Левски смаза Спартак и свали ЦСКА от върха - фурор на юношата Цачев

Пред около 9 500 свои запалянковци Левски разгроми Спартак (Варна) с 5:0 на "Герена" в мач от 27-я кръг на "А" група, което бе напълно достатъчно сините да свалят ЦСКА от върха в родното първенство. Попаденията вкараха Дарко Тасевски и Давид Бистрон през първата част, а след почивката на три пъти се разписа юношата Иван Цачев, който влезе като смяна на мароканеца Рашид Тиберканин.

Младокът смая слисаните зрители само за 25 минути игра, а при повече късмет сметката му можеше и да набъбне. Фурорът на Цачев накара мнозина сини запалянковци да го определят за новата футболна звезда на България. Не случайно след края на двубоя нападателят бе изпратен с мощни възгласи на неговото име.

Въодушевени от победата си в предишния кръг над ЦСКА и подкрепяни от екзалтираната публика, футболистите на Емил Велев започнаха вихрено двубоя, което даде незабавен резултат. Още в 44-та секунда Владимир Гаджев нахлу отдясно в наказателното поле на гостите, центрира към дузпата, топката рикошира в бранител на соколите и се озова в македонеца Дарко Тасевски, чиито мощен шут от 10 метра препарира Цанков - 1:0 за Левски.

След попадението Левски понамали оборотите, което даде възможност на Спартак по-лесно да изнася топката в средата на терена. Привидното спокойствие обаче подведе гостите от Варна и в 26-та минута те получиха нов гол. Негов автор стана Давид Бистрон, който вкара с глава след центриране от ъглов удар.

В 36-та минута Спартак имаше шанс да се върне в мача, но пропуск на Мирчев, останал очи в очи със стража на домакините Митрев, съвсем отчая и без това плахите гости.

Истинската фиеста в синьо обаче тепърва предстоеше. Тя започна след 65-та минута с влизането на вече споменатия младок Иван Цачев. Пет минути след своето появяване синият юноша взриви трибуните, вкарвайки трети гол за Левски след центриране на игралия силно бразилец Зе Соарес и удар отблизо с глава.

Второто си попадение младокът отбеляза в 85-та минута, когато след центриране от ъглов удар друга резерва - Лъчезар Балтанов, отклони топката с глава и най-съобразителният в тази ситуация, Цачев, я бутна в мрежата на Цанков.

Само две минути по-късно талантът съвсем спечели синята публика на своя страна, като оформи своя хеттрик. С основна заслуга за петото синьо попадение бяха Зе Соарес, направил поредния си остър пробив по дясното крило и Георги Христов, който отклони хитро топката с пета към Цачев. Младокът не се поколеба да използва открилия му се пореден шанс и оформи крайното 5:0 за Левски.

С внушителната си победа сините дръпнаха с две точки пред досегашния лидер ЦСКА три кръга преди края на шампионата.