100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 1:7

Фетел ги почна, мачка в Австралия (видео + галерия)

Световният шампион Себастиан Фетел спечели безапелационно Гран при на Австралия, 1-ви кръг от новия сезон във Формула 1. Пилотът на Ред Бул доминира от старта до финала, след като потегли от първа позиция. Втори тази сутрин на пистата "Албърт парк" остана Люис Хамилтън, който единствен можеше да притисне Фетел, но в средата на надпреварата получи повреда в пода на своя болид и нямаше как да поддържа супер темпото на германеца. Трети изненадващо се нареди Виталий Петров с Рено, а четвърти след много добро каране финишира Фернандо Алонсо с Ферари. Алонсо успя да се пребори с Марк Уебър във финаланата фаза на състезанието. Австралиецът се класира пети. Петров пък за първи път в своята кариера стъпи на подиума.

Бътън с другия Макларън завърши на 6-та позиция, след като в началото беше наказан с преминаване през бокса, заради нерагламентирано изпреварване на Фелипе Маса. След старта Бътън се озова в класирането след Маса и след няколко обиколки борба, успя да ги мине от външната страна на един от завоите, но мина напряко през зоната за сигурност и бе наказан. Маса не впечатли с нищо и завърши едва на 9-та позиция. Седми е Перес със Заубер.

ВИДЕО ОТ ГП НА АВСТРАЛИЯ ТУК!

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ АВСТРАЛИЯ ВИЖТЕ ТУК!

НОВИТЕ ПРАВИЛА ЗА СЕЗОН 2011 ТУК!

Първите трима на финала направиха по две спирания в бокса, докато на четвъртия и петия - Фернандо Алонсо с Ферари и Марк Уебър с Ред Бул им бе нужно да сменят гумите си три пъти. Алонсо стартира лошо, като след първия завой се свлече до девето място. Испанецът трябваше да действа бързо, ако искаше да участва в разпределението на първите позиции и настъпи газта. Бързо изпревари Кобаяши и Нико Розберг и скоро достигна борещите се в първата част на състезанието Фелипе Маса и Дженсън Бътън. Това бе и един от най-иннтересните моменти от днешното състезание. Дженсън опита всякакви подходи, за да изпревари бразилския пилот, но без успех. В крайна сметка той успя да пресече на пряко през завоя и задмина Маса.

Това доведе до наказание - преминаване през бокса. След като мина през питлейна, Дженсън трябваше отново да връща позиции, но не успя да напредне повече от шестото място. По-късно, очевидно по-бързият Бътън отново изпревари Маса на първия завой и не остави никакви шансове на бразилеца в борба за по-предна позиция.

Седми и осми се наредиха двамата пилоти на Заубер Серхио Перес и Камуи Кобаяши. Младият мексиканец записа чудесен дебют във Формула 1. Той направи само една смяна на гуми, в 23-та обиколка и към края дори успя да се доближи малко до Бътън, като в същото време държеше Кобаяши далеч зад себе си. Девети се нареди Фелипе Маса, който имаше тежко състезание, а зад него остана Себастиен Буеми с Торо Росо.

Голямото разочарование на деня се казва Мерцедес. След като пилотите на немския тим не успяха да се класират по-напред в квалификацията вчера, днес те дори не успяха да финишират. Михаел Шумахер спука гума след като се удари с Хайме Алгуерсуари в самото начало на състезанието. След като премина през бокса, Михаел направи 19 обиколки, но след това се прибра в бокса. Нико пък се движеше добре, преди борбара му с Рубенс Барикело за позиция да доведе до неговото отпадане. В един от завоите Рубенс се впусна от вътрешната страна, но не прецени ситуацията и удари силно W02. След инцидента, започна да излиза бял пушек от задницата на Мерцедеса и малко по-късно Розберг трябваше да спре.

11-ти и 12-ти се наредиха двамата пилоти на Форс Индия Адриан Сутил и Пол ди Реста, като шотландецът направи отличен дебют във Формула 1. 13-ти остана Хайме Алгуерсуари с Торо Росо. За голямо съжаление на много от феновете, Ник Хайдфелд завърши 14-ти в дебюта си за Рено. Ярно Трули с Лотус и Жером Дамброзио с Върджин завършиха класирането днес на последните 15-то и 16-то място.