Канада и Русия се класираха за финала

За втора поредна година Канада и Русия ще спорят за титлата от световното първенство по хокей на лед за мъже. На полуфиналите Русия победи САЩ с 3:2, а Канада се наложи над Швеция с 3:1. Канадците нямаха никакви проблеми в мача и поведоха с 3:0 след първите две третини с две попадения на Дерек Рой и едно на Шон Хоркоф. За Швеция точен бе Луи Ериксон в третата част.

"Кленовите листа" за шампиони на планетата през 2007-ма година, а Русия - за миналата година, след като в Квебек се наложиха над Канада с 5:4 след продължение. "Ще бъде страхотно да ги победим, за да си върнем за загубата миналата година", каза нападателят на Канада Мартин Луис.

Швеция и САЩ ще играят за бронзовите медали. Отборът на Швеция игра срещу Канада своя девети пореден полуфинал на световно първенство, за срещата имаше рекордна зрителска аудитория - 11 477 зрители. За трета поредна година Швеция губи от Канада на полуфиналите.  Вратарят Ролосон направи 22 спасявания за победителите, а Густавсон - 29 за Швеция.

Защитаващият титлата си Русия се класира на финала, след като възпитаниците на Вячеслав Биков победиха САЩ с 3:2. Успехът дойде с попадение на Константин Горовиков 1:47 минути преди края при числен превес. Американците поведоха в началото на втората третина след самостоятелна акция и точен удар на Дъстин Браун.С два бързи гола на Иля Ковалчук и Александър Флоров след асистенция на Ковалчук отборът на Русия стигна до обрат. САЩ обаче успя да изравни 1:57 преди края на втората част с попадение на Кайл Окпосо. Това беше втора победа на "Сборная" над САЩ в надпреварата след 4:1 в груповата фаза.