Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Гошо Петков спаси Левски от резил в Баку

Шампионът на България Левски постигна добър турнирен резултат в първия си мач от трети предварителен кръг на ШЛ срещу ФК Баку, след като сините успяха да се доберат до 0:0 в Азербайджан. С основна заслуга за него е вратарят на сините Георги Петков, който в 94-та минута спаси паднал невероятно положение пред своята врата.

През първите 45 минути сините успяха да надиграят своя противник, но след почивката играха безобразно и само великолепните изяви на Петков и милостта на съдията в 49-та минута, когато не даде дузпа на домакините, спасиха тима на Достанич от сериозни неприятности.

Левски започна по-добре двубоя и в първите пет минути натисна своя съперник. Постепенно домакините изравниха играта и с няколко мелета пред Георги Петков се опитаха да наложат домакински натиск. Това обаче не се случи и след петнайсетина минути игра по-класният тим на сините изцяло доминираше на терена до края на полувремето. Именно тогава Левски създаде единствените си две, но 100-процентови  възможности за гол. Първо, в 31-та минута Седрик Бардон осъществи отличен пробив по левия фланг, центрира към Йовов, но ударът с глава на синия нападател от 3-4 метра излезе в аут. Минута по-късно, при изпълнение на пряк свободен удар от Гаджев, новото попълнение Ортега бе оставен непокрит в наказателното поле на Баку, но ударът му с глава, за съжаление на българския тим, отново излезе в аут.

Противно на очакванията, през втората част, сините тотално отстъпиха инициативата на домакините и опасностите пред Петков не закъсняха. Още в 49-та минута изклучително здравият централен нападател на домакините Алмейда избута Рабех в наказателното поле на Левски и мароканецът, макар без да иска, изрита бразилеца в главата. От удара Алмейда си глътна езика и изпадна в безсъзнание, което наложи неговата смяна. За късмет на българския тим реферът Свейн Моен не отсъди дузпа в полза на ФК Баку, което означаваше, че Рабех щеше да бъде изгонен, тъй като вече имаше жълт картон.

В 54-та минута Баку отново опита да вкара гол чрез бившия играч на ЦСКА Муджири, но ударът на грузинеца бе блестящо отразен от Георги Петков. В 85-та минута и резервата Батиста пропиля отлично положение за гол, когато ударът му с глава от 7-8 метра се озова в ръцете на българския капитан.

Драмата в мача обаче тепърва предстоеше и тя стана факт в 94-та минута. Тогава, след груба грешка на Ники Димитров, азерите осъществиха бърза атака, която завърши с опасен удар на футболист от домакините. Георги Петков успя за пореден път да го отрази, но топката се спря на метър пред падналия страж на сините. 30-те хиляди по трибуните вече бяха сигурни, че Баку ще вкара гол чрез притичалия Рамирес, но Петков самопожертвователно се хвърли пред топката и с тяло предотврати сигурно попадение в своята врата.

Единствената по-сериозна опасност за сините през това второ полувреме бе създадена в 65-та минута, когато центриране на Йовов се удари в ръката на противников бранител, но реферът реши да компенсира и не посочи бялата точка.

Въпреки добрия турнирен резултат, Левски показа сериозни слабости във всички линии на играта, което неминуемо означава, че сините ги чака изключително труден реванш след седмица в София.

ФК БАКУ - ЛЕВСКИ 0:0

ФК БАКУ: Сарлия, Барбоса, Борат, Батез, Гурбанов (82-Рамим), Скулич, Алмейда (52-Батиста), Муджири (69-Адамя), Перес, Савинов, Соич.
Резерви: Мамадов, Амирбайов, Томаш, Юнишоолу

ЛЕВСКИ: Петков, Миланов, Рабех, Топузаков, Минев, Гаджев, Сърмов, Бардон (90-Генев), Зе Соареш, Йовов (72-Христов), Дениран Ортега (78-Димитров) Резерви: Митрев, Бензукан, Вагнер, Милиев

СЪДИЯ: Свейн Одвар Моен (Норвегия)

СТАДИОН: "Тофик Бахрамов"

Фотогалерия от мача ФК БАКУ - ЛЕВСКИ вижте ТУК!!!