Лукойл Академик на 1/4-финал в EuroChallenge (видео)

Българският шампион Лукойл Академик направи важна крачка към класирането си на 1/4-финалите на EuroChallenge, след като се наложи при домакинството си на Макаби (Хайфа) с 87:69 в мач от група "I" на Топ 16 на третия по сила турнир на  Стария континент. Девин Грийн изигра страхотен двубой за"студентите" и завъши с 21 точки, а Доминик Джеймс и Бруно Шундов се отчетоха съответно с по 15 и 14 за успеха.

Гостите от Израел спечелиха първата спорна топка, след което Робинсън отбеляза от далечно разстояние, но равенството беше възстановено мигновено от Травис Питърсън - 3:3. Играчите на Макаби демонстрираха много агресивна игра в първите две минути и това им помогна да дръпнат - 7:3 след страхотни забивки на Робинсън и Ротбарт. „Студентите" не се притесниха и бързо обърнаха резултата - 10:9 след точни стрелби на Тодор Стойков и Бруно Шундов. В следващите минути двата отбора допуснаха по няколко грешки, като гостите се ориентираха по-бързо и отново излязоха напред - 16:12 при по-малко от пет минути до края на частта. В оставащото време българския шампион успя да изравни - 22:22 благодарение на страхотна игра на Девин Грийн, но в последните 60 секунди израелците бяха по-концентрирани и възстановиха аванса си - 27:24.

Вторите десет минути стартираха с красив пробив на Дамян Стояновски, след което съотборниците му демонстрираха добра игра в защита, а това даде шанс на Доминик Джеймс да отбележи кош и фал за 29:27 в полза на Лукойл. В следващите 90 секунди зрителите в зала „Универсиада" станаха свидетели на пропуски и под двата коша, като този път възпитаниците на Йовица Арсич се организираха по-бързо и успяха да увеличат преднината си - 37:31 след четити безответни точки на Бруно Шундов и уникален кош на Доминик Джеймс. Това определено се отрази добре на Академик, а Доминик Джеймс и Девин Грийн се разиграха и две минути преди полувремето разликата скочи на 12 точки - 47:35. В оставащото време българите бяха пълен господар на терена и след тройки на Божо Аврамов и Грийн, дръпнаха с 53:37.

След почивката играчите на Макаби стартираха малко по-добре и намалиха отново пасива си - 41:53 след шест безответни точки на Килингсуърд, а нашите се събудиха след красиво отиграване и кош на Тенчо Банев, нова тройка на Грийн, който се отчете и с невероятна забивка след асистенция на Тодор Стойков - 60:43. В следващите минути  Килингсуърд се нагърби с отговорността да завършва атаките на гостите от Хайфа, което позволи на него и съотборниците му отново да се доближат само на десет точки от съперника - 52:62 при точно три минути до края на третата четвърт. Последва тайм-аут за Академик, като след него отборът на Макаби отново беше по-концентриран и смъкна пасива си под десет точки - 56:67.

Решителните десет минути започнаха с кош на Бруно Шундов, след което последваха пропуски и под двата коша, а сушата беше прекъсната от поредната забивка на Робинсън, след грешен пас на Божидар Аврамов. Българският шампион отново дръпна с 13 точки, след като Доминик Джеймс отбеляза от тройката, като освен това, той беше фаулиран от Кадир и американецът не сбърка от фала - 73:60. В следващите минути играчите на Лукойл демонстрираха добра защита, но нападението определено им куцаше и резултата се запази непроменен при шест минути до сирената. Гостите взеха тайм-аут, след който Аврамов вкара пет точки, а Тодор Стойков се отчете с красив пробив и това доведе до 17 точки аванс - 81:64. Това определено пречупи играчите на Макаби, които просто спряха да играят и само докачаха последния съдийски сигнал.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - МАКАБИ (ХАЙФА) МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!