Марадона и Аржентина триумфираха в ада на "Сентенарио" (видео)

Диего Марадона вече може да се усмихне широко, защото успя да класира Аржентина на световното първенство. "Гаучосите" спечелиха с 1:0 решителната битка с Уругвай и заеха четвъртото място в зона "Южна Америка" - последното, което дава директна виза за Мондиала в ЮАР догодина. Пред над 70 000 екзалтирани фенове аржентинците изиграха мача тактически правилно и дочакаха своя час. Той дойде четири минути преди последния съдийски сигнал, когато резервата Болати се добра до топката след кратко разбъркване в полето на домакините и с удар по земя я прати в мрежата.

Уругвайците се нуждаеха единствено от победа, за да изместят Аржентина от четвъртата позиция, но в същото време бяха зависими от резултата между Чили и Еквадор. За тяхна радост вече осигурилият си място на финалите тим на Чили победи с 1:0 и по този начин Уругвай запази петото си място и ще има възможност да се класира за световното през баражите. Там "урусите" ще се изправят срещу Хондурас или Коста Рика.

Марадона остави на резервната скемейка героя от драмата с Перу Мартин Палермо и започна срещата само с един чист нападател в лицето
на Гонсало Игуаин. Най-сериозна подкрепа на острието на Реал (Мадрид) оказваше лявото крило Анхел ди Мария, докато на другия фланг Лионел Меси беше зорко охраняван и само в един епизод до почивката напомни за високата си класа. Фаворитът за "Златната топка" направи продължителен рейд с топка в крака и подаде към Игуаин, който на свой ред потърси Ди Мария в наказателното поле, но пасът му бе пресечен в последния момент.

Наставникът на Уругвай Оскар Табарес разчиташе на по-офанзивна схема, на върха на която бяха Диего Форлан и Луис Суарес. Двамата
често си сменяха местата в опит да объркат противниковата отбрана, но без особен успех. В първите минути напрежението до такава степен бе сковало 22-ата на терена, че трудно можеха да се проследят повече от три точни подавания. Габриел Хайнце бързо си заработи жълт картон с остро влизане в краката на противник, а реферът Карлос Амариля в още няколко ситуации трябваше да респектира играчите с официални предупреждения, за да не изпусне нещата от контрол.

Първата сериозна опасност създадоха домакините в 10-ата минута, когато защитникът Скоти се пласира най-добре при едно центриране от фаул и нанесе удар с глава, но топката прелетя на сантиметри от десния страничен стълб. Действията се водеха основно в центъра, като никой не съумяваше да наложи предимство. "Урусите" играеха повече с топката, но не намираха начин да преодолеят здравата аржентинска отбрана. В 23-ата минута Алваро Перейра пробва да изненада Ромеро от ъгъла на наказателното поле и съвсем малко не му достигна, за да открие резултата. В средата на полувремето Хуан Себастиян Верон се активизира и Аржентина се настани малко по-трайно в половината на
"небесносините". Липсваха обаче ударите към Муслера, ако не броим един наивен опит на Ди Мария да отбележи с шут от близо 40 метра.

Логично почивката дойде при нулево равенство. Същият бе резултатът и на другия важен мач от квалификациите между Чили и Еквадор. Сметките показваха, че при това положение Аржентина ще се класира директно за Мондиал 2010, Уругвай ще остане на пето място и ще играе бараж, а Еквадор отпада.

Второто полувреме стартира по-динамично, но без да се стигне до чисто голово положение пред някоя от вратите. Скоро от Чили дойдоха добри новини, защото домакините поведоха на Еквадор с гол на Умберто Суазо. Този развой беше добър и за Уругвай, и за Аржентина, които трябваше да определят помежду си кой ще вземе директната виза за Мондиал и кой ще играе на баражите. Оскар Табарес реагира веднага и пусна още един нападател (Едисон Кавани) на мястото на халф (Хорхе Родригес). Домакините заиграха "ва банк", но това неминуемо остави свободни пространства за опасни контраатаки. Една грешка на Мартин Касерес го принуди да фаулира откъсващия се Йонас Гутиерес и съдията заслужено му вдигна втори жълт картон. След изпълнението на фаула топката достигна до влезлия малко по-рано Болати и той вкара гола на успокоението за Марадона и цялата аржентинска нация.

В случай на загуба и победа на Еквадор в Чили, Аржентина щеше да остане извън финалите на световно първенство за първи път от 1970 година, когато не можаха да преодолеят квалификациите.

УРУГВАЙ - АРЖЕНТИНА 0:1 (0:0)
0:1 М. Болати (84)

УРУГВАЙ: Муслера; Лугано, Касерес, А. Перейра, Гаргано (71 - К. Родригес), Д. Перес, Скоти, М. Перейра, Х. Родригес (59 - Кавани), Д. Форлан, Л. Суарес (78 - Абреу)
Старши треньор: Оскар Табарес
АРЖЕНТИНА: С. Ромеро, Скиави, Демикелис, Отаменди, Хайнце, Ди Мария (76 - Монсон), Верон, Маскерано, Й. Гутиерес, Меси (87 - Тевес), Игуаин (80 - Болати)
Старши треньор: Диего Марадона

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: М. Перейра, Д. Перес, Касерес (У); Г. Хайнце, Отаменди (А)
ЖЪЛТ - ЧЕРВЕН КАРТОН: Касерес (83')