Япония ни обърна с 3:2 и затвори пътя към Белград

Националният ни волейболен отбор претърпя много тежка загуба от Япония в Световната лига, с което всички шансове за класиране на финалите се изпариха. Възпитаниците на Силвано Пранди допуснаха да загубят като гости от "самураите" с 2:3 (24:26, 25:13, 25:21, 23:25, 13:15) във втори мач помежду им от 4-ия кръг в Група "С", игран пред близо 4000 зрители в зала "Ариаке Колозеум" в Токио.

Италианският селекционер на България Силвано Пранди не направи нито една промяна в стартовата шестица в сравнение с вчерашния мач. От друга страна японският му колега Тацуя Уета направи две промени в стартовия състав. На мястото на центъра Кота Ямамура в игра се появи Такааки Томимацу и второто либеро Юсуке Иное.

Японските волейболисти тръгнаха много добре и бързо дръпнаха с 3:0 след блок-аут на Юта Йонеяма и две блокади на Йошихико Мацумото, но също толкова българските намалиха на 2:3 след атака на Матей Казийски и блокада на Андрей Жеков. Япония си върна преднината при 6:3 след атака на Тацуя Фукузава, но България съумя да изравни при 6:6 и дори да поведе с 7:6 след блок-аут на Методи Ананиев и блокада на Светозар Иванов. Първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за домакините - 8:7 след блокада на японския разпределител Дайсуке Усами срещу Методи Ананиев. Българските момчета за пореден път докараха нещата до равенство при 10:10 след атака на Владимир Николов и грешка на японците, но волейболистите от Страната на изгряващото слънце си върнаха преднината при 13:10 след две успешни атаки на Кунихиро Шимизу и атака в аут на Владо Николов, което принуди Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Играта продължи точка за точка и втората техническа пауза дойде при 16:13 след блокада на Мацумото срещу Владо Николов. Разликата се запази до 20:17, след което леко набъбна на 21:17 след грешка в атака на Казийски и прекъсване за Силвано Пранди и България. При резултат 22:18 в игра за българските "лъвове" се появиха вторият разпределител Георги Братоев и 19-годишният Цветан Соколов. Това явно даде резултат и българите изравниха при 23:23 след мощна атака на Соколов и блокади на Зарко Иванов и Мартин Пенев, което накара японският наставник Тацуя Уета да поиска прекъсване. В крайна сметка японските "самураи" спечелиха първия гейм с 26:24 след сервис в аут на Зарко Иванов и грешка в атака на Мартин Пенев.

Втората част тръгна точка за точка, но след мощни атаки на Краси Гайдарски и Цветан Соколов и блокада на Зарко Иванов българските "трикольори" дръпнаха с 7:3, което от своя страна накара японският старши-треньор Тацуя Уета да вземе тайм-аут. Въпреки това последва технично отиграване на Матей Казийски и 8:3 за България. Разликата набъбна на 13:4 след поредна блокада на Зарко Иванов и атака в аут на японеца Кунихиро Шимизу. Тази разлика се запази до втората техническа пауза, която дойде при резултат 16:7 за българските "лъвове" след грешка от сервис на Такааки Томимацу. Японците леко намалиха изоставането си на 9:16 след атака в аут на Мартин Пенев и ас на Кунихиро Шимизу. България си върна преднината при 19:10 след блокада на завърналия се на полето Методи Ананиев. Резултатът стана 23:12 в полза на момчетата на Силвано Пранди след поредна блокада на Зарко Иванов и успешна атака на Цветан Соколов. Въпреки прекъсването, което взе Тацуя Уета, България спокойно спечели гейма при 25:13 след атака през центъра на Зарко Иванов и 1:1.

