Резервите на Левски нокаутираха ЦСКА

Отборът на Левски спечели с 2:0 дербито с ЦСКА от 26-ия кръг на "А" група и се доближи на точка от шампионите. "Сините" вече имат актив от 61 точки четири кръга преди края на първенството, докато тимът на Любослав Пенев е с 62 и допусна първа загуба под негово ръковдство след 10 пореди победи. Головете за победителите реализираха появилите се като резерви още през първата част Георги Христов и Зе Суареш в 35-ата и 58-ата минути. Първият замени в 12-ата минута възстановилия се в последния момент Георги Иванов-Гонзо, а бразилецът влезе на мястото на другия лидер, появил се изненадващо в състава в последния момент - Христо Йовов.

Двамата голмайстори изиграха много силен мач заедно с вратаря Божидар Митрев, който спаси всичко възможно и не допусна гол в своята врата. Така, случайно или не, резервите на тримата най-добри футболисти на Левски донесоха успеха на тима и увеличиха шансовете за титла на отбора.

Пред над 25 000 зрители на Националния стадион "Васил Левски" и страхотни хореографии на двете агитки Емил Велев изненадващо започна в стартовия състав с Гонзо и Йовов, които се очакваше да гледат мача от трибуните. Лусио Вагнер пък остана на пейката за сметка на Веселин Минев. Това не притесни ни най-малко "червените". Шампионите започнаха много силно срещата и настаниха противника си в тяхната половина през първите десет минути.

Саидходжа бе близо до откриване на резултата в шестата минута със силен диагонален удар. Голмайсторът стреля силно, но Митрев парира и топката се търколи пред голлинията преди да излезе в корнер. След центрирането от ъгловия удар Мигел стреля с глава, но прати топката в аут.

В 12-ата минута страшилището на "армейците" Георги Иванов скочи за една висока топка и при падането контузи десния си крак, което стана причина да напусне принудително. Христов го замени и Левски постепенно изравни играта. В следващите десет минути най-интересното бе жълтият картон на Живко Миланов, който влезе зловещо в краката на Машадо и контузията на Йовов. Десетката на символичните гости имаше разтежение през последните 10 дни и отново разтегна мускул. Поради тази причина напусна терена принудително и в игра влезе Зе Суареш.

Именно бразилецът промени облика на 25-кратните шампиони. Дясното крило бе много активен и след негова добра атака Христов откри. Това се случи в 36-ата минута. Зе Суареш излъга двама бранители в дясната зона, нахлу навътре в наказателното поле, подаде по земя към Сърмов, който си разтвори краката и остави коженото кълбо да попадне в Христов, който с удар по земя прати топката в мрежата на Ивайло Петров за 1:0.

Това бе първи гол на нападателя във вечното дерби на България, като той можеше да удвои само 120 секунди по-късно. След пробив на Миланов, Христов се извиси над защитата и с удар с глава прати топката на сантиметри от горния ляв ъгъл на вратата. пазена от Пифа.

На полувремето двамата треньори не направиха промени и излязоха със същите 11. Играчите на Пенев отново започнаха много активно и още в първата минута Удоджи бе близо до изравняване. Нигериецът стреля с глава след центриране на Мигел, но Митрев с добър рефлекс спаси. Две минути по-късно отново тъмнокожият футболист изстреля топовен шут отдалеч, който стражът на Левски изби в корнер.

Футболистите на Пенев поеха инициативата и в този момент младият треньор направи две смени. Той заложи на Данчо Тодоров и Александър Тонев, които замениха Виданов и Саидходжа. Халфът игра на своята позиция десен халф, а Минев бе върнат в зоната десен бранител, докато Тонев игра в близост до Мигел.

Секунди след смените Иван Иванов бе също близо до гол с глава. Русокосият защитник засече центриране от фаул, но за негово нещастие прати топката от външната страна на дясната греда.

Във футбола има едно неписано правило, ако не вкарваш, ще ти вкарат. Така след няколко добри възможности пред Митрев се стигна до втори гол във вратата на ЦСКА. Той бе реализиран от втората резерва на "сините" Зе Суареш, който бе изведен технично от Дарко Тасевски и с диагонален удар с десния крак оплете топката в мрежата за 2:0.

Попадението изнерви играчите на Пенев и мотивира още повече "сините". Шампионите не успяваха да организират опасности пред вратата на своя противник и видимо бе, че липсват идеи  в халфовата линия и в атака. В 72-ата минута дойде най-спорният момент в мач, когато Удоджи бе изгонен. Нигериецът бе фаулиран от Минев при бързината да отнеме топката от защитника и да бие по-бързо фаула. Тъмнокожият нападател изпусна нервите си и бутна играча на "сините" с ръце през лицето. След консултация между страничния и главния рефер Удоджи заслужено видя червения картон и остави тима си с 10 души.

До края на срещата в игра се появиха Здравко Лазаров и Да Коща, а с човек повече Левски на няколко пъти след добри контраатаки можеше да направи резултата класически, но липсата на добра комбинативност попречи това да се случи. ЦСКА пък изпусна два гола едва в последните секунди. Близо до попадения бяха Кирил Котев и Маркиньос, но страхотният Митрев отново спаси.

По този начин Левски записа успех номер 49 в историята над вечния съперник за първенство и вече има предимство от десет успеха над съперника останал от 123 срещи. Головата разлика също е положителна за "сините" - 184:169. "Армейците" пък записаха втора загуба за сезона, след като досега единствено Сливен още във втория кръг надви "червените" с 1:3 в шампионата.

Интересното е, че за първи път в историята на дербито двама близнаци играха един срещу друг. Това бяха Веселин Минев от Левски и Йордан Минев от шампионите.

ЦСКА - ЛЕВСКИ 0:2
0:1
Христов (36)
0:2
Зе Суареш (58)

СТАТИСТИКА ОТ МАЧА ТУК!

ВСИЧКО СВЪРЗАНО С ДЕРБИТО МОЖЕТЕ ДА КОМЕНТИРАТЕ ТУК!!!

Снимки: Марин Маринов, Sportal.bg

ФОТОГАЛЕРИЯ 1 от ЦСКА - ЛЕВСКИ 0:2 може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ 2 от ЦСКА - ЛЕВСКИ 0:2 може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от агитката на "сините" по време на ЦСКА - ЛЕВСКИ 0:2 може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от агитката на "червените" по време на ЦСКА - ЛЕВСКИ 0:2 може да видите ТУК!!!