След драма титлата е синя за 26-и път

След изключителна драма за българските стандарти Левски стана шампион на България за 26-и път в своята история. "Сините" завършиха 1:1 срещу Миньор на стадион "Георги Аспарухов", като дори губеха в резултата, но прекият конкурент и вечен съперник ЦСКА загуби с 0:1 от Литекс, след като попадение на "червените" бе отменено в 93-ата минута, и остана на три точки зад лидера. Левски има 68 точки кръг преди края и е недостижим, след като "червените" имат 65, но директните двубои са в полза на "сините". Така тимът на Емил Велев детронира ЦСКА, който остава рекордьор по титли на страната с 31.

С гол на Владимир Гаджев отборът на Левски изравни за 1:1 срещу "чуковете" в 74-ата минута. Малко по-рано нападателят на перничани Костадин Хазуров попари стадион "Георги Аспарухов". С негово попадение в 51-ата минута "жълто-черните" поведоха. Това бе едва трети гол за Хазуров през сезона.

Кокала реши да заложи на Христо Йовов и Георги Петков от първата минута пред близо 15 000 фенове на "Герена". Именно Бижутера бе близо до откриване на резултата в 18-ата минута. Десетката на "сините" финтира майсторски бранител на "чуковете" и със силен удар нацели дясната греда на Чворович. В 25-ата минута на срещата Гаджев бе изведен сам срещу вратаря на гостите, но стражът парира удара му и запази вратата си суха. Тасевски и Георги Христов също имаха добри възможности пред себе си, но не успяха да се разпишат.

През втората част "сините" излязоха с Тиберканин на мястото на Лъчо Балтанов, търсейки първи гол. Резултатът бе открит, но за ужас на "сините" фенове в полза на гостите. Попадението бе дело на Костадин Хазуров, който бе изеден хубаво зад защитата на домакините и с точен удар не остави шансове на Петков за 0:1.

Под влиянието на публиката, която знаеше, че ЦСКА губи в Ловеч, играчите на Велев създадоха няколко положения, които пропуснаха. Най-чистото бе пропиляно от Йовов. Нападателят премина Чворович, но останал по диагонал на празната врата стреля в аут. Последва изстрел на Христов, който мина на сантиметри от горната греда на Миньор. Жоазиньо замени Йовов и с второто си докосване стреля над вратата. Тиберканин и Гаджев пък пробваха с далечни удари, но не затрудниха Чворович. Така се стигна до 74-ата минута, когато Владо Гаджев изравни с първия си гол в първенството след удар от 21 метра. Халфът стреля в близкия ъгъл на "чуковете" за 1:1, което взриви трибуните на "Герена".

Попадението значеше титла, след като "армейците" все още губеха от Литекс. Драмата обаче можеше да стане пълна, ако в 82-ата минута Петков не спаси по страхотен начин удар с глава от пет метра на Крумов, като вратарят изкара топката в корнер. До края на срещата положения пред двете врати нямаше и само се изчакваше информация от срещата в Ловеч. След шестминутно продължение реферът Асен Николов свири края на мача, а 30 секунди по-късно пристигна новината, че Левски е шампион за 26-и път в своята история. Последва огромна радост на играчи и ръководство заедно със своите фенове.

Това бе мач номер 67 между Левски и Миньор в "А" група, както и 15-то равенство. Досега "сините" имат 40 победи, а перничани - 12. Головата разлика е 128:63. В столицата Левски има 27 победи, а три пъти Миньор си е тръгвал победител. Равенството днес бе четвърто в София между двата тима, където головата разлика е 80:26.

Снимки: БГНЕС