Карамаринов: Евро 2011 може да е последното за бездушниците в атлетиката

Президентът на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА) Добромир Карамаринов коментира представянето на родните атлети на завършилото преди дни Европейско първенство в зала в Париж при пристигането си в София днес.

"Участието в три финала на Европейското първенство по лека атлетика в зала в Париж на Ваня Стамболова, Венелина Венева и Петя Дачева е доста добра атестация за тях и техните треньори", коментира президентът на Българска федерация лека атлетика Добромир Карамаринов при завръщането си от първенството на Стария континент на закрито във френската столица.

България не успя да спечели медал, като Стамболова остана четвърта на 400 метра, Венева се нареди седма на скок височина, а Дачева остана осма на троен скок.

"Ако бяхме отишли на европейското с четири души щяхме да получим отлична оценка заради трите финала и полуфинала (б.а на Инна Ефтимова) на 60 метра при жените. Шампионатът на Стария континент в зала обаче е едно от малкото състезания, което дава възможност да участват повече атлети, защото това е единственото първенство, което няма международни нормативи. В края на юни предстои Европейското отборно първенство в Нови Сад (Сърбия), където България трябва да защитава мястото в групата, в която се качи миналата година, а отборът ни там трябва да има задължително участие във всяка дисциплина. Така че, това бе и една от причините да заведем в Париж 12 атлети. Нещо, което не може да направим например на Световното първенство в Даегу в края на август, защото норамативите на ИААФ са изключително високи", каза Карамаринов.

"Това, че сме се представили в Париж с повече хора не е грешка. Горчивината остава от това, че тези атлети, които заеха последните места в квалификациите, го направиха по един бездушен начин, без да се борят. Ако бяха постигнали резултати близки до личните си, никой нямаше да ги критикува. Категоричен съм, че ако тези атлети не променят нещо коренно в себе си, първенството в Париж може да е последното за тях", допълни той.

Карамаринов се прибра в София днес. Той остана във френската столица, за да участва в заседанието на Съвета на Европейската атлетика (ЕА) на 7 март. На него бе решено домакин на Европейското първенство за младежи и девойки до 23 години през 2013 година да бъде град Тампере (Финландия). Бяха дискутирани иаспектите на изминалото европейско първенство в зала в Париж, но крайната оценка за него ще бъде приета на Съвета на ЕА през юни. Участниците в заседанието обсъдиха и домакинството на следващата европейска проява - Европейското първенство по зимни хвърляния в София на 19 и 20 март. Президентът на ЕА Хансйорг Вирц и членовете на Съвета изразиха увереност, че проявата ще бъде отлично организирана от БФЛА.