Левски тръгна за Шампионската лига без победа

Шампионът Левски и бронзовият медалист Черно море завършиха 1:1 в последната контрола за двата тима преди мачовете им от евротурнирите след седмица. На стадион "Георги Аспарухов" играчите на Емил Велев откриха с попадение на Христо Йовов веднага след почивката, а Йордан Юруков изравни в 70-ата минута.

Наставникът Емил Велев направи три промени от първата контрола срещу сръбския Севойно преди няколко дни. Седрик Бардон дебютира повторно с екипа на "сините" като стартира титуляр, а от халфовата линия от първата среща със Севойно отпадна Георги Сърмов, докато Шакиб Бензукан излезе титуляр за сметка на Живко Миланов в дясната зона на защитата. Виктор Генев пък игра в тандем с Юсеф Рабух за сметка на Давид Бистрон. Никола Спасов също заложи на трима нови съзтезатели. Новата звезда на варненци Здравко Лазаров започна срещата в стартовите 11, както и крайните бранителите Ларсен и Жуниор.

Ритъмът на игра не бе висок, като двата тима си размениха по едно положение преди почивката при това те бяха в рамките на 60 секунди. Първо домакините пропуснаха да открият, след като Ники Димитров стреля от 10 метра, а Александър Александров изби от голлинията. Топката отново попадна в Хичо, но този път стражът Пиргов се хвърли в краката и изби. Минута по-късно Георги Петков се намеси подобаващо след удар от далеч на Юруков. Бившият играч на ЦСКА стреля силно в долния десен ъгъл, но стражът парира.

Второто полувреме започна веднага с гол за шампионите.
Бразилското крило Зе Соареш напредна през центъра сам срещу резервния вратар Илчев и с удар по земята стреля в лявата греда. Коженото кълбо рикушира и попадна в Йовов, който не сгреши за 1:0. Двамата старши-треньори започнаха да правят множество промени, а в 70-ата минута Митрев сгреши при центриране, като позволи на Димов да играе с глава, изперварвайки синия вратар и Юруков от голлинията прати топката в мрежата за крайното 1:1.

В 80-ата минута Левски направи отлична контраатака, започната от Жоро Христов, появил се на мястото на Христо Йовов. Бившият голмайстор на "А" група изведе Жоазиньо в добра позиция, но нисичкият бразилец стреля в аут по диагонал вместо да търси подаване към свои съотброници пред вратаря Илчев.

Интересното е, че нападателят ще играе с номер 99 оттука нататък на "Герена". Както е известно, той върна номер 11 на Елин Топузаков след завръщането му в Левски.

С играта си Левски показа отново, че има огромно нужда от класически център-нападател в състава за предстоящите срещи в Европа. При контузията на Георги Иванов-Гонзо Кокала пробва два пъти подред Христо Йовов, но се вижда, че Бижутера не е за този пост. Поради тази причина шефовете на "сините" се надяват камерунският национал Жозеф-Дезире Жоб, който пристигна днес в София, да парафира контракт с клуба.

Това бе първа контролна среща за Черно море за това лято, като на 16-и посреща молдовския Искра Стал във втория предварителен кръг на Лига Европа. За шампионите пък е бе втора контрола, като и в първата срещу сръбския Севойно завършиха 1:1 на стадион Искър в Самоков. По този начин тимът посреща след седмица един между андорския Сант Жулия или Тре Фиори от Сан Марино на стадион "Георги Аспарухов" в първи мач от втория квалификационен мач от Шампионската лига без да е постигнал победа през подготовката.

Собственикът на Левски Тодор Батков наблюдава мача заедно с новото попълнение Елин Топузаков, а камерунецът Жоб е заедно с мениджъра си в Сектор "В".

ЛЕВСКИ - ЧЕРНО МОРЕ 1:1

1:0 Йовов 46
1:1 Юруков 70

ЛЕВСКИ: Петков, Бензукан, Рабех, Генев, Минев, Гаджев, Тасевски, Бардон, Зе Соарес, Н.Димитров, Йовов (Митрев, Вагнер, Жоазиньо, Сърмов, Киров, Христов, Иса)

ЧЕРНО МОРЕ: Пиргов, Кулибали, Александър Александров, Каспер Ларсен, Жуниор, Георгиев, Борносузов, Алекс, Лазаров, Юруков, Манолов (Илчев, Стоянов, Илиев, Лазаров, Димов, Бачев, Петков, Домакинов, Дяков, Николов, Колев)

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Тасевски, Генев; Кулибали, Алекс
СЪДИЯ: Антон Костадинов
СТАДИОН: "Георги Аспарухов"

снимка: Марин Маринов, Sportal.bg