номер 6 младокът от Бристол реалзира сенчъри брейк от 102 точки.

Интересно се разви седмата партия, която започна с опит за максимум от 147 точки на Тръмп. Серията на шампиона от Откритото първенство на Китай приключи на 64 точки, след като той предпочете да се “бори” за максимума, а не да играе насигурно. Тактическото надлъгване в този фрейм бе спечелено от Хигинс, който открадна партията при 69:68 точки за 4:3. В последната част от тази първя сесия с най-добра серия от 47 точки и още няколко визити Тръмп си осигури равенството.

Втората сесия е тази вечер от 21,00 часа.