Надал на полуфинал срещу Джокович след 9-а победа над Вердаско

Световният номер 1 Рафаел Надал (Испания) постигна 32-ата си поредна победа на клей, след като надигра с 6:4, 7:5 своя сънародник и приятел Фернандо Вердаско на четвъртфиналите на турнира от серията "Мастърс" в Мадрид. Надал все първия сет след 47 минути игра, като при 5:4 в своя полза проби съперника си на нула. В предния гейм пък Надал успя да спаси своето подаване, въпреки че губеше с 0:30. В началото на втория сет Рафа започна да прави повече непредизвикани грешки и Вердаско се възползва веднага от това, като проби два пъти поред противника си и поведе с 4:0. В този момент "Кралят на клея" показа, че е най-силен тъкмо когато е опрян до стената. Надал проби на свой ред полуфиналиста от "Аустрелиън Оупън" два пъти, спечели 5 поредни гейма и поведе с 5:4. При този резултат Вердаско успя да спаси 2 мачбола и да спечели подаването си, но в 11-ия гейм бе пробит на нула и малко след това водачът в световната ранглиста се поздрави с 40-ата си победа от началото на сезона. Левичарят от Майорка има само 3 поражения през 2009 година. Това бе 9-и мач между Надал и Вердаско, като Рафа все още няма загуба от родения в Мадрид свой приятел.

Рафаел Надал вече има 149 победи и само 4 поражения на червени кортове от 2005 година насам. През този сезон той има 18 победи и нито една загуба на любимата си настилка. В Мадрид испанецът преследва седмия си финал от началото на сезона и ще се опита да стане първият тенисист след 1990 година, който печели и трите турнира от серията "Мастърс" на клей. Шампионът от тазгодишния "Аустрелиън Оупън" вече грабна титлите в Монте Карло и Рим.

На полуфиналите Надал ще играе със световния номер 4 Новак Джокович, срещу когото досега има 13 победи и 4 загуби. Испанецът не е губил от Ноле на клей до този момент, като има 8 победи срещу сърбина на червени кортове. Именно Джокович е единственият тенисист, който през този сезон е успял да вземе сет на Надал в сезона на клей. Джокович го направи на финала в Монте Карло.