Пресконференция на Цанко Цанков след завръщането от Нова Зеландия

Отлични Левски и Гара разпиляха мултимилионната селекция на Динамо (видео)

Отборът на Левски изигра най-силния си двубой през зимната подготовка досега и победи с 3:1 мултимилионната селекция на Динамо (Москва) във финална среща на турнира "Алфа къп" в Ларнака. Фантастичен мач за "сините", които играха в жълто днес, направи звездата Гара Дембеле. Той асистира за головете на Дарко Тасевски (2) и Жанвион Юлу-Матондо (16) и сам се разписа в 33-ата минута след прекрасен пробив. Игралият дълги години в Бундеслигата Кевин Курани вкара единственото попадение за московчани в 3-ата минута.

Много добро впечатление направи и Матондо, за когото попадението бе първо в Левски. През първата част той игра по лявото крило, а след почивката зае мястото на Даниел Младенов отдясно. На висота бе и представянето на Божидар Митрев, който спаси дузпа на Андрей Воронин (44), както и още няколко опасни изстрела. Освен тях Минев, Мюлдер и Мариан Огнянов също оставиха отлични впечатления.

Победата в "Алфа къп" донесе първия, макар и неофициален трофей, на Левски за 2011 г., а след края на срещата Александър Александров вдигна връчената му от организаторите купа. Двата тима стигнаха до финалната среща след идентични победи с 2:1. "Сините" надвиха Теплице, а московчани победиха Рад (Белград).

Левски излезе с най-доброто във финалния мач в Ларнака. Наставникът Ясен Петров разчита на всичките си пет национали - Веселин Минев, Владимир Гаджев, Йордан Милиев, Дарко Тасевски и Гара Дембеле, които пропуснаха последните два мача с полския Белхатов (1:0) и чешкия Теплице (2:1) заради ангажименти към своите страни. За московчани пък на върха на атаката бяха двете звезди Андрей Воронин и Кевин Курани.

Срещу руския тим на вратата бе Божидар Митрев, а пред него защитата бяха наредени: Дъстли Мюлдер, Йордан Милиев, Сержиньо Грийн и Веселин Минев. Владимир Гаджев и капитанът Христо Йовов ще действаха като опорни полузащитници, а Даниел Младенов, Дарко Тасевски и Жанвион Юлу-Матондо бяха зад голмайстора на тима Гара Дембеле в познатата схема 4-2-3-1.

През второто полувреме влязоха Стефан Станчев (отдясно на защитата), Иво Иванов (в центъра), Даниел Димов и Александър Александров (в средата на терена), Мариян Огнянов (зад нападателя) Марко Видович (по лявото крило) и Исамил Иса (в центъра на атаката). Матондо пък мина на мястото на Младенов и заигра по дясното крило.

Мачът започна отлично за Левски, след като още във 2-ата минута Младенов намери Дембеле в наказателното поле, голмайсторът на "сините" върна към Дарко Тасевски и той с красив удар в горния ляв ъгъл направи 1:0. Радостта на родния тим обаче трая по-малко от минута. Веднага след изпълнението на центъра топката бе качена на главата на Кевин Курани и той възстанови равенството. В 12-ата минута страхотна реакция на Митрев попречи на московския гранд да излезе напред в резултата.

Това обаче сториха играчите на Левски. В 16-ата минута Гара Дембеле направи феноменален пробив отляво, разпилявайки московската отбрана, след което центрира на главата на Матондо и белгиецът вкара дебютното си попадение с екипа на тима. Броени минути след това играещите в жълто българи пропуснаха да поведат с два гола, след като Христо Йовов центрира прострелно, получи се разбъркване в полето, а шутът на Сержиньо Грийн бе спасен от Габулов.

Все пак силната игра на Левски даде резултат в 33-ата минута, когато звездата Гара Дембеле овладя топката в полето на Динамо, отново разпиля с лекота защитата и с мощен удар, рикоширал в страничната греда направи 3:1.

В края на полувремето реферът отсъди спорна дузпа за московчани след съприкосновение между Мюлдер и Смолов. Божидар Митрев обаче се справи отлично и с крак изби удара на Андрей Воронин.

През второто полувреме двата тима значително намалиха оборотите, а многото смени също дадоха отражение върху качеството на играта. Въпреки това Митрев трябваше да показва класа и запази резултата в самото начало на втората част. На два пъти Смолов опита с далечни удари да застраши Митрев, но те минаха встрани. В края на мача Видович и Иво Иванов можеха да направят победата на Левски още по-убедителна, но не успяха. В 90-ата минута отново Митрев трябваше да показва висока класа, след като Милиев с шпагат бе на път да си отбележи автогол.

ЛЕВСКИ - ДИНАМО (М) 3:1

1:0 Тасевски (2)
1:1 Курани (3)
2:1 Матондо (16)
3:1 Дембеле (33)

ЛЕВСКИ: Митрев, Мюлдер (64-Станчев), Милиев, Грийн (71-Иванов), Минев, Гаджев (71-Александров), Йовов (51-Димов), Младенов (64-Видович), Тасевски (46-Огнянов), Дембеле (64-Иса), Матондо

ДИНАМО (М): Габулов, Чичерин, Колодин (46-Фернандес), Гранат, Ломич, Самедов, Дуимович (46-Ропотан), Семшов (56-Юсупов), Смолов, Воронин (46-Сапета), Курани (46-Кокорин)