Невероятният Казийски с 26 точки и MVP, класира Тренто на полуфиналите след труден успех над Вибо с 3:2

Волейболист №1 на Европа за 2006 и 2007 година Матей Казийски изигра поредния си невероятно силен мач при трудната победа на шампиона на Италия и победител в Шампионската лига "Индезит" Итас Диатек (Тренто) над Тонно Калипо (Вибо Валентия), където играе българинът с италиански паспорт Венцислав Симеонов, с 3:2 (26:28, 25:15, 21:25, 25:23, 17:15) в третата 1/4-финална плейофна среща от Серия А1.

Преди началото на мача българският наставник на Тренто Радостин Стойчев и целият отбор показаха отново трофея от Шампионската лига на своите фенове. Стойчев направи само една промяна в стартовата си шестица в сравнение с финала срещу гръцкия Ираклис (Солун) като на мястото на бразилеца Риад пусна в игра Марко Пископо Козимо. В титулярния състав на Вибо Валентия пък се завърна Венци Симеонов който лекуваше дълго време контузия.

Волейболистите на Вибо Валентия поведоха с 3:0 в началото на първия гейм, което малко притесни българския треньор Радостин Стойчев, но след няколко отлични отигравания на Матей Казийски Тренто обърна резултата до 5:4 в своя полза. След два аса на доминиканеца Елвис Контрерас гостите поведоха отново в резултата с 10:8. Тогава на линията за изпълнение на сервис за шампионите застана бразилеца Леандро Висото, който създаде много затруднения в посрещането на Вибо Валентия и Тренто за пореден път обърна резултата на 15:13. Възпитаниците на Радо Стойчев запазиха преднината си до 20:18 благодарение на Казийски и поляка Михал Винярски, но след това допуснаха изравняване при 20:20 след атаки на Луис Диас и Елвис Контрерас. Равенството се запази до 26:26, след което Вибо Валентия излезе напред в резултата при 27:26 след ас на Паоло Коци. В крайна сметка гостите спечелиха гейма с 28:26 след ас на Елвис Контрерас.

Втората част стартира равностойно, но въпреки това първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за Казийски и компания. След ас на бразилеца Леандро Висото резултата стана 12:9, след което Матей Казийски започна да показва на какво е способен. Благодарение на отличната му игра в атака и на блокада шампионите на Италия и Европа увеличиха разликата на 20:13. След блокада на Винярски резултата набъбна на 21:13, което накара аржентинския треньор на Вибо Валентия Джон Уриарте да вземе тайм-аут. Въпреки това последва ас на Казийски и 22:13. Тренто спокойно спечели гейма с 25:15 след атака на Висото.

Третият гейм също тръгна много равностойно, но след ас на Луис Диас и грешка в атака на Марко Пископо гостите от Вибо Валентия поведоха с 7:5. Първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за възпитаниците на Джон Уриарте - 8:7. Играта продължи да се води точка за точка до втората техническа пауза, която дойде при резултат 16:15 за Вибо Валентия след ас на Елвис Контрерас. Волейболистите на Тренто успяха да изравнят при 18:18 след атака през центъра на влезлия като резерва бразилец Риад, но веднага допуснаха ново изоставане в резултата при 18:20 след атака пайп на Контрерас и грешка на Риад. Гостите увеличиха преднината си на 22:19, което накара Радостин Стойчев да вземе прекъсване. Независимо от това след атака на българина с италиански паспорт Венцислав Симеонов Вибо Валентия спечели гейма с 25:21 и поведе с 2:1.

Победителите в Шампионската лига тръгнаха трудно в четвъртата част, но след ас на Матей Казийски поведоха с 9:7. Грешка на финландския национал на Вибо Валентия Константин Шумов и блокада на Емануеле Бирарели направиха резултата 13:9 в полза на домакините. Постепенно гостите заиграха по-добре и след няколко отлични отигравания на Рафаел Де Оливейра изравниха при 16:16, а след атаки на Венци Симеонов и Луис Диас дори поведоха с 18:16. Момчетата на Радо Стойчев веднага успяха да обърнат резултата в своя полза при 20:19 след блокада на Леандро Висото срещу Венци Симеонов. В този момент играта напусна Елвис Контрерас от Вибо Валентия заради изкълчен глезен и на негово място влезе  финландеца Туомас Самелвуо. Въпреки това "жълто-сините" увеличиха разликата на 23:21 след ас на Михал Винярски, след това затвориха гейма при 25:23 след поредна атака на Висото, с което вкараха мача в тай-брейк.

В петия решителен гейм Тренто дръпна с 6:4 след блокада на Марко Пископо срещу Венци Симеонов, но Вибо Валентия веднага обърнаха резултата при 8:7 след блокада и атака на Константин Шумов. След ас на Матей Казийски шампионите отново излязоха напред в резултата при 9:8, но гостите не се предадоха и съумяха да изравнят при 12:12 след атаки на Луис Диас и Туомас Самелвуо. Тай-брейкът продължи точка за точка, но в крайна сметка Тренто го спечели драматично с 17:15 след атаки на Казийски и Винярски, а с това и мача с 3:2.

Най-резултатен за победители бе бразилецът Леандро Висото Невеш с 29 точки. Матей Казийски, който изигра поредния си уникално силен мач добави 26 точки (3 блока, 4 аса, 63% ефективност в атака и 31% перфектно посрещане) и бе определен за най-полезен играч (MVP) на мача. Другият българин в състава на Тренто Красимир Стефанов не влезе в игра. За тима на Вибо Валентия Венци Симеонов бе най-полезен с 20 точки (56% ефективност в атака), но те се оказаха недостатъчни за победата.

Така Тренто спечели серията с 3-0 победи и ще играе на полуфиналите в италианската Серия А1. Съперник на Казийски и компания там ще бъде победителя от 1/4-финалния плейоф между Бре Банка Ланути (Кунео) на Владимир Николов и Силвано Пранди и Аква Парадизо Габека (Монтикиари). Първият среща от полуфинала е следващата неделя (19 април) в зала "Пала Тренто" в Тренто.

ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) – ТОНО КАЛИПО (ВИБО ВАЛЕНТИЯ) 3:2 (26:28, 25:15, 21:25, 25:23, 17:15)
ТРЕНТО: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 26, Емануеле Бирарели 5, Леандро Висото Невеш 29, Никола Гърбич 4, Михал Винярски 17, Марко Пископо Козимо 5 – Андреа Бари-либеро (Лукаш Зигадло, Доре Дала Лунга, Антонио Де Паола, Риад 3)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
ВИБО ВАЛЕНТИЯ: Елвис Контрерас 19, Паоло Коци 8, Луис Аугусто Диас Майорка 18, Рафаел Виера Де Оливейра 3, ВЕНЦИСЛАВ СИМЕОНОВ 20, Константинов Шумов 10 – Фоско Чикола-либеро (Туомас Самелвуо 3, Антонио Фераро-либеро)
Старши-треньор: Джон Уриарте.