Ваня Стамболова се върна с победа

Ваня Стамболова се завърна труимфално в голямата атлетика след двегодишно изгнание заради допинг. Европейската шампионка на 400 метра от “Гьотеборг 2006” спечели убедителна победа в коронната си дисциплина на турнира в Каламата.

“Стамболова беше малко нервна и напрегната в часовете преди състезанието - информира мениджърът й Георги Павлов. - Но после се успокои и показа големите си възможности. Ваня финишира в първия си старт след наказанието с преднина от около пет метра пред съперничките. Сигурен съм, че тепърва започва големият й път в атлетиката.”

Времето на 25-годишната Стамболова е 51,84 секунди, с което покри норматив за световното първенство в Берлин през август.

В Каламата на старт застана и Венелина Венева, която също изтърпя двегодишна санкция заради непозволени стимуланти. Тя завърши втора в скока на височина със 191 см, а победи Айтова (Казахстан) със 194 см. И постижението на Венева е покрит норматив за шампионата на планетата от 15 до 23 август в германската столица. Преди три дни Венева постигна 189 см в първия си турнир след наказанието.

Мирела Демирева е четвърта в скока на височина със 184 см, пак в Каламата, а Петя Дачева е шеста на троен скок с 13,53 м.

На 2 юни на турнира в Ханя (Гърция) Стамболова първо ще стартира на 400 м с препятствия, а после и на 400 м.