Могъщ Федерер грабна четвърта титла в Мелбърн и 16-а от "Големия шлем"

Световният номер 1 Роджър Федерер спечели четвъртата си титла на "Аустрелиън Оупън" и рекордна 16-а в турнирите от "Големия шлем". Швейцарецът надигра на финала поставения под номер 5 британец Анди Мъри с 6:3, 6:4, 7:6 (11). Двамата показаха прекрасен тенис, като Мъри бе много близо да спечели тайбрека на третия сет, но в крайна сметка триумфът бе за Федерер. Това бе и общо 62-а титла в кариерата на 28-годишния тенисист. С успеха си в Мелбърн Федерер стана петият тенисист в историята след Рой Емерсън, Джак Крауфорд, Кен Розуел и Андре Агаси, който четири или повече пъти е ставал шампион на "Аустрелиън Оупън".

Най-близо до Федерер по брой титли от "Големия шлем" е американецът Пийт Сампрас с 14. Роджър подобри великия му рекорд на "Уимбълдън" през миналата година, когато грабна своята 15-а "мейджър" титла. Федерер спечели за първи път Откритото първенство на Австралия през 2004 година, когато надигра на финала руснака Марат Сафин. Следващите две титли на швейцареца в Мелбърн дойдоха през 2006 и 2007 година, когато той срази в прекия спор за трофея съответно кипъреца Маркос Багдатис и чилиеца Фернандо Гонсалес. Миналата година Федерер загуби на финала с 2:3 сета от най-големия си съперник - испанеца Рафаел Надал.

От своя страна, Мъри преследваше първа титла от "Големия шлем" във втория си "мейджър" финал. Отново обаче непреодолимото препятствие пред него се оказа Роджър Федерер. Двамата се срещнаха и на финала на "Ю Ес Оупън" през 2008 година и Федерер отново спечели с 3:0 сета. Така, Мъри отново не успя да стане първият британски тенисист след Фред Пери през 1936 година с титла от "Големия шлем". Тове бе 11-ият мач между Федерер и Мъри, като Анди има шест победи срещу швейцареца, но Роджър е победител и в двата им мача в турнирите от "Шлема".

Двубоят започна със страхотен бекхенд-уинър по правата на Анди и 0:30 при сервис на Роджър. Това обаче не доведе до пробив. С прекрасен бекхенд по правата Федерер поведе с 40:0 в първия сервис гейм на Мъри, а малко след това с чудесен форхенд успя да осъществи първия пробив в мача и дръпна в резултата с 2:0. С уникална защита Мъри стигна до 15:40 в следващия сервис-гейм на Федерер, а след това с поразяващ минаващ удар върна пробива. Малко след това Мъри изравни резултата в геймовете - 2:2. Федерер спаси 3 точки за пробив в петия гейм и с два поредни аса успя да спечели подаването си. Малко по-късно, с две поредни блестящи отигравания Федерер проби за 5:3 и това се оказа решаващо за съдбата на първия сет.

След края на първия сет Мъри смени синята си фланелка с бяла, но това не му донесе късмет. Федерер стигна пръв до пробив и във втория сет. При 1:1, с няколко брилянтни отигравания рекордьорът по титли от "Големия шлем" спечели на нула подаването на съперника. За разлика от първия сет, този път швейцарецът затвърди ранния пробив, а при 3:1 имаше 2 точки за пробив, но Мъри не загуби концентрация и ги спаси. При 4:2 в своя полза, Роджър поведе с 40:0 в подаването на британеца, но с помощта на прекрасни сервиси Анди спаси и трите брейкпойнта. Веднага след това обаче се стигна до предимство за Федерер и пред швейцареца се откри отлична възможност, но форхендът му излезе в аут, а впоследствие Мъри успя да си вземе подаването. С отлични сервиси обаче Федерер бързо спечели следващия си сервис-гейм, поведе с 5:3 и напрежението отново бе върху Мъри. Шотландецът взе лесно своето подаване, но след това Федерер бе убедителен в своя сервис-гейм и без проблеми затвори и втория сет.

В третия сет вече Мъри бе напълно равностоен на именития си противник и дори бе само на гейм от спечелването му. Федерер трябваше да спасява точка за пробив още в първия си сервис-гейм в третия сет и швейцарецът се справи отлично. В началото на третата част играта вървеше гейм за гейм без пробиви. При 3:2 за Мъри обаче Федерер допусна няколко грешки, шотландецът поведе с 40:0 и въпреки че пропусна първите две точки за пробив, Анди се възползва от третата и реализира пробив, а малко след това го затвърди и поведе с 5:2. Федерер обаче не се отказа да се бори за третия сет и успя да върне пробива, за да намали изоставането си в резултата на 4:5. При 30:30 в деветия гейм системата "Ястребово око" донесе точка на Федерер, а малко след това, при равенство, швейцарецът с невероятна точка си спечели предимство и секунди след това върна пробива.

Стигна се до тайбрек, който се оказа достоен завършек на турнира. Мъри поведе с 2:0 и 3:1 точки в тайбрека, но Федерер бързо обърна резултата в своя полза и поведе с 4:3, благодарение най-вече на грешки на съперника. Британецът обаче спечели по блестящ начин следващите три точки и вече бе напред в резултата - 6:4 и два сетбола. При 6:5 в своя полза Мъри имаше прекрасен шанс със своя сервис да спечели тайбрека, но Роджър показа отлична защита, затурдни максимално противника и шотландецът изпрати в мрежата форхенда си. Все пак, британецът спечели следващата точка след грешка от форхенд на съперника. Следващото разиграване бе много дълго и интересно, но волето от бекхенд на Мъри излезе в аут - 7:7. Последва ас на Федерер и първи мачбол за швейцареца при 8:7. Отново страхотно разиграване, Мъри излезе смело на мрежата и минаващият удар на Федерер отиде малко в аут - 8:8. Последва грешка от бекхенд на Федерер и 9:8 за Мъри. Лоб от бекхенд на Мъри в аут и поредният сетбол за него е пропуснат - 9:9. Великолепно стоп-воле на мрежата на Федерер и 10:9 за швейцареца. Следващата точка бе много драматична, като Федерер бе съвсем близо до победата, направи къса топка, но после погрешно остави топката, мислейки че тя ще излезе в аут. Тя обаче попадна в полето му - 10:10. След грешка на Федерер от форхенд се стигна до нов сетбол за Мъри - 11:10. Последва нов страхотен сервис на швейцареца и 11:11. Отново хубав сервис и отличен форхенд на Роджър, и нов мачбол за него - 12:11. В тези минути Мъри изглежда изпитваше болка, но не стана ясно от какво е предизвикана тя. Всичко свърши с бекхенд на Мъри в мрежата - 13:11 за Федерер и триумф за световния номер 1.

Роджър Федерер направи 11 аса в мача, а Анди Мъри - един по-малко. 22-годишният шотландец допусна 4 двойни грешки, докато швейцарецът се огриничи в 2. Федерер допусна малко повече непридизвикани грешки - 42 срещу 36 за Мъри, но предимството на швейцареца при печелившите удари бе сериозно - 46 срещу 29 за британеца. Федерер реализира 4 от 12-те си възможности за пробив в двубоя, а Мъри се възползва от 2 от 8-те си брейкпойнта.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ТРИМУФА НА ФЕДЕРЕР МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!!!