Третият гейм също започна равностойно, след което България поведе с 8:5 след атака в аут на Кунихиро Шимизу, технично отиграване и невероятна блокада на Матей Казийски. Последва атака в аут на японеца Тацуя Фукузава - 9:5 за българите и тайм-аут за Тацуя Уета и Япония. Независимо от това двата отбора продължиха да играят точка за точка до 14:10, след което японските "самураи" стопиха разликата до 13:15 след атака на Йошихико Мацумото и блокада на Фукузава срещу Цветан Соколов, което накара Силвано Пранди да вземе тайм-аут. След това Соколов се реваншира с мощна атака и дойде втората техническа пауза при 16:13 за България. Японските волейболисти за пореден път намалиха изоставането си до 17:19 след грешка от сервис на Матей Казийски и блокада на влезлия като резерва Ю Кошикава срещу Соколов, а след това на 19:20 след блок на Юта Йонеяма отново срещу Соколов. Това накара Силвано Пранди да върне в игра Владо Николов. Въпреки това домакините изравниха при 20:20 след блокада на Мацумото срещу атаката на Краси Гайдарски и прекъсване за Силвано Пранди и България. Последва ново равенство при 21:21, след което българските момчета дръпнаха с 23:21 след мощна атака на Владо Николов и грешка на японския разпределител Дайсуке Усами. В крайна сметка "лъвовете" спечелиха гейма с 25:21 след блок-аут на Казийски и блокада на влезлия като резерва Христо Цветанов.

Както и предните геймове и четвъртия започна равностойно, но след две успешни атаки на Кунихиро Шимизу Япония поведе с 5:3. Българите съумяха да изравнят при 6:6 след мощни атаки на Матей Казийски и Зарко Иванов, а първата техническа пауза дойде при минимално предимство за домакините - 8:7 след тройна блокада. Постепенно волейболистите от Страната на изгряващото слънце успяха да увеличат преднината си на 14:11 след атака на Ю Кошикава и отлична блокада на Кота Ямамура, което принуди Силвано Пранди да вземе прекъсване. Българските "трикольори" стопиха разликата до 14:15 след две атаки на Владо Николов, а техническото прекъсване дойде при 16:14 за японските "самураи" след блок-аут на Ю Кошикава. Момчетата на Силвано Пранди за пореден път намалиха изоставането си до 16:17 след успешна атака на Зарко Иванов и невероятна блокада на Владо Николов, което от своя страна накара японския наставник Тацуя Уета да поиска тайм-аут. Японците възстановиха предимството при 22:19 след блок-аут на Юта Йонеяма и блокада на Дайсуке Усами срещу Матей Казийски. Българските волейболисти за пореден път намалиха при 23:24 след успешна атака на Владо Николов и ас на Казийски. В крайна сметка Япония спечели гейма с 25:23 след сервис в аут на Казийски, с което мачът влезе в тай-брейк.

България бързо дръпна в петия решителен гейм с 4:2 след успешна атака на Владо Николов и грешка в нападение на Кунихиро Шимизу, но японците моментално изравниха при 5:5 след технично отиграване на Ю Кошикава. След контраатака на Кошикава Япония поведе при 7:6, което накара Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Независимо от това размяната на игралните полета дойде при резултат 8:7 за домакините след поредна успешна атака на Ю Кошикава. Българските "лъвове" обърнаха резултата в своя полза при 9:8 след блок-аут на Мартин Пенев и блокада на Матей Казийски. Игратата продължи точка за точка до 13:13, но в края на гейма Япония успя да надделее с 15:13 след атака в аут на Владо Николов и двойна блокада срещу него, а с това да спечели мача с 3:2.

Най-резултатен за българите бе звездата на отбора Матей Казийски с 18 точки (1 блок, 1 ас, 44% ефективност в атака и 62% перфектно посрещане). Много силен мач за България направи също така центъра Светозар Иванов, който добави 15 точки (5 блока), но и те се оказаха недостатъчни, за да донесат победата на "лъвовете". За отбора на Япония влезлият като резерва в третия гейм Ю Кошикава реализира 17 точки (1 блок и 67% ефективност в атака), а Йошихико Мацумото (6 блока) и невероятният диагонал Кунихиро Шимизу (1 ас и 31% ефективност в атака) добавиха по 15 точки за победата.

Въпреки загубата България остана на 3-то място във временното класиране на Група "С" с 10 точки, но вече загуби всякакви шансове за класиране на финалите в Белград. Следващата седмица българските волейболисти приемат във Варна "децата" на Куба. Двете срещи са съответно в събота и неделя (11 и 12 юли) от 17:30 часа в зала "Конгресна" на ДКС.

ЯПОНИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:2 (26:24, 13:25, 21:25, 25:23, 15:13)