Супер малшанс отряза главата на Левски (видео)

Невероятен малшанс спря победната серия на Левски в евротурнирите на стадион „Георги Аспарухов" срещу Лил след нелеп автогол на Иво Иванов в 89-ата минута за крайното 2:2. Бранителят се появи в игра едва няколко секунди преди да засече центриране от фаул в собствената си врата. Само пет минути по-рано Владимир Гаджев бе извел „сините" след феноменален удар от близо 30 метра, който препарира Микаел Ландро.

Преди това Гара Дембеле откри в 11-ата минута, а Тулио де Мело с глава изравни в 35-ата минута. Де Мело бе близо до гола в 21-ата минута, но изстрелът му срещна дясната греда на Кирил Акалски.

Така Левски остана на трето място с четири точки два кръга преди края, докато Лил е втори с пет, а Гент е последен с четири точки, въпреки успеха с 3:1 над лидера Спортинг Лисабон.

Равенството бе първо в Европа за Левски пред собствена публика от 25 мача. За последно столичани завършиха мач наравно през сезон 2003/2004 година срещу белгийците от Беверен.

Двубоят започна със страхотна хореграфия, в която участваха всичките 20 000 "сини" фенове на стадиона, която бе придружена с няколко-минутна заря над Сектор ”Б”, а голям транспарант: ”България цяла вази гледа, напред към победа” бе опънат в Сектор ”А”, който надъхваше играчите.

Левски поведе в 11-ата минута след осмия гол на Гара Дембеле за сезона в Лига Европа. Френският таран се възползва от детинска грешка на Аурелиен Шеджу, който сбърка и подари топката на Дембеле, който взриви 20 000 фенове по трибуните на „Герена". Попадението бе рекордно за французина, който е първия играч в историята на „сините” с толкова много голове в Европа. Тимът на Руди Гарсия взе инициативата и успя да изравни след гол с глава на Тулио Де Мело в 34-ата минута на мача. Нападателят бе оставен непокрит на два метра от голлинията от защитниците в синьо, а вратарят Кирил Акалски не излезе при центрирането и резултатът стана 1:1. Бразилецът можеше и по-рано да възстанови равенството, но в 21-ата минута със страховит удар от 19 метра натресе дясната греда на домакините.

През втората част Левски игра много добре и се опитваше да стигне до успеха, но липсваха чисти положения. Реферът Мажич не посмя да отсвири дузпа за игра с ръка в наказателното поле на Лил след центриране на Жоазиньо. Владимир Гаджев пробва на два пъти рефлекса на Ландро, който и в двата случая избиваше в корнер, а между двете положения Йордан Милиев веднъж изчисти от голлинията след удар на резервата Муса Соу.

В 73-ата минута страхотна атака на „сините” по чудо не завърши с гол. Дембеле изведе появилия се на мястото на Слори Даниел Младенов отдясно, той центрира, но останалият почти на празна врата Дарко Тасевски бе хванат в крачка и си подхлъзна, като по този начин не даде преднина на своите. Това все пак се случи в 84-ата минута, когато взелият капитанската лента  след излизането на рожденика Йовов Владимир Гаджев пробва трети удар в посока на Ландро и бе точен. Юношата на „сините” не остави никакви шансове на стража с топовен изстрел от около 30 метра, но за нещастие на всички левскари голът не бе достатъчен за успеха. Причината за това е, че фортуна обърна гръб на Левски 120 секунди преди края. Петров пусна Иванов на мястото на Тесевски, за да успее да запази резултата, но при центриране от фаул бившия играч на Берое при опита си да избие си отбеляза невероятен автогол с глава.

Въпреки това Левски не се предаде и продължи в даденото три минутно продължение да търси успеха, но бърза контраатака не завърши с гол на Даниел Младенов, който се опита да засече остро центриране на Дембеле.

Въпреки че спря серията си от четири поредни победи в Лига Европа на „Герена”, 20 000 изпратиха тима с аплодисменти и скандирания „Иво, Иво” отправени към Иванов, който дълго ще помни тази вечер.

Шансовете на Левски остават пред последните два мача, а следващия кръг тима гостува на Гент, с който имат по четири точки. В последния мач „сините” приемат Спортинг.

ЛЕВСКИ - ЛИЛ 2:2 (1:1)

1:0 Дембеле (11)