Неочакван срив - фаворитът Григор отпадна в Сараево

Първата ракета на България Григор Димитров отпадна още в първия кръг на турнира от сериите "Чалънджър" в Сараево (Босна и Херцеговина) с награден фонд 30 000 евро и гостоприемство. Поставеният под номер 1 в схемата българин, който през миналата седмица спечели надпреварата във френския град Шербур, загуби с 6:7 (3), 4:6 от Карол Бек (Словакия). Така словакът ще се изправи в следващата фаза срещу Матве Меделкоп (Холандия), а за участието си в началната фаза 19-годишният Григор ще се утеши с 310 евро от наградния фонд.

Заемащият 71-во място в световната ранглиста българин не успя да разгърне възможностите си в двубоя с Бек, като впечатление направиха многото непредизвикани грешки и то все в ключови моменти от сблъсъка. Липсата на първи сервис на Григор в началото на мача доведе до възможност за пробив пред 28-годишния Бек във втория гейм. Все пак лидерът в схемата на надпреварата отрази брейкпойнта с воле. Постепенно двамата тенисисти намериха ритъма си и започнаха да печелят безпроблемно подаванията си на нула. При 4:5 Димитров спаси сетбол и така в крайна сметка първата част се реши в тайбрек. В него хасковлията допусна минибрейк за 1:2, след което на няколко пъти намери и мрежата във важните разигравания. След 51 минути и при 7:3 точки в тайбрека Бек, който е бивш номер 36 в света, поведе в сетовете.

Втората част не се разви добре за Григор, въпреки че на няколко пъти той показа умения при играта на мрежата. Поредната непредизвикана грешка от страна на българина доведе до пробив в собствения му сервис гейм за 1:2. От своя страна, 133-ият в света Бек бе изключително стабилен при подаванията си и не допускаше инициативата да му бъде отнета. Българинът все пак получи възможност да върне пробива в шестия гейм, но така и не се възползва. В следващия гейм юношеският шампион от "Уимбълдън" и US Open през 2008 година допусна пробив на нула и сякаш всичко изглеждаше изгубено при 2:5.

В този момент обаче словакът показа колебание и сервирайки за мача, изпусна собственото си подаване в осмия гейм. Григор спечели последвалия си сервис гейм за 4:5 и бе съвсем близо до изравняване на резултата. Въпреки двете възможности за пробив в десетия гейм Димитров не успя да извлече максимума от ситуацията и загуби с 4:6.

Следващият турнир в програмата на българина е този от сериите "Мастърс" в Маями (23 март - 3 април) с награден фонд 3 645 000 долара. Ако не попадне в основната схема, Григор ще трябва да премине през квалификациите.