Отново синьо шоу на "Герена" и историческа победа за Левски (видео)

Отборът на Левски постигна страхотна и историческа победа с 3:2 над белгийския Гент в първия си мач от груповата фаза на Лига Европа. „Сините" постигнаха обрат над носителя на купата на Белгия, след като първо губеха с 0:1, а след това и с 1:2, но с голове на Гара Дембеле (59) и Серджиньо Грийн в 84-тата минута спечелиха първите си три точки. Преди това Жоазиньо изравни в 42-ата минута, след като Рандал Азофейфа бе открил в 23-ата минута. Марио Барич пък даде отново преднина на гостите в 47-ата минута.

Така "сините" постигнаха първата си победа срещу тим от Белгия, след като от предишните шест срещи имаха едва две равенства и срамни отпадания от Антверпен, Аалст и Беверен. Гара Дембеле пък стана чужденеца с най-много голове в евротурнирите с екипа на "сините", след като вече има седем попадения от седем срещи и изпревари Саша Симонович.

Над 25 000 сини фенове създадоха великолепна атмосфера на "Герена" и отново бяха 12-ият играч на отбора, като подкрепяха от първата до последната минута своите любимци и станаха свидетели на зрелищен мач.

Наставникът на Левски Ясен Петров не можеше да разчита на двамата си дефанзивни халфове Владимир Гаджев, който се контузи в надвечерието на срещата, и Христо Йовов, който през последния един месец бе играл само срещу АИК и още чувства болки в бедрото. Така Александър Александров бе партньор на Серджиньо Грийн на нестандартна за него позиция, докато Шакиб Бензукан смени в центъра на защитата Йордан Милиев, който бе наказан.

Капитанът Георги Петков се завърна от първата минута в евротурнирите, след като гледа мачовете с шведския шампион от резервната скамейка, но с единственото хубаво, което ще започни срещата е победата.

В 23-ата минута звездата на белгийците Рандал Азофейфа откри резултата с попадение от над 30 метра. Десетката на гостите нахлу през центъра, когато Иво Иванов бе извън игра заради лекарска намеса и Сержиньо Грийн бе заел неговото място в центъра на защитата, и с изстрел в долния десен ъгъл не остави шансове на Георги Петков, тъй като и коженото кълбо се отби в гредата и спря в мрежата. Последваха две добри възможности за Гара Дембеле, който и преди попадението на противника пропусна на два пъти да поеме добре топката и да излезе сам срещу вратаря Боян Йоргачевич.

Въпреки това все пак се стигна до изравняване след фантастичен гол на Жоазиньо, препарирал противниковия страж с удар от над 25 метра, а в даденото от рефера продължение на първата част Марио Барич с глава стреля в аут от два метра за радост на над 25 000 фенове на "Герена".

Втората част започна отново зле за "сините". Играчите на Гент поведоха с 2:1 след поредна грешка в синята защита след центриране от корнер в 47-ата минута с гол на Марко Шулер. Бранителят бе точен, вкарвайки избита от гредата топка след спасяване на Петков, който изби удар на Де Смет, възползвал се грешка на Дембеле.

Момчетата на Ясен Петров не се предадоха и въпреки че изпитваха трудности, стигнаха до ново изравняване. Дарко Тасевски за пореден път изведе Дембеле и той вкара по диагонала за 2:2 под Сектор "Б" в 59-ата минута. Последваха няколко смени и опасни центрирания пред Петков, който въобще нямаше ден и в рамките на няколко минути не се представи подобаващо. В 80-ата минута Дембеле пропусна сам срещу вратаря, но четири минути по-късно Грийн с първия си гол за клуба взриви трибуните. Дългокосият халф засече с глава центриране на Жоазиньо от фаул и подлуди съотборниците си и всички сини фенове.

В последните секунди Грийн със страхотен удар можеше да направи резултата 4:2, но вратарят Йоргачевич изби в корнер.

По този начин Левски записа пета победа през този сезон в Европа и постави клубен рекорд от осем поредни мача без поражение, след като "сините" завършиха миналогодишното си участие в турнира с успех над Лацио в Рим, а този сезон от седем срещи имат две равенства и не познават вкуса на поражението.

Левски излезе начело в групата с по-добра голова разлика от следващия си съперник Спортинг Лисабон, на който гостува в края на месеца, след като португалците се наложиха с 2:1 над Лил във Франция.

ЛЕВСКИ - ГЕНТ 3:2

0:1 Азофейфа 23
1:1 Жоазиньо 42