Локомотив (София) представя Красимир Балъков

С две дузпи ЦСКА свали Левски от върха

Шампионът ЦСКА победи трудно с 2:1 Славия в дербито на 20-ия кръг от "А" група и излезе на върха в класирането с актив от 47 точки. В герой за "червените" се превърна Йордан Тодоров, който отбеляза двете попадения след 11-метрови наказателни удари. Първата дузпа бе свирена от Ангел Ангелов за нарушение на Попара в 23-ата минута срещу Кирил Котев, а втората за игра с ръка на Карлос. При двата случая националът не сгреши и излъга Йордан Господинов, като прати топката в долния му ляв ъгъл.

Преди това в 13-ата минута "белите" откриха след изключително красива комбинация, завършена от Ортега. Тъмнокожият голмайстор бе изведен от Керчев, след което технично преодоля Тодор Янчев и не остави никакви шансове на Ивайло Петров.

По този начин тимът на Любо Пенев постигна пета поредна победа в шампионата и така се върна на върха, след като бе загубил лидерството в последния кръг на есенния дял при равенството в Мездра срещу Локомотив с 2:2.

Над 10 000 фенове на "армейците" пристигнаха в неделната вечер в Борисовата година, за да подкрепят любимците си, надявайки се да не пропуснат шанса да изместят вечния съперник Левски от върха. "Червените" привърженици изпаднаха в екстаз при втория гол и особено след последния съдийски сигнал. Те направиха и ефектна хореография в началото на втората част, като запалиха доста факли.

Играчите на Пенев играха доста под възможностите си, показани в предишните срещи, но въпреки това успяха да стигнат до трите точки. Така те нанесоха първа загуба през пролетта след три победи и едно равенство на игралия много организирано отбор на Стевица Кузмановски.

Срещата започна равностойно, като в осмата минута Руи Мигел уцели горната греда след удар с левия крак от 10 метра, но реферът отсъди игра с ръка на португалеца. Наставникът на домакините бе заложил на Мигел и Удоджи в атака, което не затрудняваше гостите. Видима бе липсата на чист таран в центъра на "бялата" отбрана. Въпреки това след откриването на резултата от страна на "белите", тимът на ЦСКА с малко късмет успя да възстанови равнеството само 10 минути по-късно. При центриране от фаул на Маркиньос, Попара дръпна Котев, който се строполи и реферът отсъди дузпа. При нея Тодоров не сгреши, което бе неговият седми гол за сезона.

До края на полувремето и двата тима не създадоха никакви положения и играта беше предимно в центъра, а играчите на двата отбора пробваха предимно удари от голяма дистанция. Най-интересен бе един диагонален шут на Тодоров, минал над горната греда на Господинов.

През втората част гостите разчитаха на контраатаки. Ортега и Ду Бала на няколко пъти пропуснаха добри възможности, проваляйки се при последното подавене. Домакините, подкрепяни от публиката си, не успяваха да организират смислени атаки, докато Пенев не пусна в игра Тонев на мястото на Силва и Саидходжа на мястото на Мигел. Това даде повече острота на "червените", които след центриране на Тодоров стигнаха до първата си реална голова възможност в мача. Топката попадна в Тонев, който я насочи хубаво с глава в долния десен ъгъл на Господинов, но стражът парира удара му. Преди това в рамките на две минути отборите имаха претенции за дузпи. Първо Минев спря Ристич след комбинация с Петров, а след това Янчев падна в наказателното поле на "белите" след единоборство с Попара.

Все пак в 76-ата минута Саидходжа изпрати една топка към Минев на дясното крило, който напредна и центрира към непокрития Тонев. Младокът пое топката, след което тръгна да преодолява Карлос, но бранителят игра с ръка и Ангелов посочи за втори път бялата точка. Тодоров отново не сгреши, реализирайки осмия си гол в първенството, с което изостава само с едно попадение от Саидходжа.

Минути по-късно Тодоров бе близо до хеттрик, но прехвърли Господинов и прати топката в аут, след грешка на Роберт Петров. До края на срeщата Петров спаси удар от фаул, а Здравко Лазаров се завърна в игра след четиримесечно отсъствие поради травма в коляното. Електричката се появи в игра на мястото на Удоджи.

Така ЦСКА се върна на върха, като при Пенев има спечелени 15 точки от 15 възможни с голова разлика 13-2. Славия остана на шесто място с актив от 30 точки.

ЦСКА - СЛАВИЯ 2:1
0:1 Ортега (13)
1:1 Тодоров (23-д)
2:1 Тодоров (76-Д)