"Маракана" в екстаз - Императора превзе Бразилия (видео)

Бразилският гранд Фламенго стана шампион на първенството "Бразилейро" за сезон 2009 година. Адриано и компания надвиха Гремио с 2:1 и с актив от 67 точки тима триумфира за шести път в своята история с титлата и за първи път след 17 години.(б.а предишните пет титли на тима - 1980, 1982, 1983, 1987, 1992).

Пред невероятна си публика и близо 90 000 фенове, които превърнаха митичния стадион "Маракана" в "червено-черно" море, домакините изстрадаха успеха си до последно. Гостите пристигнаха в Рио Де Жанейро с едва трима титуляри, след като тифозите на отбора искаха от тях да не побеждават Фламенго, за да не направят вечния съперник от Порто Алегре Интернасионал първенец на Бразилия. Въпреки това в 20-ата минута Роберсон прати топката в мрежата на "червено-черните" след центриране от корнер за ужас на многобройните фенове по трибуните.

За щастие на домакините девет минути по-късно Фламенго изравни. Адриано пожела дузпа за игра с ръка, но при рикошета топката попадна в Давид и той я изпрати в противниковата мрежа. Попадението на централния защитник бе първо за футболиста през този сезон, но вдъхна ентусиазъм и увереност в играчите на домакините, които бяха силно притеснени от напрежението и важността на двубоя. Суперзвездата на отбора Адриано също не успя да покаже най-доброто от себе си.

Все пак в 71-ата минута, след изпълнение на корнер, другият централен защитник на Фламенго Роналдо взриви "Маракана" след гол с глава, който донесе първата титла от 17 години на клуба с най-много фенове в страната - близо 30 милиона.

Императора не успя да се разпише, но въпреки това със своите 19 гола стана голмайстор на шампионата, като си подели първата позиция с Диего Тардели от Атлетико (Минейро). "Нямате представа колко съм щастлив след всичко, което преживях", бяха първите думи на обезумелия от радост Адриано секунди след последния съдийски сигнал.

Междувременно, шампионът през последните три сезона Сао Пауло, който загуби лидерската си позиция миналата седмица, разби с 4:0 Спорт и с актив от 65 точки завърши на трето място, на две точки от детрониралия го Фламенго. Втори остана Интернасионал, разбил с 4:1 Санто Андре. Той също има 65 точки, но поради по-добрите си показатели финишира на второ място. Бившият отбор на Алешандре Пато се надяваше на равенство или загуба на Фламенго, за да спечели титлата, като от ръководството на клуба са бесни на вечния си съперник Гремио, който има най-добрата атака в шампионата с 67 гола, но замина с резервите за решителния сблъсък за титлата в Рио.

В друг мач от последния кръг Крузейро надви с 2:1 Сантош като гост и измести Палмейраш от четвъртото място, класирайки се за негова сметка в Копа Либертадорес. Палмейраш бе водач в класирането в три-четвърти от сезона, преди да сдаде първото място. Флуминензе пък се спаси в последния момент, след като допреди 12 кръга бе смятан за сигурен изпадащ, но след феноменална серия от положителни резултати, благодарение на бившия нападател на Лион Фред остана в елита, където се завърна Вашку да Гама, спечелил безапелационно втора дивизия на Бразилия.

Коринтианс без контузения Роналдо разби с 3:0, като гост Атлетико Минейро под проливен дъжд. "Мускетарите" завършиха сезона на десето място, но поради спечелването на Купата на Бразилия ще участват в копа Либертадорес от началото на 2010 година.