Левски удари Литекс и взе купата (видео+снимки)

Отборът на Левски при юношите старша-възраст родени 1993 година спечели купата на БФС след труден успех с 2:1 над Литекс на стадион "Христо Ботев" във Враца. Точни за състава воден от Викторио Павлов бяха Янко Ангелов (4) и Жак Коен (68), докато роденият 1995 година Никола Колев, който влезе като резерва, намали в 75-ата минута. Въпреки последвалия тотален натиск на "оранжевите", те не успяха да стигнат до равенството. Над 400 човека присъстваха на стадиона в Сектор "А", като сред тях бяха спортният директор Георги Иванов - Гонзо, Ясен Петров, финансовият директор Константин Баждеков, Георги Шейтанов и Бисер Хаздай от щаба на столичани, както и легендата на клуба Божидар Искренов. Между впрочем футболистите на Левски отделиха време и на идване към Враца спряха по пътя при паметника на Георги Аспарухов и Никола Котков, загинали трагично в катастрофа при Витиня. Президентът на Литекс Трифон Попов, шефът на школата на "оранжевите" Ферарио Спасов и хора от щаба на ловчанлии, като бившият страши-треньор Петко Петков, също наблюдаваха на живо двубоя.

На мокрия и тежък терен заради изсипалия се дъжд в часовете преди и по време на срещата, "сините" започнаха по-силно мача и още в четвъртата минута подготвилият се с първия състав тази зима Янко Ангелов откри с глава след центриране от корнер на Тодор Чаворски. До 20-ата минута момчетата от София имаха предимството на терена, а Доменик Аврамов бе най-опасен по лявото крило. Вратарят на "оранжевите" Александър Конов пък спаси страхотен удар от фаул на Николай Иванов преди ловчанлии да поемат изцяло инициативата.

Кристиан Тафраджийски с глава отправи първия удар в очертанията на вратата на Димитър Илиев, който спаси. В 32-ата минута подготвящият се с тима на Любо Пенев нападател имаше претенции за дузпа. Последва грешка на Конов, но Чаворски вместо да удвои стреля високо над гредата, а в последните секунди на първата част Илиев изби топката от краката на Тефраджийски, който се откъсваше сам срещу него, което се оказа пагубно за голмайстора, който веднага след почивката бе заменен, тъй като болката му бе много силна.

На почивката треньорът Николай Димитров пусна в игра с две години по-малкия Никола Спасов, който освен че раздвижи играта на "оранжевите” по-късно се и разписа. Освен него веднага след това влезе и Георги Минчев, който също е набор `95. Халфът Симеон Славчев пък стреля опасно в аут. Литекс се опитваше да пробие сгъстената защита на "сините", които се затвориха от самото начало на втората част и търсеха контраатаката. Така в 68-ата минута влезналият малко преди това Божидар Димитров изведе Жак Коен сам срещу Конов и трениращият често с първия състав на столичани удвои с удар по земята и прати в екстаз своите съотборници. Интересното е, че секунди преди това куче се появи на терена и прекъсна двубоя за две минути, което разконцентрира играчите в оранжево, които търсеха изравняване.

Литекс продължиха да търси гол и при 0:2. Така в 75-ата минута след добра игра на Добрин Петров и грешка на двойката централни защитници в синьо Колев намали със страхотен шут от 18 метра. До края на мача Литекс всячески търсеше второ попадение, докато Левски дори и не помисляше да атакува. Коев, Чаворски и Аврамов бяха заменени, тъй като едвам ходеха след тежката битка. В 82-ата минута беше и най-спорната ситуация в мача, когато игралият много силно Илия Мунин събори Ангел Здравчев при единоборство в наказателното поле, но реферът не отсъди дузпа, каквото бе желанието на "оранжевите".

В заключителните минути грозни реплики се изсипаха по адрес на съдията Драган Стойков от подкрепящите Литекс, които влезнаха и в остри пререкания с тези, които бяха за Левски, включително и хора от щабовете на двата клуба.

В последната минута на редовното време Антон Недялков с глава стреля в аут след корнер, което окончателно означаваше, че купата е синя. Добри впечатления с играта си на трудния терен оставиха Христо Попадийн от Левски, който е набор `94, както крайните бранители Мунин и Тодор Гочев, а също така и Янко Ангелов. От тимът на Димитров поздравления заслужават Здравчев, Славчев, малкият Колев и нападателите Тафраджийски и Петров.

1/2 – финал: Левски – ЦСКА 2:0
............................................................
1/8 - финал: Литекс – Берое 2:0
1/4 – финал: МАК (Шумен) – Литекс 0:2
1/2 – финал: Литекс – Славия 5:1

ЛЕВСКИ: 1 Димитър Илиев, 2 Илия Мунин, 3 Георги Павлов (кап.), 4 Тодор Гочев, 24 Христо Попадийн, 13 Никола Яначков, 11 Доменик Аврамов (87-Асен Георгиев), 8 Янко Ангелов, 7 Жак Коен (86-16 Георги Йонев), 10 Николай Иванов(65-19 Божидар Димитров), 9 Тодор Чаворски (78-22 Георги Стоичков)
Резерви:(12 Александър Иванов, 6 Васил Минев, 17 Кристиан Николаев)
Старши треньор: Викторио Павлов

ЛИТЕКС:27 Александър Конов,3 Мартин Иванов, 4 Антон Недялков, 15 Костадин Малинов, 2 Кристиан Малинов, 16 Красимир Станоев, 8 Симеон Славчев 14 Христо Кирев (46-6 Никола Колев), 9 Добрин Петров, 18 Ангел Здравчев, 17 Кристиян Тафраджийски (47-10 Георги Минчев)
Резерви: (1 Марин Орлинов, 5 Благой Родов, 11 Огнян Саръев, 10 Георги Минчев, 7 Теодор Кьосев, 13 Ивелин Аладжов)
Старши треньор: Николай Димитров