Казийски остави БГ Тренто в борбата за титлата в Италия след 3:0 над Пиаченца

Отличната игра на звездата на българския национален отбор по волейбол Матей Казийски бе в основата на оставането на шампиона на Италия и Европа Итас Диатек (Тренто) в спора за титлата в Серия А1. Отборът воден от българина Радостин Стойчев, записа чиста победа като гост над Копра Нордмеканика (Пиаченца), където играе българинът с италиански паспорт Христо Златанов, с 3:0 (25:23, 25:11, 26:24) в четвърти мач от финалния плейоф, игран тази вечер пред близо 4300 зрители в зала "Пала Банка" в Пиаченца.

Срещата започна добре за гостите от Тренто, които поведоха с 3:1 след атака на Матей Казийски и грешка на Христо Златанов, но Пиаченца веднага изравни при 3:3 след мощна атака на кубинеца Леонел Маршал и блокада на чеха Михал Рак. Настоящите шампионите отново дръпнаха с 5:3 след блокада на Казийски и нова грешка в атака на Златанов. Домакините изравниха за пореден път при 5:5 след ас на Рак, а първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за Пиаченца след сервис в аут на влезлия като резерва бразилец Риад от Тренто и блокада на разпределителя Марко Меони. Възпитаниците на Радо Стойчев моментално успяха да обърнат резултата и да поведат с 10:8 след блокади на сърбина Никола Гърбич и полския национал Михал Винярски и ас на бразилеца Леандро Висото, което накара треньора на Пиаченца Анджело Лоренцети да вземе тайм-аут. Златанов и компания стопиха разликата на 13:14 след негова успешна атака и ас на Маршал, което принуди Радо Стойчев да вземе прекъсване. Въпреки това Пиаченца успя да веднага да изравни при 14:14 след атака в аут на Висото, но БГ Тренто отново дръпна при втората техническа пауза с 16:14. Волейболистите на Пиаченца изравниха за четвърти пореден път при 16:16 след атака през центъра на Михал Рак и ас на "Еър Злати". Равенството се запази до 19:19, след което Тренто поведе с 21:19 след блокада на Гърбич и грешка на домакините. Двата отбора продължиха да играят точка за точка и след единична блокада на Винярски срещу Маршал Тренто затвори първия гейм при 25:23 и поведе с 1:0.

Втората част също тръгна отлично за волейболистите на Тренто, които постепенно поведоха с 3:1 след блокади на Никола Гърбич и Матей Казийски, а след това с 5:2 след грешка в атака на Леонел Маршал, което накара Анджело Лоренцети да вземе тайм-аут за Пиаченца. Домакините намалиха на 4:5 след ас на Маршал, но възпитаниците на Радо Стойчев веднага си я върнаха и дори я увеличиха при 8:4 след мощна атака на Казийски и блокада и контраатака на бразилеца Риад. Разликата набъбна на 10:4 след атака в аут на чеха Михал Рак и мощен пайп на Казийски, което принуди Лоренцети да поиска втория си тайм-аут. Резултатът стана 15:6 за Казийски и компания след две грешки на Златанов и две на бразилеца Жоао Паоло Браво, а втората техническа пауза дойде при 16:6 за Тренто след атака в аут на влезлия като резерва германски национал Кристиян Дунес. Разликата се запази до 21:11, след което настоящите шампиони на Италия и Европа спечелиха гейма с разгромното 25:11 след блокада на Михал Винярски и атаки в аут на Маршал и Златанов от Пиаченца.

Както и в предните два гейма Тренто поведе с 3:1 след блокада на Матей Казийски. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за гостите след успешна атака на поляка Михал Винярски. Шампионите увеличиха леко преднината си при 11:7 след нова блокада на сръбския разпределител Никола Гърбич, което накара Анджело Лоренцети да вземе тайм-аут за Пиаченца. Последва ас на Емануеле Бирарели и 12:7 за Тренто. Домакините стопиха разликата на 12:14 след поредна успешна атака на кубинеца Леонел Маршал и мощен ас на "Еър Злати", но втората техническа пауза дойде при 16:12 за Тренто след блок на Марко Пископо и грешка на сръбския национал на Пиаченца Новица Бийелица. Златанов и съотборниците му за пореден път стопиха постепенно разликата на 15:17 след блокада на Бийелица и бъркана топка на Гърбич от Тренто, а след това на 17:18 след блокада на Маршал срещу бразилеца Висото, което накара Радо Стойчев да вземе прекъсване. Двата отбора продължиха да играят точка за точка до 24:23 за Тренто, но Пиаченца успя да изравни при 24:24 след атака в аут на Казийски. В крайна сметка Тренто спечели драматично гейма с 26:24 след успешна атака на Михал Винярски и пусната топка на Никола Гърбич.

Матей Казийски направи поредния си силен мач с екипа на Тренто и бе най-резултатен за победителите с 13 точки (1 блок, 57% ефективност в атака и 45% перфектно посрещане), но за най-полезен играч (MVP) на мача бе определен сръбският разпределител Никола Гърбич. Другият българин в състава на шампионите Красимир Стефанов отново не влезе в игра. За отбора на Пиаченца Христо Златанов бе най-полезен с 15 точки (1 блок, 1 ас, 43% ефективност в атака и 43% перфектно посрещане), но това се оказа недостатъчно.

По този начин Казийски и компания изравниха резултата във финалната серия на 2-2 победи. Петият решителен мач между двата отбора е в неделя (17 май) от 19:30 часа българско време в зала "Пала Тренто" в Тренто. Срещата ще бъде давана пряко по италианската спортна телевизия Sky Sport 2 и българската Ринг.

КОПРА НОРДМЕКАНИКА (ПИАЧЕНЦА) - ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) 0:3 (23:25, 11:25, 24:26)
ПИАЧЕНЦА: Михал Рак 6, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 15, Марко Меони 1, Новица Бийелица 3, Жоао Паоло Браво 9, Лионел Маршал 9 – Джанлука Дуранте-либеро (Вито Инсалата, Кристиян Дунес 1, Микеле Грасано, Данте Бонинфанте, Кристиян Пампел)
Старши-треньор: Анджело Лоренцети
ТРЕНТО: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 13, Емануеле Бирарели 7, Доре Дела Лунга, Леандро Висото Невеш 8, Никола Гърбич 6, Марко Пископо Козимо 3 - Андреа Бари-либеро (Михал Винярски 5, Антонио Де Паола, Риад 6)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.

ФОТОГАЛЕРИЯ от Финал №4 ПИАЧЕНЦА - ТРЕНТО 0:3 може да видите ТУК!!!