Григор направи нова крачка към титлата в Шербур

Първата ракета на България Григор Димитров се класира за 1/2-финалите на турнира от сериите "Чалънджър" във френския град Шербур с награден фонд 42 500 евро и гостоприемство. Поставеният под номер 1 в основната схема хасковлия изигра труден, но силен двубой срещу 148-ия в света Стефан Боли (Швейцария) и го елиминира след 6:7 (4), 7:6 (4), 6:3. Така за място на финала 19-годишният българин ще спори с представителя на домакините Стефан Робер (Франция), който по-рано днес надделя над Джон Милман (Австралия) с 6:3, 6:3. За достигането си до 1/2-финалите в надпреварата Григор си осигури 2130 евро от наградния фонд и 33 точки за световната ранглиста.

Четвъртфиналният мач на Григор бе много оспорван, като не липсваха и драматични моменти. Българинът, който е 78-и в световната ранглиста, започна стабилно срещата, но и съперникът му печелеше подаванията си без проблем. При 5:4 най-добрият ни тенисист имаше два сетбола, но 27-годишният Боли ги отрази. Така първата част се реши в тайбрек, който започна доста лошо за Григор. Българинът изостана с 0:3 точки и въпреки че успя да навакса пасива си до 3:4, все пак загуби с 4:7 точки.

Вторият сет отново бе решен в тайбрек, след като двамата тенисисти така и не успяваха да реализират пробив. Отново Григор имаше брейкпойнт в деветия гейм, но както и в първия сет, не се възползва. Този път тайбрекът се разви добре за юношеския шампион от "Уимбълдън" и US Open през 2008 година и след успех със 7:4 точки в тайбрека той доведе мача до трети сет.

В решаващата част класата на българина си каза думата и той извърши наказателната си акция. Ранен пробив му даде преднина от 3:0, след което със стабилна игра в собствените си сервис геймове Григор стигна до победата след 2 часа и 23 минути здрава битка. Това бе първи мач между Димитров и Боли.

Българският тенисист остави в статистиката 8 аса и нито една двойна грешка, докато при Боли тези показатели бяха съответно 10 и 4. Швейцарецът не получи нито една възможност за пробив в целия мач. С достигането си до 1/2-финалите Григор си осигури и придвижване до 73-ото място в световната ранглиста.