Пестелива Испания се справи с Ирак

Европейският шампион Испания спечели и втория си мач на Купата на Конфедерациите. Отборът на Висенте Дел Боске победи Ирак с 1:0 и се класира за полуфиналите. Единственото попадение в срещата бе дело на Давид Вийя в 55-ата минута. По-късно днес е другият двубой от група А, в който домакинът Южна Африка среща Нова Зеландия.

За разлика от първия си мач, в който испанците разбиха Нова Зеландия с 5:0, този път иберийците не успяха да се развихрят. Причината бе изключително дефанзивната схема на шампиона на Азия. Дел Боске бе направил някои промени в състава, като смени централната двойка защитници и крилата. Сред титулярите бяха Пике, Марчена, Касорла и Мата. През първото полувреме играчите на Испания контролираха топката в огромни периоди, а тимът на Ирак почти не минаваше центъра. Азиатците обаче се защитаваха доста организирано и не допуснаха много положения пред вратата си. В 17-ата минута Шави изведе великолепно Торес, но вратарят Мохамед успя да блокира нападателя. Малко по-късно Вийя бе близо до откриване на резултата, но стреля неточно. След половин час игра хубав далечен удар на Касорла мина малко встрани от дясната греда, а към края на полувремето след центриране от фаул се получи разбъркване в наказателното поле на Ирак, но топката не попадна в мрежата.

След почивката испанците се опитаха да упражнят по-сериозен натиск. В началото на второто полувреме защитата на шампиона на Азия остави на два пъти Давид Вийя непокрит в наказателното поле и бе наказана. Първият път нападателят на Валенсия стреля в ръцете на вратаря, но при втория, в 55-ата минута, насочи топката в ъгъла и откри резултата. Капдевила с центриране отляво асистира за попадението. След попадението Ирак се поизнесе в предни позиции, като до края направи няколко по-интересни атаки, но така и не стигна до реално голово положение. Европейският шампион пък продължи да доминира в средата на терена. Чаби Алонсо опита късмета си на два пъти от далечно разстояние, а добър шанс се откри и пред Мата, но до нов гол не се стигна. Испания записа 14-а поредна победа и 34-и пореден мач без загуба.

ИСПАНИЯ - ИРАК 1:0
1:0 - Вийя (55)

ИСПАНИЯ: Касийяс, Капдевила, Пике, Марчена, Рамос, Шави (82 - Бускетс), Алонсо, Касорла (67 - Силва), Мата, Вийя (74 - Гуиса), Торес

ИРАК: Мохамед К., Мохамед Али, Басем, Фареед М, Нашат, Хауар (69 - Карар), Салам, Али Хюсеин, Алаа (80 - Юнус), Самер (60 - Махди), Муаяд