Драма и в петия мач, Бостън се спаси след продължение

Шампионът Бостън Селтикс успя да изтръгне победа след продължение като домакин на Чикаго Булс в петия мач между двата тима от първия кръг на плейофите в НБА. "Келтите" спечелиха със 106:104 (23:21, 21:26, 22:23, 27:23, 13:11) и поведоха с 3:2 победи в серията. "Биковете" пропиляха аванс от 11 точки в последната четвърт, а в продължението поведоха със 101:100, но не успяха да удържат победата, която щеше да постави под голямо напрежение шампионите. Последните могат да дишат спокойно благодарение на дългогодишния си лидер Пол Пиърс, който излезе на сцената, точно когато "Келтите" имаха нужда от неговото шампионско хладнокръвие. Пиърс донесе успеха на тима си с решаващ кош 3.4 секунди преди края на продължението.

Първото полувреме на мача бе много равностойно. Играта вървеше кош за кош, като нито един от двата отбора не успяваше да дръпне в резултата. В последните няколко минути преди почивката обаче гостите показаха малко по-добра игра и успяха да поведат с 5 точки разлика - 47:42. В последната секунда на втората четвърт обаче изгряващата звезда на Бостън Ражон Рондо, който отново направи фантастичен мач за Селтикс, вкара кош с обръщане от трудна позиция и "Биковете" се оттеглиха на почивката само с 3 точки аванс.

Третата четвърт също бе много равностойна, но гостите успяха да задържат крехката си преднина, а в последната четвърт дори натрупаха двуцифрен точков аванс. Центърът Брад Милър, който в продължението щеше да изиграе ключова роля за крайния резултат, вкара тройка от ъгъла и "Биковете" поведоха със 73:66. Два точно изпълнени от Бен Гордън фаула направиха преднината на Булс 9 точки, а резултатът стана 77:66 в полза на Чикаго след страхотен пас с една ръка на Милър към Йоаким Ноа, за когото остана просто да прати топката в противниковия кош.

"Келтите", които отново бяха без контузената си суперзвезда Кевин Гарнет, обаче бързо успяха да стопят преднината на противника си. Рей Алън вкара много важна тройка и Бостън се доближи само на 3 точки от Чикаго - 80:83. Секунди след това обаче, 5:27 минути преди края на последната четвърт, Алън направи 6-ия си фаул в мача и бе принуден да напусне баскетболната площадка, което бе тежък удар за домакините. Бен Гордън, на свой ред, вкара тройка за 89:84 в полза на Булс, но с кош на Пол Пиърс, на когото през първото полувреме не му спореше стрелбата, Бостън изравни резултата - 91:91.

Редовното време изтичаше и напрежението ставаше все по-голямо. 16.6 секунди преди края Бен Гордън вкара много важен кош и гостите поведоха с 93:91. "Келтите" обаче запазиха самообладание и 10.5 секунди преди края Пиърс изравни резултата - 93:93. Последната атака в редовното време бе за Чикаго, но Гордън този път пропусна и за трети път от началото на серията двата отбора трябваше да играят продължение.

В началото на допълнителното време, младият плеймейкър на Бостън Рондо взе нещата в свои ръце. Той направи асистенция към центъра Кендрик Пъркинс, а след това сам отбеляза кош и Бостън поведе с 98:95. Чикаго отвърна с 2 точно изпълнени от Гордън фаула, но веднага след това и Рондо реализира 2 наказателни удара - 100:97 за Селтикс. Отново Гордън отбеляза кош за гостите и намали аванса на Бостън на една точка - 100:99. Последва атака на Селтикс, но "Биковете" откраднаха топката и новобранец номер 1 на годината в НБА Дерик Роуз изведе тима си напред - 101:100. И тук настъпи часът на най-полезния играч в миналогодишния финал в НБА Пол Пиърс. С точен изстрел от средно разстояние той възстанови аванса на своя тим - 102:101, а след като Гордън пропусна от тройката, Пиърс повтори упражнението и 36.5 секунди преди края "Келтите" поведоха със 104:101. Няколко секунди по-късно обаче Тони Алън необмислено фаулира Бен Гордън, докато гардът на Чикаго се опитваше да изстреля топката от зоната за 3 точки. Гордън получи правото да изпълни три наказателни удара и не сбърка нито веднъж - 104:104.

3.4 секунди преди края отново Пол Пиърс се нагърби с отговорността да стреля и отново ръката му не трепна, въпреки че позицията му не бе най-удобната - 106:104 за Бостън. Последната атака бе за гостите и те решиха да не рискуват с победна тройка, а да се опитат да пратят мача във второ продължение. Две секунди преди края Брад Милър бе фаулиран и застана зад линията за изпълнение на наказателни удари. Милър обаче получи и контузия на челюстта при сблъсъка с противниковите баскетболисти и не успя да се концентрира на 100%. Въпреки че е известен със стабилността си от фауллинията, Милър не издържа на напрежението и не успя да вкара първия фаул. След това той нарочно пропусна и втория, но топката въобще не докосна ринга, а се отби директно от таблото и премина в притежание на Бостън. Пол Пиърс веднага бе фаулиран. Подобно на Брад Милър, той пропусна първия наказателен удар, умишлено не вкара и втория, но "Келтите" овладяха отскочилата топка и мачът приключи с изстрадана победа за шампионите.

Ражон Рондо бе най-резултатният играч в мача с 28 точки. Към тях той добави 11 асистенции и 8 борби. Пол Пиърс записа 26 точки и 7 борби, а силен мач направи и заместникът на Кевин Гарнет в титулярната петица на Селтикс - Глен Дейвис. "Голямото бебе" отбеляза 21 точки. Кендрик Пъркинс също имаше много сериозен принос за победата - 16 точки и 19 борби. Резервите на Бостън обаче отбелязаха общо едва 5 точки, докато тези на Чикаго помогнаха на отбора си с 24. За Булс най-резултатен бе Бен Гордън с 26 точки. Гардът Кърк Хайнрих добави 19 от пейката, а титулярният център Йоаким Ноа записа 11 точки и 17 борби.

Шестият мач в серията е на 30 април в Чикаго.