Европейски футбол

Нюкасъл съсипа Съндърланд в зрелищно дерби (видео)

31 октомври 2010 | 17:27

Нюкасъл разгроми Съндърланд с 5:1 на "Сейнт Джеймсис Парк" в дербито на Североизточна Англия. Това бе втори домакински успех на "свраките", откакто се завърнаха в елита и първи от месец август насам, когато възпитаниците на Крис Хютън разбиха Астън Вила с 6:0. Домакините решиха спора още през първото полувреме с два гола на Кевин Нолан (26', 34') и един на Шола Амеоби от дузпа (45'). Гостите бяха допълнително затруднени от факта, че още в началото на втората част - в 53-ата минута, останаха с числително намален състав след червения картон на Тайтъс Брамбъл. Последваха две нови попадения на Амеоби (70') и Нолан (75') за 5:0. В самия край Дарън Бент вкара почетен гол за гостите.

Мениджърът на Нюкасъл Крис Хютън бе направил цели девет промени в стартовия си състав в сравнение с 11-те, започнали през седмицата при загубата от Арсенал (0:4) за Карлинг Къп. За Съндърланд пък Стийв Брус пък бе заложил на същия титулярен състав, победил Астън Вила преди седмица с 1:0.

В 26-ата минута, след третия последователен корнер пред вратата на гостите, Кевин Нолън се ориентира най-добре след едно разбъркване в наказателното поле на Съндърланд и успя с гръб към вратата и удар над главата си да открие резултата по атрактивен начин. Осем минути по-късно хафът вкара и втория си гол в мача и шести от началото на сезона в Премиър лийг. Топката стигна малко щастливо до Нолън след неуспешен опит за задна ножица на Андрю Каръл - 2:0. В продължението на първото полувреме Гутиерес бе фаулиран от Онуа в наказателното поле на Съндърланд, което означаваше дузпа за домакините. Шола Амеоби реализира 11-метровия наказателен удар и направи преднината на Нюкасъл класическа.

След почивката бившият бранител на Нюкасъл Тайтъс Брамбъл помогна на "свраките", след като си изпроси директен червен картон за нарушение срещу Каръл. В 70-ата минута Амеоби вкара втория си гол в този двубой и шести срещу Съндърланд в последните четири дербита между двата съперника. Нападателят разстреля с мощно воле Симон Миньоле, след като преди това удар на Андрю Каръл рикошира в напречната греда. Пет минути по-късно самия Амеоби асистира на Кевин Нолан за неговия хеттрик - 5:0.

В последната минута Дарън Бент вкара почетно попадение за Съндърланд след грешка на вратаря на Нюкасъл Тим Крул.

Така Нюкасъл се изкачи на седмо място във временното класиране на Премиър лийг с 14 точки, а Съндърланд е на 11-о.