Бътън с втора поредна победа, състезанието в Малайзия прекратено заради буря и силен порой!

Дженсън Бътън с БраунGP спечели драматична победа на пистата "Сепанг" в прекратеното, заради жестока буря и порой, състезание за Гран при на Малайзия, 2-ри кръг от световния шампионат във Формула 1. Това е 3-ти успех в кариерата на британеца и втора победа за новия тим на БраунGP, който се превърна в абсолютен хит.

Втори бе класиран Ник Хайдфелд с БМВ-Заубер, а трети Тимо Глок с Тойота. Пилотите и отборите получиха по половин точки, след като според правилата не са изминати 75% от състезателната дистанция и надпреварата е прекратена по средата.

Надпреварата беше прекратена, заради наводнената писта и малката видимост. След спирането на състезанието, повечето от пилотите не искаха да карат, заради намалената видимост и късния местен час. Слънцето край Куала Лумпур залязваше, а дневната светлина бе по-слаба и заради тъмното небе. След първите индикации, че състезанието ще бъде подновено зад Кола за сигурност 23 тура преди финала, в крайна сметка то бе прекратено официално след 31-ия тур от общо 56 запланувани обиколки.  Това доведе до объркване и смяна на класирането в последния момент, защото съдиите на ФИА класираха пилотите, според мястото им 2 тура преди първоначалното прекратяване на надпреварата. При евентуален рестарт втори бе Глок, а не Хайдфелд. Промяната на съдиите доведе и до други промени в класирането.

Четвърти днес финишира Ярно Трули с Тойота, а пети Рубенс Барикело с Браун GP. Хамилтън е седми, Маса девети, а Райконен 14-ти.

ПОСЛЕДНИТЕ АКТУАЛНИ СНИМКИ ОТ МАЛАЙЗИЯ ТУК!

На старта спечелилият пол-позишън Бътън се забави и още в първите метри бе минат от стартиралия трети Розберг и тръгналия втори Трули. Алонсо също притисна Бътън на първия завой и за кратко го изпревари, но Дженсън си върна позицията. Така третият на старта Розберг поведе колоната, пред 2.Трули, 3.Бътън, 4.Алонсо, 5.Барикело, 6.Райконен, 7.Уебър, 8.Глок, 9.Хайдфелд, 10.Хамилтън, 11.Фетел, 12.Маса и др.

На първия завой след старта на още сухата писта, имаше много екшън, като много пилоти успяха да спечелят позиции, а други изостанаха много назад. За секунди Райконен дори бе 4-ти на първия завой.

Барикело изпревари набързо Алонсо и стана 4-ти. Роберт Кубица получи повреда в двигателя си и отпадна, като колата му дори се запали. Полякът не можа да потегли още на старта и остана последен, но след няколко завоя прекрати участието си. Ковалайнен също отпадна, след като се заби в чакъла, а след удар с друг болид, Себастиян Буеми смени в бокса предното си крило.

В 4-та обиколка Розберг водеше пред 2.Трули, 3.Бътън, 4.Барикело, 5.Алонсо 6.Райконен, 7.Уебър, 8.Глок, 9.Хайдфелд, 10.Фетел, 11.Хамилтън, 12.Маса и др.

Розберг и Трули имаха по-малко бензин от останалите и набързо поведоха колоната. Бътън ги следваше плътно. В 10-та обиколка Кими мина Алонсо, който имаше много проблеми с управлението на своя болид. Испанецът се бореше мъжки и с други пилоти.

По време на първите спирания в бокса за бензин, Бътън успя да поведе колоната, след като спря няколко тура след Розберг и Трули. Дженсън направи няколко рекордни обиколки и спечели време и две позиции на пистата. Така той поведе. В 18-та обиколка от Ферари поеха риск и на сухата писта сложиха мокри гуми на Райконен. Това обаче се оказа грешка и Кими изоставаше с 20 секунди на обиколка, а не след дълго гумите му бяха напълно износени.

Малко по-късно все пак заваля и всички започнаха да влизат в пита за мокри гуми, след като няколко обиколки преди това бяха сложили сухи. Само Глок остана с интермедия, което се оказа правилен ход, защото първоначално дъждът не бе силен. Бътън, Трули, Розберг и др. сложиха мокри.

На пистата настъпи истински хаос, а класирането се променяше за секунди. Глок стана втори, а пилотите пък започнаха да влизат за интермедии, което също се оказа грешка, защото няколко тура след това на пистата се изля истински порой! Бътън също спря за интермедии, следван от Розберг и Трули.

Глок водеше, но набързо бе изпреварен от Бътън, който го настигна. Трули и Розберг се загубиха в хаоса и дъжда и изостанаха назад в класирането По едно време вторият Нико дори бе на 18 секунди зад Бътън! Последваха нови спирания в бокса, този път за мокри гуми заради тежките условия. На пистата стана страшно, а пилотите се изпреварваха постоянно. Някои бяха с интермедии, други с мокри и класирането бе доста динамично. Заради хаоса, Бътън спира 4 пъти в бокса, Глок 3, а Хайдфелд само един път. Това помогна на Нико да се промъкне напред.

В 31-та обиколка, тропическата буря буквално покри "Сепанг" и на пистата се появи Кола за сигурност. Само тур след това, съдиите на ФИА решиха да прекратят състезанието с червени знамена. Бътън водеше, пред Глок и Хайдфелд.

ВИДЕО ГРАФИКА ЗА ТОВА КАКВА ТОЧНО Е ФУНКЦИЯТА НА ДИФУЗЬОРИТЕ ВЪВ Ф1 ГЛЕДАЙТЕ ТУК!

След 1 час дискусии и информации за рестарт на състезанието, то бе официално прекратено. Пилотите се наредиха на стартовата решетка, а Марк Уебър, който е член на асоциацията на пилотите GPDA, говореше със своите колеги и ги съветваше да не карат в тези условия, заради наводненото трасе и малката видимост.

По-рано Уебър и Хамилтън проведоха много красива борба, като в рамките на 2 тура се изпревариха поне 10 пъти! Стратегическата грешка на Райконен пък го прати едва 14-ти.

ПЪЛНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ЗА ГРАН ПРИ НА МАЛАЙЗИЯ ОТ:

12:00 часа - Състезание

ЗАБ: Часовете са в българско време.

ВРЕМЕННО КЛАСИРАНЕ ПРИ ПИЛОТИТЕ

Повече информация за Формула1 и за възможността да спечелите страхотни награди от NIVEA FOR MEN четете във www.formula1.bg