ЦСКА взе Купата на България след инфарктни обрати и драма срещу Марек

Волейболистите на ЦСКА спечелиха изключително драматично Купата на България, след като на финала в Пазарджик победиха Марек Юнион Ивкони с 3:2.

Възпитаниците на Александър Попов показаха по-силна игра от своите съперници в първите два гейма, но последва силна игра на Марек и изравняване на резултата. В тайбрека дупничани поведоха с 8:4, но в крайна сметка отстъпиха с 13:15.

Финалната среща започна напълно равностойно. Равенството в резултата се движеше до 6:6. Отборът на Марек поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване след добри изяви на Минчо Минчев и Цветан Соколов. Националът Соколов се разигра в атака и това даде още по-добра преднина за Марек 13:10. Последваха много силни изяви на Светозар Иванов на блок, който заби 3 поредни блокади и на Филип Мейо в атака, ЦСКА записа 6 поредни точки и поведе с 16:13. Добрата игра на Зарко Иванов продължи, а ”червените” стигнаха лесно до успех в първата част след два поредни блока на другия централен блокировач Стоян Самунев – 25:19.

Втората част също стартира много равностойно. ”Червените” успяха да поведат с точка при 8:7. Постепенно дупничани започнаха да допускат грешки, а блокадата на ЦСКА в лицето на Зарко Иванов и Самунев заработи на пълни обороти и ”червените” дръпнаха с 13:10. Две поредни мощни атаки на Иван Колев изведоха ЦСКА до 16:12. Волейболистите на Марек продължиха с грешките, а възпитаниците на Александър Попов стабилизираха играта си. Без проблем ”червените” спечелиха втория гейм с 25:18 след мощна атака на капитана Рафаел Паскуал.

Волейболистите от Марек започнаха много навито в третия гейм и набързо поведоха с 3:1 и 8:6 след силна игра на Цветан Соколов. ЦСКА успя да изравни при 10:10 и дори да поведе с 16:15 след пусната топка на Мейо. ”Червените” отново дръпнаха стабилно в резултата след две поредни единични блокади на най-добрия си играч в този мач – Светозар Иванов – 22:18. Опитният разпределител Николай Найденов приближи ЦСКА на 2 точки от Купата на България, след като пусна елегантно топката покрай блокадата на Марек – 23:19. И когато всички си мислеха, че ”червените” ще затворят лесно мача, волейболистите на Марек поведени от Минчо Минчев, който застана на изпълнението на начален удар, успяха да изравнят при 23:23. Все пак ЦСКА стигна до първия си мач-бол при 24:23 след единична блокада на таланта Теодор Тодоров. Цветан Соколов обаче пое играта в свои ръце, постигна 3 поредни точки за Марек и дупничани спечелиха 3-тата част с 28:26 след атака в аут на Стоян Самунев.

”Червените” започнаха вихрено четвъртия гейм и поведоха с 5:0 и 9:3 след блокада на Зарко Иванов. Марек успя да съкрати разликата до 10:11 след атака на Соколов. Мейо доведе нещата до 14:11 за ЦСКА. Волейболистите на Марек отново се върнаха в мача и поведоха с 15:14 и 16:15 след пусната топка на Христо Запрянов. Постепенно дупничани, водени от Соколов дръпнаха с 20:17, и спокойно затвориха гейма с 25:20.

Още в началото на тайбрека наставникът на ЦСКА Сашо Попов пусна отново в игра разпределителя Николай Найденов и центъра Стоян Самунев, а Бойко Бонев остана в игра. Окрилени от успеха в третата и четвъртата част дупничани поведоха с 8:4 след много силна колективна игра. След техническото прекъсване последваха 3 поредни точки за ЦСКА и ”червените” се върнаха в срещата – 7:8. Неизбежното изравняване дойде при 11:11 след мощна атака на Мейо. Марек отново излезе напред при 12:11 от грешка на Мейо от начален удар. Влезлият като резерва Стефан Стоянов ”върна жеста” и би сервис в аут – 12:12. Тук на начален удар застана Бойко Бонев, заби безкомпромисно два аса и изведе ЦСКА до мач-бол при 14:12. Единична блокада на Георги Лазаров срещу Рафа Паскуал даде надежда на Марек за обрат. Александър Попов взе прекъсване за ЦСКА и веднага след него капитанът Рафа Паскуал заби последната точка в мача.

Най-резултатен за победителите бе Филип Мейо с 33 точки, Светозар Иванов се отчете с 14 точки (1 ас и 10 блокади!!!).

За Марек националът Цветан Соколов заби 29 точки, но те не стигнаха за успеха.

Финалната среща бе изгледана от селекционера на националния отбор Силвано Пранди, капитана Пламен Константинов и целия спортно-технически щаб от България на държавния тим.

ЦСКА – МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ 2:2 (25:19, 25:18, 26:28, 20:25, 15:13)