Най-кървавата битка на ”Герена” или как Гонзо победи Бербатов

В дългогодишната история на съперничеството между Левски и ЦСКА има куп драматични сблъсъци, които са раждали герои, променяли кариери и решавали титли и купи. Арена на много голяма част от тези битки е бил стадион ”Васил Левски”. Ако трябва да посочим един такъв мач, състоял се на стадион ”Георги Аспарухов”, без никакво съмнение това е срещата от 13 май 2000 г. Емблематичен двубой, изправил един срещу друг ”синята” звезда Георги Иванов – Гонзо и изгряващата ”червена” звезда Димитър Бербатов и завършил с легендарния ”кървав” гол на сегашния спортен директор на Левски.

Ситуацията в ”А” група преди Вечното дерби е крайно интересна. Воденият от Димитър Димитров – Херо отбор на Левски е пропилял голяма част от преднината си на върха и след като седмица преди мача с ЦСКА губи с 2:3 от Миньор в Перник има само две точки аванс. За ”сините” дербито е от изключително значение, защото победа почти на 100% ще подпечата титлата след четири ”сухи” сезона. Освен това те търсят реванш за загубата с 0:1 на ”Българска армия” през есента на същия шампионат.

За футболистите на наскоро назначения млад треньор Александър Станков дербито на ”Герена” е неочаквана възможност отново да стъпят на върха, където са били след есенната победа срещу Левски и откъдето са свалени след загуби от Беласица, Нефтохимик и Велбъжд (последните две костват поста на Димитър Пенев).

Изненадващо за мнозина футболистите в червено са по-напористи в търсеното на гол и такъв пада във вратата на Димитър Иванков. Това се случва в 24-ата минута, когато Емил Кременлиев центрира отдясно и футболистът на ”сините” Бисер Иванов забива неспасяемо топката в собствената си врата. Още при самото центриране обаче страничният съдия Иван Леков вдига флаг за засада, неговият сигнал е уважен от Атанас Узунов и двата тима продължават игра при резултат 0:0.

”Синята” деветка получава аркада още през първото полувреме след сблъсък с Галин Иванов и до края на мача играе с окървавена глава. ”Червената” деветка пък надиграва напълно Предраг Пажин и прави пропуск след пропуск пред Димитър Иванков.

Така се стига до знаметитата 90-ата минута, в която отново Бербатов и Гонзо са главни действащи лица. 19-годишният благоевградчанин за пореден път елиминира съпротивата на Пажин и остава очи в очи с Иванков. Вместо хладнокръвно да го преодолее и да влезе завинаги в ”червената” история обаче Бербатов нескопосано се спъва в топката и пропилява златен шанс за ЦСКА. Отговорът на Левски не закъснява. Още в ответната атака влезлият като резерва Димитър Телкийски е спънат край тъчлинията в половината на ”армейците”. Бившият футболист на Ботев (Пд) сам се нагърбва с изпълнението на свободния удар и с прецизна точност качва топката на главата на Георги Иванов. Гонзо с лекота е спечелил въздушния двубой и насочва коженото кълбо в далечния ъгъл на гледащия невярващо вратар Евген Немодруг. Попадението за крайното 1:0 остава в историята като ”кървавия” гол от 13 май 2000 г.

В този момент близо 28 000 зрители на ”Герена” и всички левскари пред телевизионния екран изпадат в екстаз. След четири ”сухи” години титлата отново е ”синя”. Освен това Левски окончателно има своя нова легенда – Георги Иванов. За ЦСКА остава утехата от достойното представяне срещу считания за абсолютен фаворит преди мача съперник, а за Димитър Бербатов остава само един изход – трансфер в чужбина.

Левски – ЦСКА 1:0

1:0 Георги Иванов (90)

Левски: Димитър Иванков, Джон Ингълс, Елин Топузаков, Красимир Димитров, Предраг Пажин, Бисер Иванов, Захари Сираков, Асен Николов, Александър Александров, Георги Иванов, Серж Йофу

Старши треньор: Димитър Димитров

ЦСКА: Евген Немодруг, Емил Кременлиев, Иво Тренчев, Александър Томаш, Станислав Ангелов, Галин Иванов, Методи Деянов, Красимир Чомаков, Светослав Петров, Димитър Бербатов, Владимир Манчев

Старши треньор: Александър Станков