Сагата с Жоб доказа - българският футбол не е за големите звезди

Сагата с Жоб доказа - българският футбол не е за големите звезди

Близо седмица продължи трансферната сага между Левски и камерунския национал Жозеф - Дезире Жоб. В крайна сметка, след много увъртания и пазарлъци дали да има проби или не, колко пари иска бившият играч на Мидълзбро и колко могат да дадат "сините", сделката пропадна. Това доведе до нова порция недоволство на феновете към треньора Емил Велев, който най-много настояваше играчът да бъде изпробван.

Така или иначе цялата сага доказа едно - българската "А" група не е място за големи звезди.

Това твърдение е доказано през годините, но нека първо да разгледаме случая с Жоб. Още с пристигането си нападателят направил име в елитния английски Мидълзбро (112 мача, 22 гола), играл още за Ланс, Метц, Ал Итихад (Саудитска Арабия), Седан и Ница, дойде със самочувствие, нормално за визитката си и заяви, че идва, за да подпише договор. Впоследствие останаха съмнения, че изпускането на по-ранния самолет за София е продиктувано от нежеланието му да играе в проверката срещу Черно море.

След контролата, завършила 1:1, камерунският национал заяви, че е видял какво представлява Левски и няма никакво намерение да кара проби в този отбор. По думи на негови приближени, той е казал, че без проблеми ще вкара 20 гола.

Велев обаче остана непреклонен - "Ако Жоб не иска да кара проби, да си ходи", заяви треньорът на Левски. Неговите доводи бяха, че иска да види футболиста в игрова обстановка, а не да съди само по визитката му.

Тези неразбирателства се оказаха непреодолими и логично камерунецът си замина. Ръководството на Левски обяви, че Жоб е поискал колосална сума пари, за да подпише със "сините". На следващия ден пък стана ясно, че футболистът е на път да се договори с тим от Чемпиъншип за 550 000 евро годишна заплата.

Но не само този случай показва, че България не е за големи футболисти. Миналия месец и ЦСКА водеше преговори с играч от подобна класа - Даниел Любоя. "Червените" босове, подобно на "сините" си колеги, обаче отказаха да наемат играча, минал през ПСЖ, Сошо, Страсбург и германските Хамбургер, Волфсбург и Щутгарт, без пробен период. Високите финансови претенции на 30-годишния играч също спряха евентуалния трансфер.

Въпреки тези две неосъществени сделки, през годините в българската "А" група пристигнаха няколко футболисти от наистина висока класа. Представянето на повечето от тях може да се окачестви само по един начин - провал. И докато някои от играчите дойдоха у нас на сериозна футболна възраст (Хамилтън Рикард в ЦСКА, Гарба Лавал в Левски), то други като Лео Лима и Родриго Соуса в ЦСКА и Джъстис Кристофър в Левски, пристигнаха у нас на възраст около и малко над 20 години, но въпреки това не можаха да се наложат у нас. Впоследствие бразилците направиха сериозни кариери в Португалия и Бразилия, а в момента защитават цветовете на Васко да Гама и Коринтианс. Към този списък може да се добави и треньорското светило Луиджи Симони, който само няколко години след като спечели с Интер (с Роналдо в състава) Купата на УЕФА, претърпя тотален крах с ЦСКА.

Изключения от гореспоменатото правило са французинът Беноа Кое, и румънците Флорентин Петре и Лауренциу Регенкампф. Кое дойде в ЦСКА на 35 години, след като преди това бе преминал през отбори като Олимпик (Марсилия), ПСЖ, Интер и Торино и имаше ключова роля за спечелването на 30-ата титла на "червените". Румънските играчи пък дойдоха в България като национали и титуляри в тамошните грандове Динамо (Букурещ) и Стяуа. И двамата направиха по няколко силни сезона с екипите на ЦСКА и Литекс и впоследствие поеха към чужбина. Петре продължава да защитава цветовете на Терек (Грозни), а Регенкампф направи сериозна кариера в Германия.

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти