ФИА променя правилника, по който наказа Шумахер

Международната автомобилна федерация (ФИА) призна, че ще промени станалата известна като точка 40.13 от правилника на Формула 1, по която наказа пилота на Мерцедес GP Михаел Шумахер след края на Гран при на Монако. Това ще се случи на общото събрание на Световния спортен съвет на 23 юни в Женева. Седемкратният световен шампион бе наказан с 20 секунди от стюардите заради непозволено от последните поправки в правилника изпреварване на пилота на Ферари Фернандо Алонсо.

В изказването по въпроса за спорната точка от правилника от ФИА заявиха: „Проблемът, породен в последната обиколка на Гран при на Монако, показа липса на пълна яснота в правилника за колата за сигурност. Необходими са промени по точка 40.13, за да бъде изчистен въпросът с процедирането при поява на колата за сигурност в последната обиколка от състезание във Формула 1. Трябва да бъдат уточнен и начинът на сигнализация към отборите и пилотите в подобни ситуации."

Маневрата на Шумахер дойде в момент, когато колата за сигурност се прибра в бокса, за да позволи на болидите да преминат през старт-финалната линия. От 2010 година бе разрешено на пилотите да изпреварват при рестарт, след преминаване на линията на колата за сигурност. Това правило обаче се елиминира от въпросната точка 40.13  в края на състезанието или последната обиколка, както стана в Монако. В такъв случай състезанието се смята за завършило в период на кола за сигурност.