Героичен ЦСКА би Рапид във Виена - армейците с историческа първа победа в групите на ЛЕ

ЦСКА записа първа победа в историята си в груповата фаза на Лига Европа. Отборът на Милен Радуканов надви с 2:1 Рапид (Виена) в мач с доста емоции. Срещата се игра пред препълнения "Ернст Хапел", като в крайна сметка радостта остана за българите. Попаденията за "червените" вкараха капитанът Тодор Янчев и бразилският атакуващ халф Маркиньос, който през този сезон e реализатор номер 1 на ЦСКА. За домакините се разписа Хамди Салихи от дузпа. Успехът е още по-сладък за наставника Милен Радуканов, след като срещата в австрийската столица бе негов европейски дебют начело на ЦСКА.

Армейците започнаха срещата в атакуваща схема 4-3-3, като пред вратаря Райс Мболи действаха Йордан Минев, Костадин Стоянов, Джузепе Акуаро и Румен Трифонов на левия бек. Пред тях в полузащитата оперираха Борис Галчев, Маркиньос и капитанът Тодор Янчев. Напред в атака Радуканов заложи на Мишел Платини и фланговите остриета Александър Тонев и Грегъри Нелсън.

Двубоят започна с лек натиск на австрийците, които застрашиха Мболи още в седмата минута. Халфът на Рапид Яшин Пехливан пробва рефлекса на френския страж на армейците, но последният успя да отбие топката в корнер. Веднага обаче дойде отговорът на българите, като Тонев опита късмета си, но прати топката далеч от целта. В следващата атака на Рапид пък Салихи засече едно опасно центриране, но коженото кълбо мина встрани от вратата на ЦСКА.

Постепенно "червените" изравниха играта и в 17-ата минута Тонев с чудесен шут от далеч нацели сглобката на вратата на Раймунд Хедл. В 29-ата минута Рапид на свой ред имаше възможност за гол. Едно леко задрямване на българската защита позволи на деветката на домакините Салихи да се озове на добра позиция, но албанецът не овладя добре паса.

В последните секунди на първата част остро центриране отдясно на Тонев не бе засечено от Нелсън, с което ЦСКА пропусна да се откъсне напред в резултата точно преди почивката.

В началото на второто полувреме Платини нахлу опасно в наказателното поле на "зелено-белите", но изстрелът му се спря във външната страна на мрежата на вратата на Рапид.Така се стигна до 50-ата минута, когато Тошко Янчев изстреля снаряд по посока на вратата на домакините и топката се оплете в долния й десен ъгъл за 1:0. Радостта на българския отбор обаче бе кратка, след като в 56-ата минута Акуаро задържа глупаво играч на виенчани на границата на вратарското поле и съдията от Уелс посочи моментално дузпата. Салихи не сгреши от бялата точка за 1:1.

В 60-ата минута Мболи бе последна преграда пред гола, като французинът изби майсторски коварен удар с глава на Нухиу. В 66-ата минута бе ред на ЦСКА! Маркиньос получи добра топка и излязал сам срещу вратаря на домакините бразилецът първо прехвърли Хедл, а после леко пусна топката в мрежата пред погледите на тичащите австрийски бранители.

Последва натиск на футболистите на Петер Пакулт, който обаче се оказа безплоден. Към края на мача на игралното поле се появи и изкаралият настинка нападател на ЦСКА Спас Делев. С този успех ЦСКА записа първа победа в групите на Лига Европа при второто си участие в основната фаза на втория по сила клубен турнир на Стария континент. Така 31-кратният шампион на България събра актив от 3 точки от четири изиграни двубоя в група "L" на ЛЕ.

Рапид (В) - ЦСКА 1:2
0:1 Янчев (50)
1:1 Салихи (56 - дузпа)
1:2 Маркиньос (66)

Рапид: Хедл, Зонлайтнер, Хайкинен, Салихи, Катцер (68 - Тримел), Нухиу (68 - Гартлер), Кавлак, Дражан, Сома, Кайхан, Пехливан (83 - Добер). Старши-треньор: Петер Пакулт

ЦСКА: Мболи, Стоянов, Янчев, Акуаро, Трифонов (88 - Грило), Галчев, Тонев (90+1 - Янев), Минев, Маркиньос, Нелсън (82 - Делев), Платини. Старши-треньор: Сашо Борисов

Съдия: Симон Лий Евънс (Уелс)

Жълти картони: Дражан, Пехливан (Р); Нелсън, Янчев, Акуаро, Маркиньос, Стоянов (Ц);